RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Urodziny ostatniego cichociemnego. Szef MON: Jest pan wzorem dla każdego Polaka

Major Aleksander Tarnawski (fot. arch PAP/Leszek Szymański)
Major Aleksander Tarnawski (fot. arch PAP/Leszek Szymański)

Jest pan wzorem nie tylko dla żołnierzy, jest pan wzorem dla każdego Polaka - podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak, składając życzenia z okazji 100. urodzin mjr. Aleksandrowi Tarnawskiemu, ostatniemu cichociemnemu spadochroniarzowi AK. Zamieścił też zdjęcia, na których widać, jak rozmawia z solenizantem za pośrednictwem połączenia wideo.

Oficer AK o Stefanie Michniku: Mam nadzieję, że dosięgnie go sprawiedliwość

– Jestem zadowolony, że sprawiedliwości może stać się zadość. W końcu człowiek, który spowodował śmierć naszych bohaterów, będzie osądzony i mam...

zobacz więcej

O setnych urodzinach mjr. Aleksandra Tarnawskiego poinformowano też w piątek na stronach Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Z tej okazji dowódca generalny RSZ gen. Jarosław Mika napisał: „Z okazji setnych urodzin w imieniu żołnierzy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych składam najgorętsze życzenia zdrowia, ludzkiej życzliwości i wszelkiego dobra. Ale przede wszystkim proszę przyjąć podziękowania, podziękowania za poświęcenie i służbę Ojczyźnie. Zapisał się Pan w sposób szczególny w historii naszego kraju i Wojska Polskiego. Dziękuję za patriotyczną i obywatelską postawę w całym Pańskim życiu. . Stanowi Pan wzór bohatera dla pokoleń rodaków.”.

Na stronie DGRSZ zamieszczono też biogram mjr. Aleksandra Tarnawskiego ps. „Upłaz”. Podano m.in., że urodził się on 8 stycznia 1921 r. w Słocinie w powiecie rzeszowskim. Po wybuchu wojny, w październiku 1939 r. przedostał się przez Węgry do Francji, gdzie został przydzielony do 1. Dywizji Grenadierów.

Po ewakuacji do Wielkiej Brytanii dostał przydział do 16. Brygady Pancernej, gdzie szkolono go do zadań specjalnych, a później do 1. Dywizji Pancernej. Przeszedł intensywne szkolenie dla cichociemnych.

Został przeniesiony do oddziału specjalnego, gdzie odbywało się szkolenie zarówno pod względem zaprawy fizycznej, jak i skoków spadochronowych oraz szkolenie, które przedstawiało sytuację w okupowanym kraju.

Należał do komandosów polskiego podziemia, był oficerem Armii Krajowej, kapitanem broni pancernej, wykonywał trudne misje konspiracyjne, a także zajmował się szkoleniem żołnierzy AK oraz walką z partyzantką sowiecką. Po wojnie ukrywał swoją przeszłość. Zamieszkał w Gliwicach, ukończył chemię na Politechnice Śląskiej. Całe życie zawodowe związał ze Śląskiem. Dopiero w latach 80. otwarcie przyznał, że był cichociemnym.

Mjr Aleksander Tarnawski jest ostatnim z 316 cichociemnych. Jest patronem jednostki wojskowej GROM. 7 września 2014 r. w Książenicach koło Grodziska Mazowieckiego Aleksander Tarnawski po 70 latach od swojego skoku do Polski ponownie skoczył ze spadochronem, tym razem z byłymi i obecnymi żołnierzami GROM-u. Jest Honorowym Prezesem Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej