RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sensory w szkłach kontaktowych. „Ultracienka warstwa będzie w kontakcie ze łzami”

Soczewka w połączeniu z systemem analizującym dane może prowadzić diagnostykę medyczną (fot. Shutterstock/HQuality, zdjęcie ilustracyjne)
Soczewka w połączeniu z systemem analizującym dane może prowadzić diagnostykę medyczną (fot. Shutterstock/HQuality, zdjęcie ilustracyjne)

Nowego typu czujniki mają sprawić, że soczewki kontaktowe będą mierzyły poziom glukozy, badały stan rogówki i inne parametry. Wynalazek może też posłużyć do tworzenia innych urządzeń współpracujących z ludzkim ciałem.

Dwie równoczesne operacje uratowały życie matki i dziecka

Dwie przeprowadzone jednocześnie operacje – cesarskiego cięcia i zaopatrzenia rozwarstwionej aorty, przeprowadzone w Śląskim Centrum Chorób Serca...

zobacz więcej

Naukowcy z University of Surrey z kolegami z innych brytyjskich ośrodków oraz z USA i Chin na łamach pisma „Matter” opisali system czujników, które można zastosować m.in. w tzw. inteligentnych soczewkach kontaktowych.

Z czego składa się system?


W obecnej postaci system składa się z fotodetektora zbierającego informacje optyczne, czujnika temperatury wykrywającego choroby rogówki i miernika glukozy obecnej w łzach.

„Nasza ultracienka warstwa czujników różni się od konwencjonalnych inteligentnych soczewek z ich sztywnymi lub grubymi sensorami i obwodami wciśniętymi między dwie warstwy soczewki i kontaktujące się z płynami w łzach przez mikroprzepływowe kanały” – podkreśla główny autor publikacji, dr Shiqi Guo.

„Warstwę nowego typu można natomiast umieścić na powierzchni soczewki, gdzie będzie w ciągłym kontakcie z łzami. To możliwe dzięki jej łatwemu montażowi, wysokiej czułości, dobrej biozgodności i mechanicznej wytrzymałości. Przy tym nie utrudnia ona mrugania ani nie pogarsza widzenia” – dodaje.

Robot do walki z COVID-19, made in Poland. „Eliminuje bakterie i wirusy”

Semi-autonomiczny robot dezynfekujący do walki z COVID-19 powstał na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Sterowane...

zobacz więcej

Soczewka może kontrolować stan zdrowia


Jak wyjaśnia naukowiec, soczewka w połączeniu z systemem analizującym dane może  prowadzić ciągłą diagnostykę medyczną.

„Jesteśmy pewni, że urządzenia korzystające z naszego systemu czujników mogą być użyte jako nieinwazyjna metoda pomagająca w monitorowaniu i ocenie zdrowia ludzi. Nasze wyniki dostarczają nie tylko prostej metody wytwarzania zaawansowanych inteligentnych soczewek kontaktowych, ale pokazują, jak można produkować inne elektroniczne urządzenia dla interfejsów człowiek-maszyna o różnych funkcjach” – twierdzi badacz.

źródło:

Zobacz więcej