RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Siarczysty mróz w Polsce. IMGW wydaje alerty. To dopiero początek?

IMGW wydał ostrzeżenia pogodowe dla dwóch województw przed silnym mrozem i niemal dla całego kraju przed oblodzeniem dróg. Ostry mróz przewiduje się w Tatrach. Temperatura może spaść do nawet -16 st. Instytut wydał też orientacyjną prognozę pogody długoterminową.

Srogi mróz w Polsce. Nawet kilkanaście stopni na minusie

Dzisiejszej nocy czeka nas tęgi mróz. Jak podaje IMGW, temperatury miejscami mogą spaść nawet do –14 stopni. Możliwe są też opady śniegu. Instytut...

zobacz więcej

IMGW ostrzega, że w woj. zachodniopomorskim, pomorskim, południowej części warmińsko-mazurskiego i podlaskiego, a także na Mazowszu, w woj. łódzkim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim i na północy Małopolski, Wielkopolski i woj. lubuskiego może zamarzać mokra nawierzchnia dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu.

Od niedzielnego do poniedziałkowego poranka w dwóch województwach – małopolskim i śląskim – obowiązywać ma ostrzeżenie przed silnym mrozem. Miejscami prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od –16 st. do –13 st., na Podhalu spadek temperatury lokalnie do około -20 st.

Jak podaje IMGW w niedzielę gdzieniegdzie wystąpią słabe opady śniegu, zaś nad morzem deszczu ze śniegiem. Na pojezierzach pomorskich rano miejscami mgły ograniczające widzialność do 300 m.

W niedzielę w Warszawie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Możliwe słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna 0 st. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich. W nocy zachmurzenie duże i okresami słabe opady śniegu. Temperatura minimalna -3 st.

Padł rekord mrozu. W niewielkiej wiosce termometry zszokowały meteorologów

Noc z wtorku na środę była najmroźniejszą od ostatniej zimy. W niewielkiej wsi na Podkarpaciu zanotowano oficjalnie prawie -20 stopni. – To...

zobacz więcej

Prognoza długoterminowa


IMGW wydało też orientacyjną prognozę długoterminową na luty 2021.

Eksperymentalna prognoza wskazuje, że w tym roku możemy mieć do czynienia z chłodniejszym lutym niż w ostatnich latach.

Prognoza została opracowana na podstawie dwóch modeli pogodowych, używanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jeden z modeli prognozuje średnią temperaturę w granicach normy wieloletniej, ale już drugi wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo, że średnia temperatura na przeważającym obszarze Polski będzie osiągać wartość poniżej normy.

Suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze Polski prawdopodobnie będzie zawierała się w normie. W północnej części kraju możliwa jest suma opadów powyżej normy.

Według modelu IMGW-Reg miesięczna suma opadów na przeważającym obszarze kraju mieścić się będzie w zakresie normy wieloletniej. Przekroczenie górnej granicy normy model IMGW-Reg przewiduje jedynie na Pomorzu Gdańskim i Środkowym, Warmii i Mazurach oraz na Podhalu, natomiast dolnej granicy normy – na Śląsku, Podlasiu, Suwalszczyźnie i w południowej części Ziemi Lubuskiej.

źródło:
Zobacz więcej