SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Szturm na Kapitol. Amerykanie podzieleni w sprawie winy Trumpa

88 procent Amerykanów wypowiada się przeciwko środowemu wtargnięciu tłumu na Kapitol  (fot. 	PAP/EPA/WILL OLIVER)
88 procent Amerykanów wypowiada się przeciwko środowemu wtargnięciu tłumu na Kapitol (fot. PAP/EPA/WILL OLIVER)

88 procent Amerykanów krytycznie ocenia środowe wtargnięcie tłumu zwolenników prezydenta Donalda Trumpa na Kapitol – wynika z sondażu ośrodka Marist Consult. Szturm popiera 18 procent zdeklarowanych sympatyków Partii Republikańskiej.

„Washington Post” wzywa do odsunięcia Donalda Trumpa od władzy

„Washington Post” i „Miami Herald” wezwały do odsunięcia prezydenta USA Donalda Trumpa od władzy po zamieszkach wywołanych przez jego zwolenników...

zobacz więcej

Sondaż, w którym wzięło udział 800 ankietowanych, wykazał podziały w amerykańskim społeczeństwie w kwestii odpowiedzialności ustępującego prezydenta. 63 procent pytanych stwierdziło, że ponosi on „wielką lub dużą winę” za sceny przemocy i chaosu. Jednak wśród zwolenników Republikanów 69 procent badanych twierdzi, że Donald Trump w ogóle nie jest winny lub jedynie w małym stopniu.

48 proc. badanych w sondażu PBS/Marist opowiada się za usunięciem prezydenta ze stanowiska jeszcze przed końcem jego kadencji, a 49 proc. jest przeciwnych takiemu posunięciu.

Zdecydowana większość Amerykanów – aż 90 proc. – uważa, że uczestnicy zamieszek, w trakcie których tłum wtargnął na Kapitol, powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności za swoje czyny. Aż 56 procent badanych wyraża przekonanie, że policja nie była „wystarczająco agresywna” wobec protestujących.

Przywódca USA zachęcał w środę rano swoich zwolenników do marszu na Kapitol, powtarzając przy tym sporne twierdzenia, że wybory prezydenckie w 2020 roku zostały sfałszowane. Tłum wtargnął do Kongresu w trakcie procedury zatwierdzania rezultatów wyborczych przez parlamentarzystów.

Zamieszki na Kapitolu zakończyły się tragicznie – zginęło pięć osób, w tym kobieta, która została postrzelona przez funkcjonariusza straży Kapitolu oraz policjant Brian Sicknick, który poniósł śmierć na skutek uderzenia w głowę gaśnicą.

źródło:

Zobacz więcej