RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rośnie ognisko COVID-19 w Hebei. Zakaz wyjazdu ze stolicy regionu

Chińskie władze zaostrzają przepisy, by uchronić kraj przed nawrotem pandemii (fot. shutterstock/IHOR SULYATYTSKYY)
Chińskie władze zaostrzają przepisy, by uchronić kraj przed nawrotem pandemii (fot. shutterstock/IHOR SULYATYTSKYY)

Chińska państwowa komisja zdrowia zgłosiła 37 nowych lokalnych przypadków COVID-19, w tym kolejne 34 zachorowania w otaczającej Pekin prowincji Hebei. Władze zakazały wyjazdu z 11-milionowego miasta Shijiazhuang, stolicy regionu.

Fatalne doniesienia ws. koronawirusa. Rekordy w Niemczech i USA

Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha w Niemczech przekazał, że w ciągu ubiegłej doby potwierdzono w tym kraju ponad 31 tys. nowych zakażeń...

zobacz więcej

W Shijiazhuangu, gdzie wykryto 32 z nowych lokalnych przypadków  COVID-19,  władze wprowadziły zakaz zgromadzeń, a mieszkańcom obszarów wysokiego ryzyka polecono, aby nie opuszczali swoich dzielnic.

Łącznie poprzedniej doby zgłoszono w Chinach kontynentalnych 53 nowe przypadki COVID-19, z czego 16 określono jako przywleczone z zagranicy. Wykryto również 57 nowych bezobjawowych zakażeń koronawirusem, które nie są w Chinach zaliczane do „potwierdzonych przypadków” COVID-19 – wynika ze sprawozdania komisji zdrowia.

Władze zaostrzają przepisy


Liczby te są znacznie niższe niż w czasie pierwszej fali zakażeń wiosną 2020 r. i niższe, niż bilanse notowane obecnie w wielu innych miejscach świata. Chińskie władze zaostrzają jednak przepisy, by uchronić kraj przed nawrotem pandemii i ryzykiem rozwleczenia zmutowanych odmian wirusa, które mogą być bardziej zaraźliwe. W Kantonie na południu Chin powróciły rygorystyczne pomiary temperatury przy wejściach do niektórych budynków. Na niektórych obszarach kraju władze wydłużyły okres kwarantanny koronawirusowej z 14 do 21 dni. Zalecają też mieszkańcom powstrzymanie się od podróży w czasie nadchodzących świąt Chińskiego Nowego Roku, który przypada 12 lutego.

Oficjalny bilans zachorowań na COVID-19 w Chinach kontynentalnych wzrósł w piątek do 87 331, a oficjalny bilans zgonów nie zmienił się od wielu miesięcy i wynosi 4634 – wynika z dobowego raportu państwowej komisji zdrowia.

źródło:

Zobacz więcej