RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje biskup Adam Dyczkowski. Powodem powikłania po COVID-19

Adam Dyczkowski miał 88 lat (fot. arch. PAP/Lech Muszyński)
Adam Dyczkowski miał 88 lat (fot. arch. PAP/Lech Muszyński)

W niedzielę nad ranem zmarł bp Adam Dyczkowski, emerytowany biskup zielonogórsko-gorzowski. Miał 88 lat. Kilka dni temu trafił do szpitala. Powodem były powikłania po zakażeniu koronawirusem.

Nie żyje bp Bogdan Wojtuś. Miał koronawirusa

Nie żyje biskup senior Bogdan Wojtuś, emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej. Duchowny miał 83 lata. Był zakażony koronawirusem.

zobacz więcej

O śmierci hierarchy poinformowano na stronie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Emerytowany biskup 30 grudnia ub. r. trafił do szpitala.

Dyczkowski zmarł 10 stycznia w godzinach porannych w zielonogórskim Domu Księży Emerytów. Informacje o dacie i miejscu pogrzebu zostaną podane w późniejszym terminie.

Adam Dyczkowski urodził się 17 listopada 1932 r. w Kętach. W 1952 r. wstąpił do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. 23 czerwca 1957 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W 1978 r. został mianowany biskupem pomocniczym we Wrocławiu, w 1993 r. otrzymał nominację na biskupa zielonogórsko-gorzowskiego.

Po osiągnięciu 75. roku życia złożył rezygnację z urzędu. 29 grudnia 2007 r. przeszedł w stan spoczynku. Na emeryturze zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Zielonej Górze. Otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gorzowa Wlkp., Głogowa i Zielonej Góry. Uniwersytet Zielonogórski wyróżnił go doktorem honoris causa.

źródło:
Zobacz więcej