RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Europejska Agencja Leków: fiolka zawiera sześć dawek szczepionki przeciw COVID-19

Z jednej fiolki szczepionki można pobierać sześć dawek (fot. Shutterstock; Niels Wenstedt/BSR Agency/Getty Images)
Z jednej fiolki szczepionki można pobierać sześć dawek (fot. Shutterstock; Niels Wenstedt/BSR Agency/Getty Images)

Każda fiolka szczepionki przeciw Covid-19 Pfizer/BioNTech zawiera sześć dawek, poinformowała Europejska Agencja Leków. Komunikat EMA pojawił się po wątpliwościach zgłaszanych w krajach UE w tej sprawie.

Koronawirus w Polsce. Mniej zakażeń, więcej zgonów

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 8790 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z danych resortu wynika, że ostatniej doby w szpitalach...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

EMA podała, że w celu pobrania sześciu dawek z jednej fiolki należy użyć strzykawek i/lub igieł o małej objętości martwej. Jeśli używane są standardowe strzykawki i igły, może to być niewystarczające do pobrania szóstej dawki z fiolki.

– Jeżeli ilość szczepionki pozostająca w fiolce po piątej dawce nie zapewnia pełnej dawki (0,3 ml), pracownik służby zdrowia musi wyrzucić fiolkę i jej zawartość. Nie powinno się zbierać substancji z wielu fiolek w celu uzyskania pełnej dawki – podała EMA.

Szczepionka przeciw COVID-19 firm BioNTech i Pfizer nosi nazwę Comirnaty. Wykazała skuteczność na poziomie 95 proc. w badaniach klinicznych. Została dopuszczona do obrotu w UE 21 grudnia 2020 r.

Jest oparta na technologii informacyjnego RNA (mRNA). Pozwala to komórkom wytwarzać fragmenty białek wirusowych, które organizm ludzki wykorzystuje do budowania odpowiedzi immunologicznej w celu zapobiegania lub zwalczania kolejnych, naturalnych infekcji.

Zielone światło dla szczepionki Moderny w UE. Co o niej wiemy?

Europejska Agencja Leków wydała pozytywną ocenę szczepionce przeciw koronawirusowi firmy Moderna – poinformowała Agencja Reutera. Zielone światło...

zobacz więcej

KE poinformowała o nowej umowie z firmami Pfizer i BioNTech


Dystrybucja pierwszych 200 mln dawek szczepionki COVID-19, opracowanej przez Pfizer i BioNTech, zostanie zakończona w Unii Europejskiej do września 2021 r.

KE poinformowała o nowej umowie z firmami Pfizer i BioNTech na dostawę dodatkowych 300 mln szczepionek przeciwko COVID-19. Razem z dawkami od firmy Moderna wystarczą one do zaszczepienia ponad 80 proc. populacji UE – oznajmiła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Zobacz także: KE: Żaden kraj UE nie może zawierać równolegle umów na szczepionki

Aktualizację informacji dotyczących szczepionki zlecił Komitet ds. Leków dla ludzi (CHMP), który jest organem EMA.

źródło:

Zobacz więcej