RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Biden wybrał nowego szefa CIA. Burns był m.in. ambasadorem w Rosji

William Burns pełnił funkcję zastępcy sekretarza stanu USA w administracji Baracka Obamy (fot. Ron Sachs/Pool/Getty Images)
William Burns pełnił funkcję zastępcy sekretarza stanu USA w administracji Baracka Obamy (fot. Ron Sachs/Pool/Getty Images)

Prezydent-elekt Stanów Zjednoczonych Joe Biden zapowiedział, że William Burns zostanie nowym szefem Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). To były dyplomata, który pełnił funkcję zastępcy sekretarza stanu USA w administracji Baracka Obamy. 64-letni Burns był też ambasadorem USA w Rosji oraz w Jordanii, a także negocjatorem międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku.

Wciągnięty do auta i zakneblowany. Tak SB zatrzymało agenta CIA [WIDEO]

Moment wciągnięcia do nieoznakowanego radiowozu i zakneblowania wieloletniego agenta CIA Leszka Chrósta przez funkcjonariuszy SB widać na...

zobacz więcej

W 2014 roku Burns przeszedł na emeryturę, ale objął stanowisko szefa think tanku Carnegie Endowment of International Peace, specjalizującego się w polityce międzynarodowej. Z amerykańską dyplomacją związał się w 1982 roku i pracował w niej przez kolejne 33 lat, pod rządami pięciu prezydentów.

„Bill Burns jest przykładem znakomitego dyplomaty z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem na scenie światowej, dotyczącym gwarantowania bezpieczeństwa naszemu krajowi (...) Podziela moje głębokie przekonanie, że wywiad musi być apolityczny i że oddani służbie profesjonaliści (wywiadu) służący naszemu narodowi zasługują na wdzięczność i szacunek” – napisał Joe Biden w oświadczeniu.

„Burns wniesie wiedzę, celny osąd i szerokie perspektywy, które są potrzebne, aby zapobiegać zagrożeniom i stawiać im czoło, zanim znajdą się blisko naszych granic. Amerykanie będą spali spokojnie, gdy zostanie naszym następnym dyrektorem CIA” – oznajmił prezydent elekt.

Burns otrzymał trzy Prezydenckie Nagrody za Wybitną Służbę Publiczną i najwyższe odznaczenia przyznawane cywilom przez Pentagon i służby wywiadowcze USA. Ma doktorat Uniwersytetu Oksfordzkiego w dziedzinie stosunków międzynarodowych.

Nowe stanowisko w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego


W piątek zespół Bidena ds. przejęcia władzy poinformował, że prezydent elekt stworzy stanowisko członka Rady Bezpieczeństwa Narodowego ds. zdrowia, który będzie monitorował zagrożenia zdrowotne na świecie, a funkcję tę obejmie była urzędniczka Rady Elizabeth Cameron.

źródło:
Zobacz więcej