RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Deutsche Bank zapłaci ponad 100 mln dolarów? Miał łamać zakaz łapownictwa

Wcześniej Deutsche Bank wypłacił ponad 16 mln w związku z domniemanym zatrudnianiem krewnych rządowych oficjeli w Azji i Rosji (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Wcześniej Deutsche Bank wypłacił ponad 16 mln w związku z domniemanym zatrudnianiem krewnych rządowych oficjeli w Azji i Rosji (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Deutsche Bank prawdopodobnie zgodzi się zapłacić ponad 100 mln dolarów w związku z domniemanym łamaniem ustaw zakazujących łapownictwa – informuje „New York Times”. Niemiecka instytucja miała w ten sposób prowadzić interesy m.in. w Chinach.

Czołowe banki i masowe pranie brudnych pieniędzy. Wielkie śledztwo setki redakcji

Grupy przestępcze i skorumpowani politycy na ogromną skalę prali brudne pieniądze w międzynarodowych bankach – wynika z wielkiego śledztwa...

zobacz więcej

Deutsche Bank, największy pożyczkodawca w Niemczech, ma podpisać w brooklyńskim sądzie federalnym (w Nowym Jorku) tzw. umowę o warunkowym zawieszeniu postępowania. Bank nie komentuje doniesień gazety, która powołuje się na dobrze poinformowane źródło.

Informacja pojawiła się w czasie, gdy bank, który stara się odzyskać rentowność po pięciu latach strat, znajduje się w głębokiej restrukturyzacji, w ramach której planuje się ścięcie zatrudnienia o 18 tys. pracowników i wyjście z niektórych przedsięwzięć.

Deutsche Bank już wcześniej zgodził się wypłacić Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych ponad 16 mln dolarów za warunkowe zawieszenie postępowania w sprawie naruszenia amerykańskich przepisów antykorupcyjnych.

Naruszenia miały polegać na zatrudnianiu krewnych zagranicznych dygnitarzy, by ci umożliwiali bankowi wchodzenie w różne przedsięwzięcia lub utrzymywanie ich.

Komisja twierdziła wówczas, że Deutsche Bank zatrudniał niewykwalifikowanych lub słabo wykwalifikowanych krewnych urzędników krajów azjatyckich i Rosji naruszając w ten sposób ustawę o praktykach korupcyjnych za granicą.

źródło:
Zobacz więcej