RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Poseł KO o wecie górali: To wyraz rozpaczy

Wielu przedsiębiorców z Podhala zamierza otworzyć swoje działalności bez względu na obostrzenia (fot. PAP/G.Momot)
Wielu przedsiębiorców z Podhala zamierza otworzyć swoje działalności bez względu na obostrzenia (fot. PAP/G.Momot)

– Troska o bezpieczeństwo nas wszystkich, zamrożenie kontaktów, jest konieczne. Jednak nieposłuszeństwo obywatelskie jest wyrazem rozpaczy – stwierdził poseł Koalicji Obywatelskiej Bartłomiej Sienkiewicz w Polsat News, odnosząc się do planów górali, którzy chcą otworzyć kwatery po 17 stycznia.

Dziś kolejna dostawa szczepionek Pfizera. Do Polski trafi ich 360 tys.

W poniedziałek do Polski trafi transport 360 tys. dawek szczepionek przeciwko COVID-19 firmy Pfizer, a we wtorek – 29 tys. dawek szczepionek...

zobacz więcej

Pytany o słuszność przedłużenia lockdownu, były szef MSWiA stwierdził, że przede wszystkim rząd powinien trzymać się własnych założeń.

– Według ustalonego wcześniej przez rząd systemu jesteśmy w strefie żółtej, tymczasem sytuacja wygląda tak jakbyśmy byli w strefie czerwonej – powiedział.

Od dynamiki szczepień zależy, jak szybko pokonamy to zagrożenie szerzenia się epidemii – zauważył. Jak dodał, powinno wykonywać się 100 tys.  szczepień  dziennie. – Konieczne jest zdecentralizowanie systemu w 16 miastach wojewódzkich i system działający siedem dni w tygodniu, a nie pięć. To nie jest kosmiczna technologia – stwierdził. 

Pytany o plany górali, którzy zamierzają otworzyć swoje działalności po 17 stycznia, bez względu na ewentualne dalsze obostrzenia, Sienkiewicz stwierdził, że nieposłuszeństwo jest wyrazem rozpaczy.

– Co najmniej 1/3 małych i średnich przedsiębiorstw zagrożona jest bankructwem. To będzie fala bezrobocia i niebywała ludzka tragedia. Troska o bezpieczeństwo nas wszystkich, zamrożenie kontaktów, jest konieczne i tu nie ma dwóch zdań. Nieposłuszeństwo obywatelskie jest wyrazem rozpaczy przedsiębiorców – zauważył.

źródło:
Zobacz więcej