RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezes ZUS: Nie podwyższymy wieku emerytalnego

Wiek emerytalny to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn (fot. Shutterstock/Robert Kneschke)
Wiek emerytalny to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn (fot. Shutterstock/Robert Kneschke)

Wiek emerytalny to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn i nie ma żadnych planów podniesienia tego wieku – mówi na łamach sobotniego „Super Expressu” prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska.

Waloryzacja emerytur i rent – wzrosną nie tylko świadczenia

Dzięki waloryzacji emerytur i rent w 2021 roku w górę pójdą nie tylko świadczenia, ale też m.in. dodatek pielęgnacyjny wypłacany osobom powyżej 75...

zobacz więcej

Gazeta zauważa, że niedawne słowa prezes ZUS, że w przyszłości „pół wieku aktywności zawodowej może być normą”, mogły być odebrane jako zapowiedź wydłużenia wieku emerytalnego.

Prof. Uścińska stanowczo dementuje taką interpretację. – Nie podniesiemy wieku emerytalnego – mówi w „SE”.

„Emerytura to prawo, a nie obowiązek”


– Wiek emerytalny to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn i nie ma żadnych planów podniesienia tego wieku. Jednak emerytura to prawo, a nie obowiązek. Chodzi o to, aby przekonywać do późniejszego przechodzenia na emeryturę na zasadzie zachęt, a nie przymusu – zapewnia prezes ZUS.

Jak mówi, od zawsze zachęca do wydłużenia w miarę możliwości swojej aktywności zawodowej, bo to najprostszy sposób na otrzymanie godnej i wysokiej emerytury. – Praca o jeden rok dłużej może zwiększyć emeryturę nawet o 15 proc. – dodaje.

źródło:

Zobacz więcej