RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szczepienia celebrytów. Rektor WUM przeprasza

Rektor zapewnia, że działalność uczelni „jest oparta na tradycjach uniwersyteckich i uniwersalnych wartościach” (fot. PAP/L.Szymański)
Rektor zapewnia, że działalność uczelni „jest oparta na tradycjach uniwersyteckich i uniwersalnych wartościach” (fot. PAP/L.Szymański)

Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong opublikował list, w którym przeprasza za „ostatnie wydarzenia z końca 2020 roku związane z nieprawidłowościami w organizacji szczepień przeciw COVID-19 przez podległą spółkę Centrum Medyczne WUM”. 29 grudnia i w kolejnych dniach w Centrum Medycznym WUM podano szczepionki osobom spoza grupy zero: aktorom i innym celebrytom.

„Warszawski szpital w ogniu krytyki” – echa szczepień dla celebrytów w światowych mediach

„Warszawski szpital znalazł się w ogniu krytyki po podaniu szczepionki celebrytom i politykom” – to fragment informacji „Daily Mail” o...

zobacz więcej

„Przepraszam całe środowisko naszej Uczelni, studentów, kadrę naukową i dydaktyczną, lekarzy, pielęgniarki, przedstawicieli pozostałych zawodów medycznych, pracowników administracyjnych, jak również opinię publiczną” – pisze prof. Gaciong, przyznając, że „wydarzenia”, do których się odnosi, „odbiły się szerokim i negatywnym echem, godząc w dobre imię naszego środowiska”.

Powołując się na misję i statut WUM rektor oświadczył, że działalność uczelni „jest oparta na tradycjach uniwersyteckich i uniwersalnych wartościach, a w szczególności »na poszanowaniu praw człowieka, dążeniu do prawdy, szacunku dla wiedzy, umiejętności i rzetelności«”.

Gaciong zapewnił także, że „działano w dobrej wierze, ale pod presją czasu, dopuszczono do nieprawidłowości” i przyznał, że czuje się za to odpowiedzialny jako rektor. Zapewnił także, że na podstawie wyników kontroli wewnętrznej komisji w Centrum Medycznym WUM i w samej uczelni „podjęliśmy kroki adekwatne do sytuacji”.

„Zorganizowano sprawny system szczepień dla pracowników i studentów. Do dziś zaszczepiliśmy kilka tysięcy osób. Po wyszczepieniu naszych kadr i studentów jesteśmy gotowi do podjęcia masowej akcji szczepień osób z kolejnych grup wskazanych w Narodowym Programie Szczepień” – czytamy w liście.

„Jesteśmy wspólnotą o takich samych prawach i obowiązkach, a we wspólnocie nie ma wyjątków i wszelkie odstępstwa od tej zasady, nawet motywowane szlachetnymi pobudkami, nie mogą być usprawiedliwiane. Dlatego też czuję się w obowiązku przeprosić za kryzys wizerunkowy, który dotknął WUM. Jednocześnie deklaruję, że zrobię wszystko, by Uczelnia odzyskała należną renomę i reputację, którą naruszono” – napisał Gaciong.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej