W przyszłym tygodniu spodziewamy się pierwszej dostawy szczepionek firmy Moderna, która powinna wynieść około 29 tys. dawek – poinformował prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. Dodał, że w pierwszym kwartale Polska powinna otrzymać około 800 tys. dawek tej szczepionki.
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła w piątek do awaryjnego użycia szczepionkę przeciwko koronawirusowi firmy Moderna. To...
zobacz więcej
Europejska Agencja Leków (EMA) wydała w środę pozytywną opinię ws. dopuszczenia do obrotu w UE szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Moderna.
– To jest nowa szczepionka, której około 800 tys. dawek powinniśmy spodziewać się w pierwszym kwartale – powiedział Kuczmierowski. Jak dodał, „w przyszłym tygodniu spodziewamy się pierwszej dostawy, która powinna wynieść około 29 tys. dawek”.
– To jest szczepionka, która ma trochę bardziej łaskawe warunki przechowywania, bo można ją przechowywać w temperaturze od 2 do 8 stopni, czyli w klasycznym zimnym łańcuchu, przez nawet 30 dni; to jest bardzo dla nas wygodne – podkreślił prezes ARM.
Izraelskie władze wydały pozytywną decyzję w sprawie dopuszczenia do obrotu szczepionki przeciw COVID–19 opracowanej przez amerykańską firmę...
zobacz więcej
Pytany, skąd ta szczepionka będzie do Polski transportowana, prezes Agencji Rezerw Materiałowych odparł, że prawdopodobnie z Belgii, tak jak było to w przypadku szczepionki firmy Pfizer.
Szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk podkreślił w rozmowie, że do końca marca powinno do Polski dojechać około 840 tys. dawek szczepionki firmy Moderna. Jak dodał, jeszcze w styczniu powinno do nas dotrzeć blisko 70 tys. sztuk szczepionki tej firmy.
To druga szczepionka przeciwko COVID-19, którą EMA zaleciła do autoryzacji. Pierwszą był w grudniu preparat firm Pfizer i BioNtech.
Obie szczepionki – zarówno firmy Moderna, jak i Pfizera oraz BioNTech – działają w taki sam sposób. Zawierają tzw. matrycowy kwas rybonukleinowy (mRNA) kodujący białko z otoczki osłonowej koronawirusa SARS-CoV-2. Sam mRNA znajduje się w osłonie lipidowej, wnika do komórki i uruchamia w rybosomach produkcję białka, które z kolei wywołuje reakcje odpornościową układu immunologicznego zaszczepionej osoby.