RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Czy szczepionki działają na nowe szczepy koronawirusa? WHO zabrała głos

Eksperci zabrali głos ws. skuteczności szczepionek (fot. Nathan Laine/Bloomberg via Getty Images)
Eksperci zabrali głos ws. skuteczności szczepionek (fot. Nathan Laine/Bloomberg via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Nie ma jak dotąd żadnych dowodów wskazujących na to, że brytyjska i mutacja koronawirusa jest odporna na dostępne szczepionki – poinformował dr Siddartha Datta z europejskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Zielone światło dla szczepionki Moderny w UE. Co o niej wiemy?

Europejska Agencja Leków wydała pozytywną ocenę szczepionce przeciw koronawirusowi firmy Moderna – poinformowała Agencja Reutera. Zielone światło...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Datta odniósł się w ten sposób w czwartek podczas konferencji prasowej do doniesień o obawach naukowców dotyczących nowych, bardziej zaraźliwych szczepów SARS-CoV-2. Jak podkreślił, trwające badania nad brytyjskim wariantem są „obiecujące”, jeśli chodzi o skuteczność szczepionek.

Poinformował również, że wariant wirusa wykryty w Republice Południowej Afryki nie został na razie dokładnie zbadany, ale jak dotąd nie ma dowodów, by był bardziej odporny na dostępne szczepionki.

Trzeba ograniczyć cyrkulację nowych szczepów


Jednocześnie szef WHO Europe Henri Kluge wezwał kraje Europy, by zrobiły wszystko, co tylko możliwe, by ograniczyć cyrkulację nowych szczepów i poświęciły więcej uwagi badaniom w kierunku sekwencjonowania kodu genetycznego wirusa – tak by nowe mutacje można było wykrywać na jak najwcześniejszym etapie.

Ile przytyliśmy w czasie pandemii, co z kręgosłupami? Naukowcy podsumowują

Praca zdalna ma destrukcyjny wpływ m.in. na kręgosłupy Polaków - uważają naukowcy z wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki...

zobacz więcej

Eksperci organizacji skomentowali również decyzję władz Wielkiej Brytanii o odłożeniu podawania pacjentom drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19 w celu zapewnienia pewnej ochrony dla maksymalnej liczby osób.

Pragmatyczne podejście


Jak stwierdził Datta, takie pragmatyczne podejście jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę niską dostępność szczepionek i kryzysową sytuację. Jednocześnie podkreślił, że naukowcy nie dysponują na razie danymi mówiącymi, jaki wpływ na bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki może mieć odsunięcie w czasie podania drugiej dawki. Podczas badań klinicznych sprawdzano jedynie jej skuteczność po podaniu dwóch dawek w odstępie ok. 3 tygodni. Datta zachęcił do prowadzenia nowych badań w tym zakresie.

– Ważne jest, by taka decyzja (o odłożeniu drugiej dawki – red.) była bezpiecznym kompromisem między ograniczoną w tym momencie produkcją szczepionek a koniecznością zapewnienia ochrony jak największej liczbie ludzi – dodał szef WHO Europe Henri Kluge.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej