RAPORT

Pogarda

Falcon 9 z tureckim satelitą wystartował [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX w nocy z czwartku na piątek pomyślnie wystartowała z wyrzutni Space Launch Complex 40 na kosmodromie Cape Canaveral Space Force Station na Florydzie. Statek kosmiczny osiągnął maksymalną prędkość 39600 km/godz. Celem misji jest dostarczenie tureckiego satelity telekomunikacyjnego Türksat 5A na orbit transferową. Do separacji ładunku doszło po 33 minutach od startu.

„Jesteśmy znów w kosmosie”. Amerykańska kapsuła załogowa Dragon już na orbicie

„Jesteśmy znów w kosmosie” – piszą amerykańskie media po udanym starcie pierwszej od dziewięciu lat załogowej misji kosmicznej z terytorium USA....

zobacz więcej

Dwustopniowa rakieta o wysokości blisko 70 m została wystrzelona ze stanowiska SLC-40 na Canareval Cape i wzleciała na wschód od Florydy. Sam satelita Türksat 5A waży 3400 kg. Ma on dotrzeć na pozycję na orbicie geostacjonarnej na 31 stopniu długości geograficznej wschodniej.

W misji bierze udział pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który został już wykorzystany m.in. we wrześniu 2020 roku w misji Starlink-12 oraz w październiku 2020 w misji Starlink-15.

W zeszłym roku SpaceX wystrzelił 26 rakiet Falcon 9, w tym dwie pilotowane misje Crew Dragon, które przewiozły sześciu astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną; dwa bezzałogowe statki towarowe Dragon do laboratorium oraz przeprowadził 14 lotów Starlink.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej