SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Atak na dziennikarza TVP. Jest akt oskarżenia przeciwko Aleksandrowi K.

Prokuratura Rejonowa w Gdyni skierowała do sądu akt oskarżenia obejmujący trzy zarzuty przeciwko Aleksandrowi K., synowi trójmiejskiego przedsiębiorcy i miliardera Ryszarda Krauzego – ustalił portal tvp.info. Sprawa dotyczy ataku na trzech członków ekipy telewizyjnej TVP, do którego doszło 15 października 2020 r. w Gdyni w związku z przygotowywanym materiałem filmowym w sprawie zatrzymania Ryszarda Krauzego.

Pobicie operatora TVP. Sąd zdecydował, co z synem Krauzego

Sąd Okręgowy w Gdańsku nie uwzględnił zażalenia prokuratury na niezastosowanie wobec Aleksandra K., syna Ryszarda Krauzego, tymczasowego aresztu....

zobacz więcej

Prokurator zarzucił Aleksandrowi K. popełnienie trzech przestępstw: kierowania gróźb karalnych wobec pracownika TVP, stosowania przemocy w celu zmuszania członków ekipy TVP do opuszczenia terenu przed posesją Ryszarda Krauzego poprzez spowodowanie lekkiego uszczerbku na zdrowiu jednego z pokrzywdzonych i naruszenie nietykalności cielesnej drugiego pokrzywdzonego.

Zdarzenia objęte aktem oskarżenia miały miejsce w godzinach wieczornych, w okolicy miejsca zamieszkania Ryszarda Krauzego, gdy członkowie ekipy telewizyjnej kończyli pracę nad relacją z jego zatrzymania. W pewnym momencie Aleksander K. skierował do dziennikarza TVP groźby zniszczenia mienia i pozbawienia go życia.

Następnie, w trakcie wymiany zdań między oskarżonym a członkami ekipy telewizyjnej, Aleksander K. zainicjował szamotaninę i odepchnął rękoma jednego z pokrzywdzonych – dziennikarza TVP, czym naruszył jego nietykalność cielesną.

„Chwilę później oskarżony chwycił operatora TVP za odzież i zaczął go szarpać, a następnie uderzył pięścią w głowę. Pokrzywdzony upadł na ziemię, po czym Aleksander K. kopnął go w głowę. Operator TVP doznał obrażeń głowy, skutkujących rozstrojem zdrowia na czas poniżej 7 dni” – podkreśla Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.

„Rażące lekceważenie porządku prawnego”

Kolejni dziennikarze solidaryzują się z pobitym operatorem TVP

W czwartek po godzinie 19.30 doszło w Gdyni do brutalnego ataku na operatora Telewizji Polskiej. – Było oczywiste, że kiedyś ktoś pobije pracownika...

zobacz więcej

Prokuratura zgromadziła materiał dowodowy wskazujący, że Aleksander K. stosując przemoc wobec dwóch członków ekipy TVP, działał w celu zmuszenia ich do opuszczenia ogólnodostępnego terenu położonego przed zajmowaną przez niego posesją. Zachowanie oskarżonego zostało zakwalifikowane jako występki o charakterze chuligańskim, ponieważ Aleksander K. działał publicznie i bez powodu, okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego.

Aleksander K. przyznał się do zadania ciosu ręką i kopnięcia pokrzywdzonego w głowę, wskazując, że był zdenerwowany sytuacją związaną z zatrzymaniem swojego ojca Ryszarda Krauzego. Oskarżony nie przyznał się natomiast do popełnienia pozostałych zarzucanych mu czynów.

„W ocenie prokuratora zachowanie Aleksandra K. wyczerpuje znamiona występków z art. 190 § 1 Kodeksu karnego, art. 191 § 1 Kodeksu karnego, art. 157 § 2 Kodeksu karnego, art. 217 § 1 Kodeksu karnego. Czyny te zagrożone są karą pozbawienia wolności do 3 lat” – ustalił portal tvp.info.

źródło:
Zobacz więcej