RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

 Afera szczepionkowa, cenzura Nitrasa, wrażliwość Hołowni

W sobotę przekroczyliśmy liczbę 200 tysięcy zaszczepionych osób (fot. PAP/A.Lange)
W sobotę przekroczyliśmy liczbę 200 tysięcy zaszczepionych osób (fot. PAP/A.Lange)

Cały tydzień żyliśmy aferą szczepionkową, poznaliśmy nowe nazwiska zaszczepionych jako „personel niemedyczny” WUM. Skandal poruszył opinię publiczną i tylko jego sprawcy udają, że w zasadzie nic się nie stało. Albo prawie nic.

Kulisy manipulacji. Tak powstała fałszywa linia obrony o „akcji promocji szczepień” WUM

Po publikacjach mediów na temat celebrytów i ludzi z TVN, którzy, kosztem medyków zaszczepili się przeciw COVID-19, sprawę zaczęło wyjaśniać...

zobacz więcej

Niedziela. Szczepienie bez złych intencji


Politycy PO próbują zbagatelizować sprawę szczepienia aktorów poza kolejnością. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak opublikował zdjęcie z Krystyną Jandą i stwierdził, że „naród powinien dbać o swoje elity”. „A może warto o nich zadbać bardziej konkretnie, póki żyją?” – zapytał polityk PO, partii, która jak wiadomo dbała o elity dużo skuteczniej niż PiS. Można wręcz powiedzieć, że o nikogo innego już nie dbała.

„Bez złych intencji” zaszczepił się poza kolejnością starosta sandomierski, Marcin Piwnik z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Trudno jednak podejrzewać, że ludzie wpychający się do kolejki robią to na złość lekarzom, albo w proteście przeciwko rządom Zjednoczonej Prawicy. Nie, oni to ewidentnie robią dla siebie i to jest właśnie problem.

Przedstawiciele rządu obalają tezę, że Krystyna Janda, Krzysztof Materna i Leszek Miller zaszczepili się poza kolejnością, by promować szczepienia. - Wśród osób biorących udział w kampanii #SzczepimySię nie ma Krystyny Jandy czy Edwarda Miszczaka, są za to Stanisław i Mateusz Banasiuk czy Cezary Pazura, którzy czekają na swoją kolej. Żadna osoba zaangażowana do kampanii nie została zaszczepiona – mówił szef KPRM Michał Dworczyk.

Mimo to media bliskie opozycji nadal mówią o akcji promocyjnej na WUM, która obróciła się przeciwko jej uczestnikom. Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś powiedział to, co wielu Polaków chciało usłyszeć: .

– Na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym 10 tys. osób zapisanych, a oni wpychają kolesi w kolejkę; to nie temat tylko na kontrolę, ale na śledztwo; zgłaszamy z posłem Janem Kanthakiem rektora WUM, za te Jandy, Millera do prokuratury – zapowiedział minister Woś.

Prezydent o zmianach w KPRP: Nie chciałem rewolucji

Nie chciałem rewolucji i dlatego proces zmian kadrowych w Kancelarii Prezydenta był rozciągnięty w czasie; to kancelaria, która doprowadziła do...

zobacz więcej

Poniedziałek. Zmiany w Kancelarii Prezydenta


W niedzielę minister zdrowia Adam Niedzielski skierował do rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pismo. Szef resortu zdrowia w poniedziałek na konferencji prasowej poinformował, że w odpowiedzi znalazło się „pośrednie potwierdzenie, że (rektor) był tam, gdzie wykonywano szczepienia” celebrytów. Opublikował też oryginał pisma od prof. Zbigniewa Gacionga, by „każdy mógł wyciągnąć wnioski”.

„Ze względu na znaczenie Narodowego Programu Szczepień wielokrotnie wizytowałem Centrum Dydaktyczne, w którym odbywały się szczepienia, zarówno 30, jak i 31 grudnia 2020 r. Potwierdzam, że wśród oczekujących rozpoznałem tylko kilka znanych postaci ze świata kultury” – napisał prof. Gaciong.

Tymczasem pojawiły się zdjęcia na których widać, jak rektor wita w Centrum Medycznym jednego z zaszczepionych poza kolejnością aktorów.

– Jestem zirytowany zachowaniem tych, którzy szczepili się poza kolejnością, takie zachowanie jest absolutnie niedopuszczalne – powiedział premier Mateusz Morawiecki odpowiadając wieczorem na pytania internautów w ramach cyklu Q&A.

Opozycja kontratakuje broniąc swoich celebrytów. - Część polityków opozycji i mediów sugerowała w ostatnich dniach, że wiele dawek szczepionki na COVID-19 dostarczonych do Polski się zmarnowało. – To są nieprawdziwe informacje. To są kłamstwa – podkreślił na konferencji prasowej w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. Zaznaczył, że na wykonanych do tej pory ponad 50 tys. szczepień, w sumie zutylizowano tylko 26 sztuk szczepionki.

Jachowicz: Puzzle WUM mapą wpływowych środowisk i ośrodków

Szok. Niedowierzanie. Wielu, do których ta informacja dotrze, w pierwszej chwili odruchowo zareaguje powiedzeniem: – To niemożliwe! To woła o...

zobacz więcej

W nowym roku zmiany w Kancelarii Prezydenta RP. Prezydent Andrzej Duda odwołał Krzysztofa Szczerskiego z funkcji szefa gabinetu prezydenta – poinformowała Kancelaria Prezydenta. Na jego stanowisko został powołany Paweł Szrot, dotychczasowy sekretarz stanu w KPRP. Prof. Krzysztof Szczerski został pełnomocnikiem prezydenta do spraw utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Piotr Ćwik, były wojewoda małopolski został powołany na stanowisko zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta. Pełniącego dotychczas tę funkcję Pawła Muchę, prezydent powołał na stanowisko doradcy społecznego.

Wtorek. Rodzina na swoim


Nowe szczegóły WUMgate: nie tylko były premier Leszek Miller zaszczepił się na COVID-19 w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym poza kolejnością. Wraz z nim zaszczepiła się jego żona. W Radio Zet tłumaczył się z tego, jak przystało na męża, ale niekoniecznie męża stanu.

– Jak kochasz swoją żonę, to musisz ją chronić – tłumaczył europoseł KO. To pierwszy od lat przypadek, że ktoś z KO zgadzał się co do priorytetów Prawa i Sprawiedliwości, dla którego na pierwszym miejscu jest rodzina. Jak widać, dla polityków opozycji rodzina też jest ważna, tyle, że wyłącznie własna. A jak się udało zaszczepić Leszka Millera, jego żonę i pozostałych członków „wielkiej opozycyjnej rodziny”?

Znane osoby zaszczepione poza kolejnością w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym zostały wpisane na listę szczepień jako personel niemedyczny szpitala – wykazała kontrola NFZ. Ponadto trafiły na listę szczepień przed wydaniem rozporządzenia, które umożliwiało szczepienie dodatkowych osób, jeśli byłoby zagrożenie zmarnowania się szczepionki. Afera szczepionkowa ma swoje odpryski także poza Warszawą. Starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz, który przyjął szczepionkę przeciwko koronawirusowi przed wszystkimi medykami w powiatowym szpitalu, został zawieszony w prawach członkach PiS. Według dziennikarzy „Gazety Gdańskiej” Hanna Zych-Cisoń, wieloletnia polityk PO i była wicemarszałek województwa pomorskiego także zaszczepiła się przeciw COVID-19 poza kolejnością w placówce spółki Copernicus w Gdańsku.

A w stolicy – nowy rok a problemy te same, nierozwiązane od lat. Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca poinformował, że nieczystości ze stolicy znów płyną do Wisły. Pokazał również zdjęcia i filmy, na których widać królową polskich rzek na wysokości Warszawy. Smutny to widok… I powtarzalny.

Zamieszki na Kapitolu. Rogaty mężczyzna z włócznią aresztowany

Agenci federalni aresztowali uczestnika szturm na Kapitol, którego wizerunek pokazywały media na całym świecie. 33-letni Jacob Anthony Chansley,...

zobacz więcej

Środa. Wieczór Trzech Króli


Choć Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło jako kandydata wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka, prezydent Andrzej Duda zaproponował kandydaturę poza podziałami partyjnymi. Chodzi o Jana Marię Rokitę.

– Rokita uczestniczył w tworzeniu prawa i rozumie jego niedostatki, osobiście wiele doświadczył; jego wyczucie spraw ludzkich może mieć wymiar szczególny – mówił prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla portalu Interia.pl.

Prezydent nie ma możliwości zgłoszenia kandydata na RPO. Zaangażowanie Jana Rokity jest ciekawym pomysłem, ale czy byłaby to kandydatura, którą może poprzeć KO i Lewica w Senacie, to bardzo wątpliwe.

Do listy nazwisk grupy „minus jeden”, czyli zaszczepionych jeszcze przed „grupą zero” dołączył burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz (PO), wójt gminy wiejskiej Zgorzelec oraz jeden z największych przedsiębiorców z terenu powiatu w woj. Dolnośląskim. W przeciwieństwie do samorządowców z PiS burmistrz Zgorzelca nie musi się martwić, z PO nie wyrzuca się nikogo za takie rzeczy. Wręcz przeciwnie, należy zakładać, zgodnie z doktryną Neumanna, że przed burmistrzem wielka kariera w PO.

Wieczorem czasu polskiego obserwowaliśmy protesty w Waszyngtonie, podczas których zwolennicy Donalda Trumpa wdarli się do Kongresu…

Czwartek. Sprawa Nowaka i nowe zatrzymania


Tragiczne wydarzenia w USA spotkały się potępieniem opozycji, która chętnie uczestnicy w protestach pod Sejmem i wyśmiewa fakt ogrodzenia parlamentu barierkami. Borys Budka ocenił, iż do tragedii w USA doszło dlatego, że ktoś „nie umie pogodzić się z demokratycznym wynikiem wyborów”. Tymczasem opozycja podważała wyniki siedmiu ostatnich głosowań Polaków.

Poseł KO Sławomir Nitras napisał, że PiS pożegna się z władzą w podobny sposób. Z kolei Tomasz Trela z SLD zaproponował, żeby wejść do Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy. Czy możemy mówić o odpowiedzialności polityków za państwo, skoro nie możemy nawet mówić o odpowiedzialności za słowa?

Weto prezydenta. Reakcje rządu i PiS

Prezydent Andrzej Duda poinformował wcześniej premiera, że zamierza zawetować nowelę ustawy o działach administracji rządowej; szanujemy tę decyzję...

zobacz więcej

Tymczasem CBA na polecenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie zatrzymało trzy kolejne osoby w śledztwie dotyczącym dawnego kolegi partyjnego posła Nitrasa, byłego ministra transportu Sławomira Nowaka. Jednym z zatrzymanych jest syn b. ministra Aleksandra Grada Paweł G. Sam Sławomir Nowak usłyszał dziś nowe zarzuty korupcyjne.

Zaś do listy szczepionych poza kolejnością i cenniejszych od wszystkich pozostałych obywateli dołączył burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik. „Przepraszam, jeżeli ktoś poczuł się urażony” – napisał w sieci burmistrz. Bo przecież nie wszyscy muszą się czuć urażeni, może na przykład nie czuć się urażona Krystyna Janda, chociaż nie wiadomo. W końcu spory dystans w hierarchii elit III RP dzieli byłego premiera Leszka Millera od aktualnego burmistrza Płońska.

Za naruszenie tego dystansu rzeczywiście trzeba przeprosić. Burmistrz tłumaczył się, że musiał, bo gdyby on nie stawił się w ciągu godziny w placówce medycznej, to szczepionka by się zmarnowała. Wygląda na to, że poza burmistrzem nikt w Płońsku już się nie chciał zaszczepić – ani lekarze, ani zwykli obywatele. No i burmistrz się poświęcił.

Piątek. Ortografia Lempart i wrażliwość Hołowni


Prezydent Andrzej Duda po raz pierwszy w tym roku skorzystał z prawa weta. - Prezydent Andrzej Duda poinformował wcześniej premiera, że zamierza zawetować nowelę ustawy o działach administracji rządowej; szanujemy tę decyzję – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. – Nie rozumiemy podstaw podjęcia takiej decyzji przez prezydenta; regulacja jest czysto techniczna, ale takie jest prawo prezydenta – powiedział z kolei szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

Akcja rządu: Sprawdzaj źródła informacji o szczepieniach przeciwko #COVID19 [WIDEO]

Codziennie docierają do nas informacje na temat koronawirusa. Część z nich może być zmanipulowana i nieprawdziwa.  Rządowa kampania...

zobacz więcej

„Polskę w 2021 r. czekają dwa ogromne wyzwania. Najpierw zwalczmy pandemię, a potem mam nadzieję na mocne odbicie gospodarcze i powrót wszystkich branż do popandemicznej normalności. Dzięki współpracy rządu i sektora prywatnego chcemy wprowadzić »nowy polski ład«” – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Jeszcze w rzeczywistości pandemicznej komentowaliśmy dwie decyzje sądu. Syn byłego ministra PO Aleksandra Grada jest znów na wolności. Decyzją sądu Paweł G. ma siedem dni na wpłacenie miliona zł poręczenia. Druga decyzja to wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie, na mocy którego Ryszard Petru musi przeprosić prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego za nazwanie go „oszustem”..

Być może kolejna sprawa o zniesławienie będzie dotyczyła poseł Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. „Każdy może kochać Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, kur***o, kłamstwo, kradzież cudzych pomysłów i sukcesów jako sposób na życie. Nie ma zakazu. Ja natomiast z popieraniem kur***a, kłamstwa i kradzieży nie chcę mieć nic wspólnego. I to moje prawo” - tak miała się wyrazić o niej w prywatnej wiadomości na Facebooku Marta Lempart. .

Informację te udostępnił Paweł Klebba z Partii Razem, a skomentował osobiście Szymon Hołownia: „Uprzejmie proszę o przekazanie Pani Marcie, że to słowo piszemy z literką „w” w środku. Jak, nie przymierzając, "rybołówstwo". Szymon Hołownia, stojący na straży zasad nie widzi problemu w wulgarnym języku, którym posługuje się Lempart, tylko w sposobie zapisu… Cóż, każdy ma jakieś zasady, jednych razi aborcja, innych zdjęcia ofiar aborcji. Partia Szymona Hołowni Polska 2050 zapowiedziała projekt ustawy, który zakaże publicznej prezentacji zdjęć dzieci, które straciły życie w wyniku aborcji. Widocznie Hołownia jest za wrażliwy na takie drastyczne obrazy, w końcu to człowiek, który płacze, kiedy czyta konstytucję.

Nowy Wspaniały Faszyzm

Gdy przy skocznych dźwiękach Sylwestra Marzeń witaliśmy nowy rok, mało kto spodziewał się, że zamiast wejść w rok 2021, wejdziemy w 1984. Okazało...

zobacz więcej

Sobota. Cenzor Nitras


Równie „wolnościowe rozwiązania” chce wprowadzić poseł KO Sławomir Nitras. „Historia konta na Twitterze prezydenta USA Donalda Trumpa pokazuje jak nędzny w przyszłości będzie los kont takich jak konta TVP Info, Jacka Kurskiego czy Jarosława Olechowskiego – uważa poseł Nitras. Wygląda na to, że poseł urodził się zbyt późno, nie trafił w swoją epokę. Doskonale sprawdziłby się w poprzedniej jako szef peerelowskiej cenzury. Kto wie, jeśli PO wróci do władzy, będzie miał szansę taki urząd objąć. We współpracy z Polską 2050, która będzie tropić złą ortografię i zdjęcia dzieci po aborcji.

Nitrasowi wtóruje bohaterka domniemanego wpisu Marty Lempart z błędem ortograficznym, poseł Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. We wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych uznała, że zablokowanie konta Donalda Trumpa na Twitterze to jedynie odebranie odchodzącemu prezydentowi USA pewnego przywileju. Twierdzi, że trzeba było to zrobić już wcześniej. W przypadku posłanki Lewicy przynajmniej możemy zrozumieć skąd te marzenia o odbieraniu wolności słowa odziedziczone po PZPR.

W sobotę przekroczyliśmy liczbę 200 tysięcy zaszczepionych osób. Wśród nich także takich, którzy zaszczepieni być nie powinni. Dowiedzieliśmy się, że poza aktorami i Leszkiem Millerem z żoną zaszczepili się również ludzie biznesu – małżeństwo Elżbiety i Zbigniewa Grycanów, właścicieli lodziarni oraz twórcy firmy „Dr Eris” – Irena Eris i Henryk Orfinger.

Poza związanymi z TVN Mariuszem Walterem i Edwardem Miszczakiem szczepionkę poza kolejnością dostała także prezes i dyrektor zarządzająca Discovery EMEA, Katarzyna Kieli. Do końca tygodnia nie doczekaliśmy się ze strony zaszczepionych prawdziwych przeprosin, skruchy ani propozycji zadośćuczynienia.

W poniedziałek mamy poznać wyniki kontroli prowadzonej przez NFZ i Ministerstwo Zdrowia w sprawie afery szczepionkowej. A wydaje się, że jest to także temat dla CBA i prokuratury.

źródło:
Zobacz więcej