RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Akcja rządu: Sprawdzaj źródła informacji o szczepieniach przeciwko #COVID19 [WIDEO]

Codziennie docierają do nas informacje na temat koronawirusa. Część z nich może być zmanipulowana i nieprawdziwa.  Rządowa kampania #SzczepimySię będzie teraz zwalczać kłamstwa na temat szczepień przeciwko #COVID19. Przygotowano specjalną animację, która ma zachęcić Polaków do korzystania z wiarygodnych źródeł i rządowej strony gov.pl/szczepimysie. 

Raport o koronawirusie. Ministerstwo Zdrowia podaje nowe dane

Koronawirus w Polsce. W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10 548 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z danych resortu wynika, że...

zobacz więcej

Sprawdzone informacje na temat szczepionki rzeciwko COVID-19  i Narodowego Programu Szczepień znajdują się na stronie gov.pl/szczepimysie. Inne źródła informacji mona zweryfikować także za pomocą bezpłatnej, całodobowej infolinii  Narodowego Programu Szczepień, dostępnej pod numerem 989.

Sprawdzonych informacji można szukać również na profilu Kancelarii Premiera w mediach społecznościowych. Tu także znajduje się najnowsza animacja dotyczącą fake newsów na temat szczepionek przeciw COVID-19.  

Walka z nieprawdziwymi  informacjami


  Na stronie gov.pl/szczepimysie jest specjalna zakładka dotycząca fake newsów. Jest ona na bieżąco aktualizowana. Każdy kto zetknie się z niepokojącymi treściami w Internecie w sprawie szczepień może je zgłosić za pomocą prostego formularza dostępnego na stronie. Wystarczy przesłać link do miejsca, gdzie pojawiają się nieprawdzie informacje.

Szef MON: Wojsko w gotowości do pobierania próbek od nauczycieli

Żołnierze są w gotowości do pobierania od nauczycieli próbek do badań na obecność SARS–CoV–2; zaangażowane zostaną wszystkie wojskowe zespoły...

zobacz więcej

Szczepionka przeciw COVID-19


  Szczepionka jest bezpieczna – zapewniają organizatorzy kampanii  #SzczepimySię. Zanim trafi na rynek, musi uzyskać pozwolenie na dopuszczenie do obrotu. W przypadku tej grupy produktów wymagania są niezwykle wyśrubowane – czytamy w komunikacie. 

Rygorystyczne wymagania dotyczące badań skuteczności i bezpieczeństwa szczepionek są większe niż w odniesieniu do innych produktów leczniczych. W przypadku szczepionki na COVID-19 skrócono terminy administracyjne. Ale te ułatwienia nie obniżają obowiązujących wymogów. 

Więcej informacji na ten i inne tematy znajdziesz w zakładce: Szczepionki przeciwko COVID-19. Walka z fałszywymi informacjami.

Ruszyła kampania medialna #SzczepimySię


W telewizji i Internecie dostępny jest materiał wideo promujący akcję #SzczepimySię z udziałem aktorów: Mateusza i Stanisława Banasiuków. Artyści już po raz drugi wsparli działania przeciw koronawirusowi. Niebawem pojawi się tam również spot z ambasadorem kampanii #SzczepimySię – Cezarym Pazurą.

Zobacz także: Wykonano 200 tys. szczepień przeciw COVID-19. Rząd przedstawił dane

Także w przestrzeni radiowej od 29 grudnia można usłyszeć spoty czytane przez profesjonalnych lektorów, które były inspirowane kampanią telewizyjną.

Billboardy i animacje informacyjne w całej Polsce


  Na ulicach miast całego kraju zawisły billboardy. Animacje informacyjne na temat szczepień przeciw COVID-19 są już dostępne w mediach społecznościowych Kancelarii Premiera, a w najbliższych dniach Polacy będą mogli zauważyć je w innych nośnikach przekazu. W krótkich materiałach wideo możemy usłyszeć głos ambasadora kampanii Cezarego Pazury. Animacje będzie można zobaczyć nie tylko w Internecie, ale także na ekranach LED w wielu miastach – m.in. Warszawie, Poznaniu, Łodzi i Krakowie.

Europejska Agencja Leków: fiolka zawiera sześć dawek szczepionki przeciw COVID-19

Każda fiolka szczepionki przeciw Covid-19 Pfizer/BioNTech zawiera sześć dawek, poinformowała Europejska Agencja Leków. Komunikat EMA pojawił się po...

zobacz więcej

Akcja w mediach społecznościowych


   W mediach społecznościowych możemy dostrzec wpisy polityków, którzy promującą akcję #SzczepimySię, m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, rzecznika rządu Piotra Müllera czy szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka. 

Do kampanii #SzczepimySię dołączyło również ok. 50 sportowców, związków i klubów sportowych współpracujących z PKN Orlen oraz Energa SA –  m.in. Piotr Małachowski, Paweł Fajdek, Maria Andrzejczyk. Na swoich profilach w mediach społecznościowych promują rzetelne informacje o szczepieniach, a także zachęcają Polaków do skorzystania ze szczepionki przeciw COVID-19. 

Do kampanii przyłączyła się także PGE Ekstraliga oraz wszystkie kluby najlepszej żużlowej ligi świata.

 Organizatorzy akcji zachęcają do pobierania i udostępniania grafik oraz animacji, wyrażają  zgodę na upublicznienie materiałów  – zaznaczono w przesłanym komunikacie. 

źródło:
Zobacz więcej