RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Córka Suchanow wysyła aktywistom LGBT wezwanie przedsądowe. Poszło o zdjęcie piernika

Córka Suchanow wysłała pismo kolektywowi Stop Bzdurom (fot. arch.PAP/R.Pietruszka/M.Marek, Instagram/StopBzdurom)
Córka Suchanow wysłała pismo kolektywowi Stop Bzdurom (fot. arch.PAP/R.Pietruszka/M.Marek, Instagram/StopBzdurom)

Córka Klementyny Suchanow, jednej z liderek tzw. Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, wysłała kolektywowi Stop Bzdurom przedsądowe wezwanie do „zaprzestania naruszania prawa autorskiego oraz dóbr osobistych”. W piśmie jest mowa o wykorzystaniu przez kolektyw w mediach społecznościowych fotografii przedstawiającej... upieczone przez autorkę ciasto, na którym widnieje wulgarny napis: „Je**ć PiS i SB”. Według nadawcy aktywiści LGBT, z którymi związany jest znany jako „Margot” Michał Sz., naruszyli w ten sposób prawo autorskie, przysługujące do tego utworu.

Michał Sz., który twierdzi, że jest kobietą i mówi o sobie „Margot”, oskarża liderkę Ogólnopolskiego Strajku Kobiet – Klementynę Suchanow o „przemoc seksualną”. Aktywista LGBT pod koniec lipca zamieścił na Facebooku wpis, w którym wyjaśniał, jak – w jego ocenie – Suchanow go „wykorzystywała”.

Michał Sz. twierdzi też, że Suchanow wyrzuciła go z mieszkania, doprowadzając do jego bezdomności.

Pod koniec grudnia ub.r. aktywista LGBT zamieścił na swoim profilu na Instagramie zdjęcie, które miało przedstawiać upieczony w domu Klementyny Suchanow piernik. Na wypieku widać wulgarne hasła „Je**ć PiS i SB” oraz piorun – symbol kojarzony ze strajkami aborcyjnymi.

Wezwane przedsądowe od córki Suchanow


W piśmie, w którym podano adres siedziby Strajku Kobiet zażądano od Stop Bzdurom zaprzestania rozpowszechniania materiałów naruszających prawo autorskie i dobra osobiste, usunięcie ich z mediów oraz zamieszczenie przeprosin w aplikacji Instagram. Wskazano w nim, że dobra osobiste zostały naruszone poprzez opublikowanie fotografii bez zgody autorki w szkodliwym dla niej kontekście.

Stop Bzdurom zamieściło na Istagramie wymianę wiadomości pomiędzy kolektywem, a córką liderki Strajku Kobiet. „Rozumiecie, że jest to pozew ode mnie a nie od strajku?. Podałam ich adres dla bezpieczeństwa a nie dlatego, że to ich sprawa” – czytamy w wiadomości, która – według kolektywu – miała zostać wysłana przez córkę Suchanow.

Dalej miała napisać, że nie zgadza się na wykorzystywanie zdjęcia piernika do ataków na jej matkę. W odpowiedzi kolektyw napisał: „Rozumiemy, że tak chcesz by to wyglądało i chcesz ratować mamę, tylko: 1. Twoja stara zasłania się oskarżeniami o molestowanie, ubezdomnienie i misgenderowanie tekstem »proszę się nie wypowiadać w tej sprawie, gdyż zamieszana jest w nią osoba młodociana« (chyba ty?). 2. Wysyłanie tego pisma z @strajk_kobiet i oczekiwanie, że uwierzymy, że banda ukrywających przemoc »liderek« nic o tym nie wie… serio?”.

Aktywiści LGBT zapewnili córkę Suchanow, że nigdy „nic do niej nie mieli” i nigdy nic o niej nie pisali, lecz o jej matce, która – jak to ujęli – „jest publiczną przemocowczynią i zasłania się tobą”.

W innym materiale podkreślają, że darzą córkę Suchanow szacunkiem. „Ze względu na ilość imby wokół nas nie sprzedajemy jej danych osobowych” – napisali aktywiści. Dalej piszą, że Klementyna Suchanow „to przemocowczyni co molestuje i ubezdomnia, misgenderuje i wyciera piernik tęczową flagą, a gdy się o tym mówi, to grozi”. „Także tu bez szacuneczku” – dodali.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej