RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Burmistrz Londynu: Epidemia w mieście wymknęła się spod kontroli

Londyn przegrywa walkę z koronowirusem (fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)
Londyn przegrywa walkę z koronowirusem (fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)

Epidemia koronawirusa w Londynie wymknęła się spod kontroli, a szpitalom grozi przeciążenie – oświadczył w piątek burmistrz brytyjskiej stolicy Sadiq Khan. Codziennie do szpitali przyjmowanych jest średnio ok. 800 pacjentów, czyli tyle, ile osób mieści cały szpital św. Tomasza w Londynie, jeden z największych w brytyjskiej stolicy.

Szczepionka nie zamieni nas w GMO. To fake news

Nie jest prawdą, że przyjęcie szczepionki mRNA przeciwko COVID-19 zamieni nas w GMO, czyli organizmy modyfikowane genetycznie.

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Jeśli nie podejmiemy teraz natychmiastowych działań, nasza NHS (publiczna służba zdrowia - PAP) może zostać przytłoczona i umrze więcej ludzi. Londyńczycy nadal dokonują ogromnych wyrzeczeń i dziś proszę ich, aby pozostawali w domach, chyba że wyjście jest absolutnie konieczne. Zostańcie w domu, aby chronić siebie, wasze rodziny, przyjaciół i innych londyńczyków i chronić naszą NHS – zaapelował Sadiq Khan, burmistrz Londynu.

Burmistrz ogłosił COVID-19 "nadzwyczajnym zdarzeniem", to jest takim, które stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia społeczności lub powoduje taką liczbę czy rodzaj ofiar, że wymaga to wprowadzenia w życie specjalnych ustaleń przez jedną lub więcej służb reagowania kryzysowego. "Nadzwyczajne zdarzenie" w przeszłości ogłaszano m.in. w czasie pożaru wieżowca Grenfell Tower w 2017 roku i po zamachach terrorystycznych na Moście Westminsterskim w 2017 i Moście Londyńskim w 2017 i 2019 roku, jednak wówczas nie dotyczyło to całego miasta. Jak podaje BBC, ostatni raz podobny stan objął cały Londyn podczas zamieszek, które miały miejsce w 2011 roku.

Unia zamawia dodatkowych 300 mln szczepionek. Podano szczegóły

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała o podpisaniu umowy na dostawę kolejnych 300 mln szczepionek przeciwko...

zobacz więcej

Lawinowo rośnie liczba hospitalizowanych

W szpitalach w Londynie przebywa obecnie 7034 pacjentów chorych na Covid-19, co jest liczbą o 35 proc. wyższą niż w szczytowym momencie pierwszej fali epidemii, zaś liczba pacjentów podłączonych do respiratorów wzrosła między 31 grudnia a 6 stycznia o 42 proc. - z 640 do 908. Codziennie do szpitali przyjmowanych jest średnio ok. 800 pacjentów, czyli tyle, ile osób mieści cały szpital św. Tomasza w Londynie - jeden z największych w brytyjskiej stolicy.

Jak podano, liczba zakażeń koronawirusem w Londynie przekracza obecnie 1000 na 100 tys. mieszkańców. Na niektórych obszarach stolicy zakażona jest co 20 osoba.

Londyńskie pogotowie ratunkowe poinformowało, że obecnie odbiera ok. 8000 wezwań dziennie, podczas gdy normalnie w dzień pracy jest to średnio ok. 5500. Z kolei straż pożarna podała, że ponad 100 strażaków zostało oddelegowanych, aby kierować karetkami pogotowia.

źródło:

Zobacz więcej