RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wskutek trzeciego lockdownu przychody centrów handlowych niższe o ponad 4 mld zł

PRCH apeluje do rządu o jak najszybsze otwarcie galerii handlowych (fot. Lukasz Sokul/Bloomberg via Getty Images)
PRCH apeluje do rządu o jak najszybsze otwarcie galerii handlowych (fot. Lukasz Sokul/Bloomberg via Getty Images)

Tylko w wyniku trzeciego lockdownu centra handlowe stracą ponad 4 mld zł przychodów – ocenia Polska Rada Centrów Handlowych. Organizacja szacuje, że wskutek dotychczasowych ograniczeń przychody branży spadną łącznie o ok. 30 mld zł, a właścicieli galerii handlowych o ponad 4,5 mld zł.

Koronawirus w Polsce. Mniej zakażeń, więcej zgonów

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 8790 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z danych resortu wynika, że ostatniej doby w szpitalach...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Jak podała PRCH w piątkowej informacji prasowej, wiosenny lockdown skutkował spadkiem przychodów o ponad 17,5 mld zł. Listopadowe zamknięcia w galeriach przyniosły ok. 8 mld zł utraconych obrotów, „a konsekwencją wprowadzenia kolejnych ograniczeń w handlu od 27 grudnia 2020 roku będzie dziura w obrotach branży na poziomie ponad 4 mld zł”.

„Branża była i jest przygotowana do pracy w wysokim rygorze sanitarnym, dlatego apeluje do rządu o jak najszybsze otwarcie galerii handlowych oraz adekwatne do wprowadzanych restrykcji wsparcie finansowe dla wszystkich podmiotów dotkniętych ograniczeniami” - czytamy. W przeciwnym razie nieuniknione będą bankructwa oraz likwidacja miejsc pracy – oceniono. Według PRCH zagrożona może być też „stabilność systemu finansowego w Polsce”.

Luka w obrotach branży


Zdaniem PRCH efektem trzykrotnego ograniczania działalności centrów handlowych w czasie pandemii jest luka w obrotach branży sięgająca około 30 mld zł. „Pozbawienie wpływów znaczącej części najemców centrów handlowych przekłada się również na straty wynajmujących”  – wskazano. 

Jak zaplanować urlop? Długie weekendy i święta w 2021 r.

Długich weekendów w nowym roku wypada wyjątkowo mało. Pierwsza szansa pojawia się już wiosną – wyjaśnia na antenie TVP Info dziennikarz ekonomiczny...

zobacz więcej

W wyniku trzech lockdownów, które wiązały się z ustawowymi zwolnieniami najemców z czynszów oraz opłat eksploatacyjnych, ulgami czynszowymi udzielonymi od maja do końca 2020 roku najemcom przez wynajmujących oraz wykluczeniem wynajmujących z jakiegokolwiek wsparcia państwa w ramach tarcz pomocowych, właściciele galerii odnotują przychody niższe o ponad 4,5 mld zł, a więc o około 45 proc. wartości rocznych przychodów – oceniono.

Rada zwraca uwagę, że mimo ogromnych strat właściciele obiektów handlowych cały czas ponoszą stałe koszty z tytułu utrzymania nieruchomości, zarządzania nimi oraz obsługi długu bankowego. „Straty finansowe rosną każdego dnia, ponieważ wiosną 2020 r. w tzw. ustawie covidowej rząd wprowadził abolicję czynszową dla najemców w art. 15 ze i jednocześnie wykluczył grupę właścicieli i zarządców nieruchomości handlowych z możliwości korzystania z tarcz antykryzysowych i finansowych ” – zaznaczono. 

Zobacz także: „Antykryzys. Poradnik”. Zwolnienie z obowiązku naliczania składek od umów cywilnoprawnych

Apel o pomoc


Wynajmujący apelują o pomoc dla najemców i właścicieli centrów handlowych w formie dofinansowania do kosztów stałych obejmujących czynsze. „Podobne rozwiązania wprowadzono w niektórych państwach europejskich np. w Czechach i na Litwie” – wskazano w informacji. W opinii PRCH umożliwiłyby one wszystkim uczestnikom branży centrów handlowych regulowanie zobowiązań finansowych, w tym należności czynszowych oraz rat kapitałowo-odsetkowych na rzecz banków.

MS przygotowuje regulacje rynku franczyzy

Ministerstwo Sprawiedliwości analizuje wnioski z raportu dotyczącego nierówności we franczyzie, a rynek, pod okiem rzecznika MŚP, tworzy własny...

zobacz więcej

„Zadłużenie każdej pojedynczej nieruchomości handlowej może sięgać średnio 70-80 proc. jej wartości, a ze znacząco ograniczonych przychodów z umów najmu, które zostały ustawowo wygaszone, właściciele galerii spłacają raty kapitałowo-odsetkowe” – zauważono. Zdaniem PRCH „poważne problemy finansowe wynajmujących wynikające z braku przychodów” będą mieć wpływ na sektor bankowy ze względu na skalę kredytów udzielanych na budowę i zakup nieruchomości komercyjnych.

Polska Rada Centrów Handlowych uważa, że kolejne zamknięcie placówek handlowych w galeriach było nieuzasadnione i nie przekłada się bezpośrednio na obniżenie liczby zachorowań w kraju, „ponieważ centra nie były i nie są źródłem zakażeń wirusem”.

Co dalej z centrami handlowymi?


Jak zapewnia PRCH, w centrach handlowych panuje zaostrzony rygor sanitarny, wdrożono zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, WHO oraz rozwiązania rekomendowane przez organizację certyfikującą bezpieczeństwo w obiektach handlowych – Safe Shopping Centres.

„Na tle innych krajów europejskich polskie regulacje sanitarne są dużo bardziej rygorystyczne” – podkreślono. Dodano, że naruszeń nie wykazywały też „tysiące kontroli przeprowadzonych w listopadzie i grudniu 2020 r. przez policję i sanepid w centrach handlowych”.

Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH) jest stowarzyszeniem not-for-profit, zrzeszającym ponad 200 firm działających w branży miejsc handlu i usług. 

źródło:

Zobacz więcej