RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zimowa aura w całym kraju. Na termometrach nawet -15 stopni

Czy zbliża się „bestia ze wschodu”? (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Czy zbliża się „bestia ze wschodu”? (fot. PAP/Marcin Bielecki)

W najbliższych dniach w całym kraju prognozowane są opady śniegu i niska temperatura. Zima nie ominęła także Warszawy. Jak informuje rzecznik IMGW, na termometrach w stolicy zobaczymy nawet -10 st., jednak najchłodniej będzie na południu, tam do -15 st.

Ponad 30 stopni mrozu w Polsce? Synoptyk mówi o „bestii ze wschodu”

Jeszcze w styczniu nad Europę nadciągnie wyż z Syberii, który przyniesie dotkliwe ochłodzenie temperatury także w Polsce. Mróz w naszym kraju...

zobacz więcej

Pogoda w Warszawie


Dziś w centrum kraju spadnie około 5 cm śniegu. W ciągu dnia będzie do 1 st., w nocy do -2 st., wtedy też możemy spodziewać się niewielkich opadów śniegu.

W piątek temperatura spadnie -2 st. Możliwe słabe opady śniegu.

Jak zaznacza rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski w rozmowie z portalem tvp.info, będzie się ochładzało. – W nocy z niedzieli na poniedziałek w Warszawie możemy spodziewać się od -6 do -2 st. – powiedział. – Każdego dnia może lekko prószyć śnieg – podkreślił.

„Bestia ze wschodu” zbliża się do Polski?


Rzecznik IMGW wskazał, że prognozowane w najbliższych dniach opady śniegu i spadek temperatury do -15 st. nie oznaczają, że wschodnie powietrze zbliża się do kraju.

– Jesteśmy pod wpływem powietrza zachodniego, prognozy są typowe dla stycznia. Bestia ze wschodu ominęła Polskę, silny mróz dotarł m.in. do Hiszpanii – wyjaśnił.

Takiego mrozu w Hiszpanii jeszcze nie było. Filomena sprowadzi śnieżyce

W czasie utrzymujących się od weekendu mrozów w Hiszpanii w środę w północno-wschodniej części tego kraju zanotowano rekordowo niską temperaturę...

zobacz więcej

W czwartek na północy zachmurzenie całkowite, na pozostałym obszarze duże, z większymi przejaśnieniami na południu i wschodzie. Spadnie śnieg, na wybrzeżu i wschodzie – deszcz ze śniegiem i deszcz, możliwa mżawka. W Bieszczadach przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. Lokalnie silne zamglenia.

Od -1 do 3 st., w rejonach podgórskich ok. -3 st. Wiatr na północy słaby, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany, na południowym zachodzie także porywisty. W górach w porywach do 55 km/h, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

W piątek na północy zachmurzenie całkowite, na pozostałym obszarze duże z większymi przejaśnieniami, a na południu liczne rozpogodzenia. Miejscami słaby śnieg, a na krańcach północno-zachodnich – deszcz ze śniegiem lub deszcz. Na północy silne zamglenia, a początkowo miejscami mgły ograniczające widzialność do 200 m.

Od -2 st. na południu, około 0 w centrum do 3 st. na wybrzeżu, w rejonach podgórskich około -3 st. Wiatr słaby.

źródło:

Zobacz więcej