RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Meklemburgia chce obejść amerykańskie sankcje. Jej trik ma pomóc Nord Stream 2

Do ukończenia gazociągu brakuje jeszcze 150 km (fot. REUTERS/Axel Schmidt)
Do ukończenia gazociągu brakuje jeszcze 150 km (fot. REUTERS/Axel Schmidt)

Władze Meklemburgii próbują obejść amerykańskie sankcje wobec Nord Stream 2. W tym celu powołały ekologiczną fundację. Komentator niemieckiego dziennika „Sueddeutsche Zeitung” nazwał to „osobliwym wybiegiem” i ocenił, że o przyszłości gazociągu i tak zadecyduje postawa USA.

Nord Stream 2 w wodach niemieckich gotowy. „O innych szczegółach nie możemy informować”

Spółka Nord Stream 2 Aktiengesellschaft, operator gazociągu Nord Stream 2, budowanego przez rosyjski Gazprom, poinformowała o zakończeniu budowy...

zobacz więcej

Stany Zjednoczone zagroziły europejskim firmom sankcjami i zatrzymały budowę gazociągu z Rosji poprzez Bałtyk. Uderzyło to m.in. w port Mukran na wyspie Rugia. Kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie próbuje ratować inwestycję za pomocą powołanej w czwartek przez lokalny parlament Fundacji Ochrony Klimatu i Środowiska MV.

Premier Meklemburgii Manuela Schwesig wyjaśniła, że fundacja nie będzie budowała gazociągu, może natomiast pośredniczyć w zakupie potrzebnych części i maszyn.

Pieniądze od Gazpromu


Niemiecki kraj związkowy wyasygnował na ten cel 200 tys. euro, 20 mln euro wpłaciła spółka Nord Stream 2 AG, czyli rosyjski Gazprom. Komentator gazety Peter Burghardt wskazał, że pogłębia to zależność od Rosji. Jego zdaniem wybieg zastosowany przez władze Meklemburgii niczego nie zmienia, bo „decydujące znaczenie dla dalszego biegu wydarzeń będzie miało stanowisko nowego rządu USA i to, co zrobi z bezczelnymi groźbami sankcji epoki Trumpa”.

„Jeżeli ekipa Bidena w sprawie Nord Stream 2 pozostanie twarda, to fundacja Meklemburgii-Pomorza Przedniego na niewiele się przyda” – dodał Burghardt .

Do ukończenia gazociągu brakuje jeszcze 150 km.

źródło:
Zobacz więcej