RAPORT

Wojna na Ukrainie

KRD: W pandemii wzrosły długi konsumentów i firm

Pandemia „„odcisnęła ślad w portfelach Polaków oraz na kontach firm” (fot. PAP/EPA)
Pandemia „„odcisnęła ślad w portfelach Polaków oraz na kontach firm” (fot. PAP/EPA)

Pandemia uszczupliła finanse konsumentów i firm – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Na koniec 2020 r. ich łączne zaległości przekroczyły 59,2 mld zł i były o blisko 3,5 mld zł większe niż w 2019 r. Zmalała natomiast liczba dłużników – jest ich o ponad 30 tys. mniej niż rok wcześniej.

Długi Polaków. Największy ma 63-latek z Lubelszczyzny

Zaległości Polaków przekroczyły w II kwartale tego roku 76,6 mld zł – tak wynika z najnowszego raportu InfoDług, przygotowanego przez BIG...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Prezes KRD Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki powiedział, że Polakom i na kontach firm przybyło zaległości, zwiększyło się także średnie zadłużenie. W przypadku firm wzrosło ono od początku 2020 r. z 34 912 zł do 39 241 zł. Statystyczny dłużnik-konsument miał w sylwestra minionego roku do oddania 19 556 zł, a więc o 1154 zł więcej niż 1 stycznia 2020 r.

– Od początku pandemii monitorujemy segment małych i średnich firm, które dominują w polskiej gospodarce. W naszym cyklicznym badaniu „KoronaBilans MŚP” przedsiębiorcy w listopadzie ocenili swoją sytuację ekonomiczną gorzej niż w październiku, a w najbliższych trzech miesiącach nie planują inwestycji ani wzrostu zatrudnienia – zwrócił uwagę Łącki.

Dodał, że  przedsiębiorcy  ponieśli dodatkowe koszty ze względu na dezynfekcję miejsc pracy i ochronę pracowników, sięgające nawet 25 proc. wydatków firm, co jest dla nich dużym obciążeniem.

Zadłużenie Polaków


Według KRD zaległości konsumentów na koniec 2020 r. wyniosły ponad 48 mld zł. To o prawie 2,4 mld zł więcej niż w 2019 r., kiedy było to 45,7 mld zł. Eksperci zwrócili uwagę, że w ciągu roku  zadłużenie Polaków się wahało – w maju spadło o ok. 1 mld zł, rosło do lipca, aby we wrześniu zmaleć. Później systematycznie zwiększało się do końca roku, by w grudniu zmaleć o 751 mln zł.

Rośnie zadłużenie wobec telekomów. Największy prywatny dłużnik ma oddać 189 tys. zł

Zaległości za nieuregulowane rachunki wobec firm telekomunikacyjnych wzrosły i przekraczają 1,3 mld zł. Najwyższy dług firmy to ponad 1 mln zł, a...

zobacz więcej

Zmalała natomiast liczba dłużników – jest ich 2 456 178, czyli o ponad 26 tys. mniej niż rok wcześniej. Nie zmieniły się proporcje płci: nadal to mężczyźni mają najwięcej niezapłaconych zobowiązań – 34,8 mld zł wobec 13,2 mld zł kobiet.

Najwięcej do oddania mają osoby w wieku 46-55 lat – 14,6 mld zł, o 608 mln zł więcej niż w 2019 r. Z kolei największy skok zadłużenia widać w grupie 36-45 lat, gdzie przyrosło ono o 987 mln zł do 14,3 mld zł.

Według analityków to konsumenci obciążeni kredytami i ratami za sprzęt domowy, mający na utrzymaniu dzieci, co powoduje, że w obecnych warunkach rynkowych gorzej radzą sobie ze spłatą. Spadło natomiast zadłużenie seniorów. Osoby powyżej 65 lat mają 4,4 mld zł zobowiązań – rok temu było to 4,5 mld zł.

Sytuacja konsumentów się pogorszyła


Jak wynika z badania „Barometr oszczędności”, przeprowadzonego w październiku 2020 r. przez IMAS International na zlecenie KRD, 38 proc. konsumentów mówi, że ich sytuacja finansowa się pogorszyła. Jednocześnie 39 proc. osób kontroluje je mocniej niż wcześniej. Ponad połowa nie zmieniła swojego podejścia do wydawania pieniędzy.

Cytowany w informacji Jakub Kostecki, prezes współpracującej z KRD firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso, zaznaczył, że podczas pandemii firmy są bardziej  skrupulatne w dochodzeniu należności od konsumentów . 

KRD: długi branży motoryzacyjnej w Polsce przekraczają 721 mln zł

Branża motoryzacyjna ma 721,1 mln zł długu. Najwięcej zobowiązań mają sprzedawcy komponentów i pojazdów, a nieco mniej warsztaty samochodowe -...

zobacz więcej

– To także sygnał dla dłużników, że firmy dbają o swoją płynność finansową i nie akceptują niepłacenia za sprzedane towary i usługi – wyjaśnił.

Największe problemy finansowe mają mieszkańcy Śląska: muszą oddać 6,8 mld zł. Drugie jest Mazowsze, gdzie zaległości urosły do 6,7 mld zł, a trzeci – Dolny Śląsk, z kwotą 4,5 mld zł.

W 2020 r. zadłużenie przedsiębiorstw widoczne w bazie danych KRD wzrosło o 11 proc. do niemal 11,2 mld zł. O 3786 zmniejszyła się liczba dłużników. Na koniec minionego roku w rejestrze figurowało 284 650 firm.

Najgorzej sytuacja wygląda w sektorze jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG). Nie uregulowały one ponad 6 mld zł – o 917 mln zł więcej niż na koniec 2019 r. Ta grupa, choć najliczniejsza w polskiej gospodarce, ma najsłabszą pozycję na rynku – zaznaczył Łącki.

Wstrzymany przelew grozi paraliżem finansowym


– Właściciele JDG-ów często muszą czekać na zapłatę przez kontrahentów na końcu kolejki. Nie mają też zaplecza finansowego, więc każdy wstrzymany przelew od partnera biznesowego wręcz grozi paraliżem finansowym – ocenił.

Dodał, że JDG-i „mimo pandemii walczą”. Pomogło im w tym finansowanie z tarcz antykryzysowych, podkreślił Łącki. Według KRD największe długi mają firmy z Mazowsza (2,2 mld zł), ze Śląska ( 1,5 mld zł) i Wielkopolski (1,1 mld zł).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej