RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Lawina zeszła na ośrodek narciarski. Zginęło małżeństwo i 14-miesięczne dziecko

Akcja ratownicza prowadzona była przy temperaturze -22 stopni (fot.  Denis Kozhevnikov\TASS via Getty Images)
Akcja ratownicza prowadzona była przy temperaturze -22 stopni (fot. Denis Kozhevnikov\TASS via Getty Images)

Pod lawiną, która zeszła w nocy z piątku na sobotę na ośrodek narciarski „Góra Osobna” w pobliżu Norylska zginęły trzy osoby – poinformowało ministerstwo ds. obrony cywilnej, sytuacji nadzwyczajnych i likwidacji skutków klęsk żywiołowych Kraju Krasnojarskiego.

Srogi mróz w Polsce. Nawet kilkanaście stopni na minusie

Dzisiejszej nocy czeka nas tęgi mróz. Jak podaje IMGW, temperatury miejscami mogą spaść nawet do –14 stopni. Możliwe są też opady śniegu. Instytut...

zobacz więcej

Rozpoczęta w sobotę przed świtem akcja poszukiwawcza, w której uczestniczyło w sumie 250 osób, w tym – liczni wolontariusze, została zakończona – podały miejscowe władze. Spod śniegu wydobyto ciała 38-letniej kobiety, jej 45-letniego męża oraz ich półtorarocznego dziecka. 14-letni syn małżeństwa trafił do szpitala w stanie ciężkim.

Skutki po lawinie


Spod lawiny, która zasypała bazę sportów zimowych pod Norylskiem, uwolniono jeszcze dwie osoby. Akcja ratownicza prowadzona była przy temperaturze -22 st. C i trwała kilkanaście godzin.

Lawina przysypała w sumie pięć domków, ale nie wszystkie były wykorzystywane przez amatorów narciarstwa. Norylsk to jedno z najbardziej wysuniętych na północ, a także jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Znajduje się w azjatyckiej części Rosji w Kraju Krasnojarskim, zamieszkuje go 177,5 tys. osób, jest znanym ośrodkiem hutnictwa i górnictwa metali nieżelaznych: niklu, kobaltu, platyny oraz węgla kamiennego.

Otaczające miasto góry o łagodnych stokach są wykorzystywane do uprawiania sportów zimowych. Na przedmieściach Norylska funkcjonuje kilka ośrodków sportowo-rekreacyjnych.

źródło:

Zobacz więcej