RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Szczepionka nie zamieni nas w GMO. To fake news

Szczepionka mRNA pobiera jedynie niewielką część informacji genetycznej wirusa (fot. Shutterstock/PanyaStudio)
Szczepionka mRNA pobiera jedynie niewielką część informacji genetycznej wirusa (fot. Shutterstock/PanyaStudio)

Najnowsze

Popularne

Nie jest prawdą, że przyjęcie szczepionki mRNA przeciwko COVID-19 zamieni nas w GMO, czyli organizmy modyfikowane genetycznie.

Badania nad szczepionką przeciwko COVID-19 trwały od 10 lat. Eksperci wyjaśniają

Szczepionkę mRNA przeciwko COVID-19 opracowano w wyjątkowo szybkim tempie w 2020 r., ale badania nad jej technologią trwały ponad 10 lat –...

zobacz więcej

W zgłoszonym do serwisu FakeHunter tekście Robert F. Kennedy, amerykański prawnik i znany przeciwnik szczepionek, apeluje żeby się nie szczepić, bo – jak tłumaczy – pod wpływem iniekcji preparatem typu mRNA nasze DNA zmieni się w podobny sposób jak w przypadku modyfikowanych genetycznie zbóż, np. soi czy kukurydzy, które stają się dzięki temu bardziej odporne na suszę i owady.

Przyrównywanie mechanizmu działania  szczepionki mRNA całkowicie błędne. Jak już wyjaśniano, szczepionki mRNA (RNA to kwas rybonukleinowy występujący w każdej żywej komórce) przeciwko COVID-19 nie mogą zmienić ludzkiego kodu genetycznego.

Szczepionka mRNA pobiera jedynie niewielką część informacji genetycznej wirusa, wystarczającą do wywołania odpowiedzi immunologicznej ludzkiego organizmu. mRNA nie wchodzi do jądra i nie może wchodzić w interakcje z DNA. Tymczasem GMO to technologia polegająca na wstawianiu nowego DNA do genomu organizmu.

A na czym polega szczepionka mRNA wyjaśnia szczegółowo Mark Lynas członek The Cornell Alliance for Science.

„Szczepionki mRNA nie zamienią nas w GMO choć do ich produkcji niezbędna jest inżynieria genetyczna” – tłumaczy na stronie allianceforscience.cornell.edu Lynas. Genetyka była potrzebna, aby przyspieszyć prace nad szczepionką.

Czy szczepionki działają na nowe szczepy koronawirusa? WHO zabrała głos

Nie ma jak dotąd żadnych dowodów wskazujących na to, że brytyjska i mutacja koronawirusa jest odporna na dostępne szczepionki – poinformował dr...

zobacz więcej

„mRNA nie przeprogramuje twojego mózgu, ale w pewnym sensie przeprogramowuje niektóre z twoich komórek. I nie jest to przypadkowa wada szczepionki, ale jej celowe działanie. Aby to zrozumieć, trzeba wiedzieć, do czego służy mRNA. Jest to jednoniciowa cząsteczka kwasu nukleinowego, która przenosi sekwencję genetyczną z DNA w jądrze komórki do fabryk białek nazywanych rybosomami, które to fabryki znajdują się poza jądrem w cytoplazmie komórkowej – tłumaczy Lynas.

„W mRNA oznacza posłańca (po ang. messenger), ponieważ RNA przenosi instrukcje dotyczące tworzenia białek z matrycy DNA do rybosomów. I to wszystko. Dzięki temu naukowcy mogą zrekonstruować charakterystyczne dla koronawirusa białko kolczaste, które umożliwia mu przedostanie się do ludzkich komórek” – dodaje.

„Szczepionka mRNA pobudza kilka komórek w pobliżu miejsca jej wstrzyknięcia do wytworzenia białka kolczastego, co przygotowuje nasz układ odpornościowy do budowy przeciwciał i limfocytów T, które będą zwalczać prawdziwą infekcję koronawirusem, kiedy się pojawi” – wyjaśnia.

Lynas podkreśla, że szczepionka mRNA nie zamieni nikogo w organizm modyfikowany genetycznie (GMO) bo pozostaje w cytoplazmie, gdzie znajdują się rybosomy i nie wnika do jądra i nie może wchodzić w interakcje z DNA ani powodować w nim żadnych zmian.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej