RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Minister Czarnek: Od tego uzależniony jest scenariusz powrotu do szkół

Kiedy powrót do szkół? (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Kiedy powrót do szkół? (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Powrót do szkół zależy od tego, jak w połowie tego tygodnia będzie rozwijać się w kraju pandemia koronawirusa. W tych dniach miną dwa tygodnie od świąt bożonarodzeniowych. Jeśli zachorowań będzie dużo, nie wrócimy do szkół – mówił w Polskim Radiu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Powrót do szkół. Rozpoczynają się testy przesiewowe dla nauczycieli

Ruszają testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi...

zobacz więcej

11 stycznia 2021 r. rozpoczęły się testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Badania potrwają do 15 stycznia 2021 r.; są dobrowolne i bezpłatne. Mogą się na nie zgłosić się nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, np. obsługa administracyjna czy personel sprzątający.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił w Polskim Radiu, że z tych nauczycieli, którzy nie przeszli jeszcze COVID-19, „ponad połowa chce się poddać badaniom”. – To jest bardzo duża liczba nauczycieli – podkreślił.

Nauczyciele zainteresowani testami


– My w grudniu pytaliśmy nauczycieli podczas wizyt, czy jest zainteresowanie. Ono się potwierdza, my nikogo nie możemy zmuszać, to oczywiste, ale uważam, że to bardzo duża liczba – wskazał.

Dworczyk: W najbliższych godzinach decyzja ws. powrotu dzieci do szkół

– W najbliższych godzinach zostaną przedstawione decyzje ws. powrotu dzieci do szkół - zapowiedział w poniedziałek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds....

zobacz więcej

Czarnek powiedział, że sama akcja testowania nauczycieli jest zaplanowana „jako bramka, która miałaby zatrzymać w domach nauczycieli z klas 1-3, którzy mają koronawirusa”. – Aby to bezpieczeństwo powracających do szkół było większe. Ta jedna bramka to bezpieczeństwo zwiększa, testowanie zawsze jest korzystne, jeśli możemy przetestować dodatkowe 165 tys. osób – dodał.

Wskazał, że jednak nie od tego zależy powrót do szkół. – Zależy od tego, jak koło wtorku, środy będzie się rozwijać pandemia kornawirusa – dodał.

Minister mówił, że ostatnio w Polsce dziennie notowano około 10 tys. nowych zakażeń. – Jednak sytuacja epidemiologiczna w krajach sąsiadujących jest bardzo zła. U nas też nie jest dobra; połowa tego tygodnia to będą dwa tygodnie od okresu świątecznego – to będzie pokazywać, ile jest zakażeń po świętach – dodał.

To decyzja premiera i rządu


– Jeśli będzie dużo, to do szkoły nie wrócimy. To odpowiedzialna decyzja premiera i rządu. Scenariusz jest uzależniony tylko od tego, jak rozwijać się będzie pandemia koronawirusa – dodał.

źródło:
Zobacz więcej