RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Hiszpania: Rośnie napięcie między lewicowym rządem a byłymi wojskowymi

Grupa ponad 750 wojskowych w stanie spoczynku apeluje, by rząd zmienił kurs (zdjęcie ilustracyjne) (fot. Maria Jose Lopez/Europa Press via Getty Images)
Grupa ponad 750 wojskowych w stanie spoczynku apeluje, by rząd zmienił kurs (zdjęcie ilustracyjne) (fot. Maria Jose Lopez/Europa Press via Getty Images)

Hiszpański generał broni w stanie spoczynku Emilio Perez Aleman zwrócił się w liście otwartym do minister obrony Margarity Robles, aby dokonała „zmiany kursu rządu” i zapewnił, że „nie jest to petycja mniejszości wojskowej”.

Hiszpania. Wojskowi ostrzegają przed niszczeniem demokracji w ich kraju

Ponad 270 wojskowych w stanie spoczynku ostrzegło przed „niszczeniem demokracji w Hiszpanii” oraz przed „narzucaniem jednolitego myślenia”....

zobacz więcej

Pismo, opublikowane na stronach internetowych „El Correo de Espana”, jest odpowiedzią na przemówienie Robles z poprzedniego dnia, w którym minister odrzuciła krytykę koalicyjnego rządu socjalistycznej PSOE i radykalnie lewicowej Podemos, przedstawioną przez byłych dowódców i oskarżyła ich o zagrażanie porządkowi konstytucyjnemu.

Na początku grudnia ponad 750 wojskowych w stanie spoczynku – w tym 70 byłych generałów, według danych dziennika „La Razon” – podpisało orędzie, w którym ostrzegli przed „niszczeniem demokracji w Hiszpanii” oraz „narzucaniem jednolitego myślenia”. „Jedność Hiszpanii jest w niebezpieczeństwie” – napisali. To była trzecia deklaracja różnych grup byłych wojskowych od listopada.

„Nie ma w tym nic niekonstytucyjnego” – podkreślił Perez Aleman , zwracając się do minister o zrewidowanie swojego stanowiska. „Zamiast występować przeciwko tym, którzy nie mają nic do wygrania, a wiele do stracenia, bo traci Hiszpania, lepiej by było dokonać zwrotu kursu (polityki) rządowej” – podkreślił.

„Jesteśmy zobowiązani do bronienia Hiszpanii” Były generał nie zgodził się z opinią minister obrony, że emerytowani wojskowi „to nic nie znacząca mniejszość, która jedynie reprezentuje samą siebie”.

„To więcej, jak mniejszość – zapewnił – I chociaż znajdują się w stanie spoczynku, to wciąż czują się zobowiązani do obrony Hiszpanii i Hiszpanów aż do ostatniego tchnienia, zgodnie z Konstytucją” .

Cudzoziemcy odmładzają prowincję w Hiszpanii

Na coraz bardziej wyludniającą się hiszpańską prowincję częściej przybywają obcokrajowcy. Stanowią tam już ponad 10 proc. ludności i to oni ją...

zobacz więcej

Według przewodniczącego Związku Hiszpańskich Wojskowych (AUME) Jorge Bravo nastroje antyrządowe nie dotyczą tylko oficerów w stanie spoczynku, ale też czynnych wojskowych . W liście otwartym Perez Aleman powołał się na prawo do wolności słowa i publicznego wyrażania opinii na temat bieżących wydarzeń, zwłaszcza „w sytuacji ryzyka dla zgodnego współistnienia i porządku konstytucyjnego”.

W ostatnim (trzecim) orędziu z początku grudnia byli wojskowi odcięli się od opinii grupy rozmawiającej wcześniej prywatnie na komunikatorze WhatsApp, która rozważała m. in. o możliwość wywołania buntu w armii i doprowadzenia do zmiany rządu. Rząd skierował do sądu wniosek o wszczęcie śledztwa w tej sprawie.

Emerytowani wojskowi podzielili jednak „niepokój” innej grupy – byłych generałów, którzy w listopadzie skierowali pisma do Parlamentu Europejskiego i do króla Hiszpanii. Sygnatariusze tych listów przestrzegli przed „dezintegracją jedności narodowej pod rządami wspieranej przez separatystów koalicji socjalistyczno-komunistycznej” i oskarżyli rząd o „akceptowanie poniżania Hiszpanii i jej symboli, ataki na Króla i niszczenie jego wizerunku”.

W deklaracji wojskowi w stanie spoczynku ostrzegli przed „ryzykiem, na jakie osoby rządzące krajem narażają przyszłość Ojczyzny” oraz wyrazili lojalność wobec Króla jako naczelnego dowódcy sił zbrojnych .

źródło:

Zobacz więcej