RAPORT

Wojna na Ukrainie

Trybunał w Strasburgu nie przyjął skargi rodziny Polaka w śpiączce

Przyjęcie skargi przez ETPC pozwoliłoby na wstrzymanie orzeczenia Sądu Opiekuńczego w Londynie o odłączeniu rurek (fot. REUTERS/Vincent Kessler)
Przyjęcie skargi przez ETPC pozwoliłoby na wstrzymanie orzeczenia Sądu Opiekuńczego w Londynie o odłączeniu rurek (fot. REUTERS/Vincent Kessler)

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu nie przyjął skargi złożonej przez rodzinę mieszkającego w Anglii, pozostającego w śpiączce obywatela Polski – poinformowali w czwartek jego bliscy. To pozwala szpitalowi odłączyć aparaturę podtrzymującą czynności życiowe.

Sąd nakazał aborcję niepełnosprawnej kobiecie

Sąd w Wielkiej Brytanii nakazał wykonanie aborcji u kobiety z niepełnosprawnością intelektualną. W orzeczeniu czytamy, że jest ona w interesie...

zobacz więcej

Przyjęcie skargi przez ETPC pozwoliłoby na wstrzymanie orzeczenia Sądu Opiekuńczego w Londynie, który zadecydował o odłączeniu rurek, którymi mężczyźnie podawane jest jedzenie i woda.

Część jego rodziny, która nie zgadza się na to – w tym mieszkające w Polsce matka i siostra mężczyzny – wskazywały, że angielski sąd odmówił im prawa do apelacji i zaskarżyły ten fakt do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. 31 grudnia Sąd Opiekuńczy nakazał, by aparatura pozostała podłączona do czasu, aż ETPC podejmie decyzję, czy przyjmuje skargę, ale nie dłużej niż do godz. 16 czasu miejscowego 7 stycznia, chyba że ta skarga zostałaby przyjęta.

Odłączenie aparatury podtrzymującej życie


Jak przekazała Polskiej Agencji Prasowej w czwartek wieczorem rodzina mężczyzny, aparatura nie została jeszcze odłączona, choć szpital może to zrobić w każdej chwili. Jak dodała, chciałaby, aby w sprawę zaangażował się polski rząd.

Sprawa dotyczy R.S. – mężczyzny w średnim wieku (jego personalia nie mogą być publikowane ze względu na dobro rodziny), który od kilkunastu lat mieszka w Anglii. 6 listopada doznał on zatrzymania pracy serca na co najmniej 45 minut, w wyniku czego, według szpitala, doszło do poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu. W związku z tym szpital w Plymouth w południowo-zachodniej Anglii wystąpił do sądu o zgodę na odłączenie aparatury podtrzymującej życie, na co zgodziły się mieszkające w Anglii żona i dzieci mężczyzny. Przeciwne są temu jednak wspomniane matka i siostra, a także mieszkające w Anglii druga siostra i siostrzenica. Żona R.S. uważa, że nie chciałby on być podtrzymywany przy życiu w obecnym stanie, a druga część rodziny argumentuje, że jako praktykujący katolik opowiadał się za prawem do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, zatem nie chciałby, aby jego życie zakończyło się w ten sposób.

Sąd nie musi wydawać dziecka za granicę, nawet jeśli zostało porwane

Sąd opiekuńczy może zmienić prawomocne orzeczenie w sprawie oddania uprowadzonego dziecka na podstawie konwencji haskiej – uznał Sąd Najwyższy. To...

zobacz więcej

15 grudnia Sąd Opiekuńczy - specjalny sąd zajmujący się wyłącznie sprawami dotyczącymi osób ubezwłasnowolnionych lub niemogących samodzielnie podejmować decyzji – uznał, że żona mężczyzny wie lepiej niż jego matka i siostry, jaka byłaby jego wola. Orzekł też, że w obecnej sytuacji podtrzymywanie życia mężczyzny nie jest w jego najlepszym interesie i w związku z tym odłączenie aparatury podtrzymującej życie  będzie zgodne z prawem, zaś mężczyźnie należy zapewnić opiekę paliatywną, tak aby do czasu śmierci zachował jak największą godność i jak najmniej cierpiał.

Aparatura podtrzymująca życie była już dwukrotnie odłączana – najpierw na dwa, potem na pięć dni; później była z powrotem przyłączana w związku ze złożonym wnioskiem o apelację, którego nie przyjęto, a następnie w związku z nowymi dowodami przedstawianymi przez tę część rodziny, która walczy o podtrzymywanie życia. Uważa ona, że stan R.S. poprawił się zauważalnie od czasu pierwszego orzeczenia sądu. Wskazała, że po odłączeniu go wcześniej od aparatury wspomagającej oddychanie – zaczął oddychać samodzielnie i nie było potrzeby jej ponownego przyłączenia (obecnie w sporze chodzi o odłączenie lub nieodłączanie rurek podające mu pożywienie i wodę).

Rodzina przedstawiała też jako dowód nagranie wideo, na którym mężczyzna mruga oczami w trakcie obecności bliskich w szpitalu, a także opinię neurologa wyrażającego odmienne zdanie na temat jego szans na powrót do w miarę samodzielnego życia. Ponadto zaproponowała przetransportowanie mężczyzny do Polski, gdzie mógłby być dalej utrzymywany przy życiu. Na to jednak nie zgadza się żona mężczyzny.

Posłanka SLD chce legalizacji eutanazji w Polsce. „»Nie« dla cywilizacji śmierci” [WIDEO]

– Eutanazja jest prawem człowieka – tak posłanka SLD Joanna Senyszyn skomentowała działania Hiszpanii i Niemiec, które niedługo mają zalegalizować...

zobacz więcej

Jak mówiła wcześniej matka mężczyzny, w trakcie wizyty członków rodziny w szpitalu R.S. płakał, ruszał głową, reagował na głos, zatem nie można mówić o tym, że znajduje się on w śpiączce ani tym bardziej w stanie wegetatywnym, lecz jest to już stan minimalnej świadomości. Jej zdaniem szpital nie wykonał wszystkich badań w związku z poprawą stanu mężczyzny.

Na posiedzeniu w dniach 30 i 31 grudnia Sąd Opiekuńczy odrzucił te dowody, wskazując, że nagrane smartfonem wideo nie ma takiej samej wagi jak badania medyczne, mruganie oczami według lekarzy jest naturalnym odruchem osoby pozostającej w tym stanie i niekoniecznie jest ono reakcją na obecność kogoś z rodziny.

Wskazał też, że przywołany neurolog, Patrick Pullicino, jest jednocześnie katolickim księdzem i aktywnym działaczem organizacji na rzecz prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, zatem jego opinia nie jest bezstronna. Ponadto nie miał on wglądu w dokumentację medyczną.

Sąd nie zgodził się też na przetransportowanie R.S. do Polski, argumentując, że wiązałoby się to z dużym ryzykiem śmierci w trakcie transportu, co byłoby bardziej pozbawiające godności niż odłączenie aparatury.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej