RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trump zapewnia, że 20 stycznia przekaże władzę

Kongres uznał Bidena za zwycięzcę wyborów prezydenckich (fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS)
Kongres uznał Bidena za zwycięzcę wyborów prezydenckich (fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS)

Prezydent USA Donald Trump poinformował w czwartek, że 20 stycznia dojdzie do uporządkowanego przekazania władzy. Chwilę wcześniej Kongres uznał za zwycięzcę listopadowych wyborów jego rywala Demokratę Joego Bidena.

USA: Twitter znów flaguje wpisy Donalda Trumpa

Twitter oflagował w środę kolejne wpisy Donalda Trumpa dot. wyborów prezydenckich w USA, jako mogące wprowadzać w błąd. W Waszyngtonie trwają...

zobacz więcej

„Mimo że całkowicie nie zgadzam się z wynikiem wyborów, a stoją za mną fakty, to 20 stycznia dojdzie do uporządkowanego przekazania władzy” – oświadczył prezydent USA.

„Chociaż oznacza to koniec najwspanialszej pierwszej kadencji w historii prezydenckiej, to dopiero początek naszej walki o ponowne uczynienie Ameryki wielką” – dodał  Trump.

Oświadczenie upubliczniono na chwilę po uznaniu przez Kongres w nocy ze środy na czwartek czasu miejscowego głosowania Kolegium Elektorów i wyborczej wygranej Joego Bidena.

Treść komunikatu prezydenta przekazano za pośrednictwem konta na Twitterze doradcy Trumpa Dana Scavino. Facebook i Twitter tymczasowo zawiesiły profile Trumpa.

Zamieszki w Waszyngtonie. Mosbacher wydała oświadczenie

Wczorajsze wydarzenia na Kapitolu nie odzwierciedlają tego, kim jako Amerykanie jesteśmy ani za czym się opowiadamy. Wraz z nastaniem świtu w...

zobacz więcej

Zamieszki w Kapitolu


W środę sprzed Białego Domu republikański prezydent powiedział swoim zwolennikom, że „nigdy się nie podda” i naciskał na Republikanów, by ci w Kongresie kwestionowali certyfikowane przez stany rezultaty wyborów. Po szturmie jego zwolenników na Kapitol przywódca USA znalazł się pod presją republikańskich parlamentarzystów, z których wielu wzywa go, by uznał swoją porażkę.

Senator GOP Tom Cotton apelował do Trumpa, by „przestał wprowadzać w błąd” Amerykanów.

Noc przebiega w amerykańskiej stolicy spokojnie. Po wprowadzeniu godziny policyjnej od 18 w środę czasu miejscowego demonstrujący rozeszli się do domów i hoteli, a przed Kapitolem rozmieszczono dodatkowe siły bezpieczeństwa.

Stan wyjątkowy ma obowiązywać w Waszyngtonie do 21 stycznia, dzień wcześniej dojdzie do zaprzysiężenia Bidena.

źródło:

Zobacz więcej