RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Brytyjski szpital ponownie odłączył Polaka w śpiączce od pożywienia i wody

Szpital w Plymouth ponownie wstrzymał podawanie Polakowi pożywienia i wody (fot. PAP/EPA, zdjęcie ilustracyjne)
Szpital w Plymouth ponownie wstrzymał podawanie Polakowi pożywienia i wody (fot. PAP/EPA, zdjęcie ilustracyjne)

Pozostającemu od dwóch miesięcy w śpiączce obywatelowi Polski, który przebywa w szpitalu w Plymouth w południowo-zachodniej Anglii, ponownie wstrzymano podawanie pożywienia i wody – poinformowali w piątek jego bliscy.

Michel Platini bez rehabilitacji i 7 mln euro

Europejski Trybunał Praw Człowieka z siedzibą w Strasburgu oddalił apelację Michela Platiniego. Były szef Europejskiej Unii Piłkarskiej uważa, że...

zobacz więcej

W czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu nie przyjął skargi złożonej przez część jego rodziny na to, że angielski sąd odmówił im prawa do apelacji od decyzji zezwalającej szpitalowi na odłączeniu urządzenia, którym mężczyźnie podawane jest jedzenie i woda. W związku z tym nabrała mocy decyzja Sądu Opiekuńczego z 31 grudnia pozwalająca na wstrzymanie odżywiania i nawadniania mężczyzny.

„Nasze możliwości praktycznie się wyczerpały. Złożyliśmy wniosek do premiera i rządu o złożenie skargi przez państwo polskie do ETPC z art. 33 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Czyli, żeby Polska wystąpiła przeciwko Wielkiej Brytanii w tej sprawie” – przekazała w piątek Polskiej Agencji Prasowej rodzina mężczyzny.

Sprawa dotyczy R.S. – mężczyzny w średnim wieku (jego personalia nie mogą być publikowane ze względu na dobro rodziny), który od kilkunastu lat mieszka w Anglii i który 6 listopada 2020 roku doznał zatrzymania pracy serca na co najmniej 45 minut, w wyniku czego według szpitala doszło do poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu.

Odłączenie aparatury


W związku z tym szpital w Plymouth wystąpił do sądu o zgodę na odłączenie aparatury podtrzymującej życie, na co zgodziły się mieszkający w Anglii żona i dzieci mężczyzny. Przeciwne są temu jednak mieszkające w Polsce matka i siostra, a także mieszkające w Anglii druga siostra i siostrzenica.

Ostateczny wyrok. Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił odwołanie Polski ws. więzień CIA

Odwołanie polskiego rządu od ubiegłorocznego wyroku uznającego, że Polska naruszyła konwencję praw człowieka ws. więzień CIA w naszym kraju...

zobacz więcej

15 grudnia Sąd Opiekuńczy – specjalny sąd zajmujący się wyłącznie sprawami dotyczącymi osób ubezwłasnowolnionych lub niemogących samodzielnie podejmować decyzji – uznał, że żona mężczyzny wie lepiej niż jego matka i siostry, jaka byłaby jego wola. Orzekł też, że w obecnej sytuacji podtrzymywanie życia mężczyzny nie jest w jego najlepszym interesie i w związku z tym odłączenie aparatury podtrzymującej życie będzie zgodne z prawem, zaś mężczyźnie należy zapewnić opiekę paliatywną, tak aby do czasu śmierci zachował jak największą godność i jak najmniej cierpiał.

Aparatura podtrzymująca życie była już dwukrotnie odłączana – najpierw na dwa, potem na pięć dni. Później była z powrotem przyłączana w związku ze złożonym wnioskiem o apelację, którego nie przyjęto.

Część rodziny wskazała, że po odłączeniu go od aparatury wspomagającej oddychanie oddycha on samodzielnie i nie było potrzeby jej ponownego przyłączenia. Później w sporze chodziło tylko o odłączenie lub nieodłączanie urządzenia podającego mu pożywienie i wodę.

Sąd postanowił wówczas, że szpital ma się wstrzymać z odłączaniem pożywienia i wody do czasu aż ETPC zdecyduje, czy przyjmie skargę rodziny, czy też nie. W piątek – dzień po odrzuceniu przez ETPC skargi – ponownie pozbawiono Polaka pożywienia i wody.

źródło:
Zobacz więcej