RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Chaos na Kapitolu. Godzina policyjna w Waszyngtonie, Harris i Pence ewakuowani [WIDEO]

Zamieszki w stolicy Stanów Zjednoczonych. Zwolennicy Donalda Trumpa wdarli się do Kapitolu, gdzie trwa procedura zatwierdzania zwycięstwa Joe Bidena w wyborach prezydenckich. Z budynku Kongresu ewakuowano obecnego wiceprezydenta Mike Pence'a i przyszłą wiceprezydent Kamalę Harris. Władze Waszyngtonu ogłosiły wprowadzenie godziny policyjnej o 18 czasu lokalnego.

Donald Trump: Nigdy się nie poddamy i nie ustąpimy

Nigdy się nie poddamy i nigdy nie ustąpimy – oświadczył w środę przed Białym Domem prezydent USA Donald Trump. Dodał, że jeśli wiceprezydent Mike...

zobacz więcej

Burmistrz Waszyngtonu Muriel Bowser od godziny 18 czasu miejscowego w środę (od północy w Polsce) ogłosiła godzinę policyjną w mieście. Kapitol, w którym zebrały się obie izby Kongresu Stanów Zjednoczonych, otoczony jest przez sympatyków prezydenta USA Donalda Trumpa. Tłum wokół budynku gęstnieje.

Posiedzenie Kongresu mające zatwierdzić głosowanie Kolegium Elektorów, w którym wygrał Joe Bidena zostało przerwane. Do środka Kapitolu wtargnęli sympatycy prezydenta Donalda Trumpa, którzy uważają, że wybory prezydenckie z 3 listopada 2020 roku zostały sfałszowane.

CNN: Policja użyła gazu łzawiącego


Budynek amerykańskiego Kongresu jest zablokowany w związku z trwającymi na zewnątrz zamieszkami. „Z powodu zagrożenia bezpieczeństwa nikt nie może wejść, ani opuścić budynku Kongresu Stanów Zjednoczonych. Siły policyjne Kapitolu poprosiły o wsparcie inne jednostki porządkowe, w tym służby federalne –informuje CNN, powołując się na swoje źródła. Stacja podaje, że mundurowi użyli gazu łzawiącego.

CNN podaje, że komunikat wygłaszany wewnątrz budynku amerykańskiego Kongresu brzmi: „W związku z wewnętrznym zagrożeniem bezpieczeństwa w budynku należy schronić się w najbliższym biurze i zachować ciszę”.

„Protestujący zwolennicy ustępującego prezydenta, którzy licznie zebrali się przed Kapitolem, przerwali metalowe ogrodzenia ustawione przed budynkiem i starli się z policją” – relacjonuje z kolei agencja Associated Press.

Trump krytykuje Pence’a


W środę Trump skrytykował swojego zastępcę Mike Pence'a za „brak odwagi” i poprosił o wspieranie straży Kapitolu.

„Mike Pence nie miał odwagi zrobić tego, co należało zrobić, aby chronić nasz kraj i naszą konstytucję, dając stanom szansę certyfikowania skorygowanego zestawu faktów, a nie tych fałszywych lub niedokładnych, o których poświadczenie poproszono je wcześniej. Stany Zjednoczone domagają się prawdy!” - napisał na Twitterze. „Proszę wspierajcie naszą straż Kapitolu oraz służby bezpieczeństwa. Oni naprawdę są po stronie naszego kraju. Zachowujcie spokój!” – dodał w drugim z tweetów Trump. Kongres przerwał obrady, wiceprezydent Pence, który przewodniczył posiedzeniu, został zaprowadzony w bezpieczne miejsce.

Pod Kapitol zmierza Gwardia Narodowa


Demonstrujący zwolennicy prezydenta Trumpa wdarli się do sali obrad Izby Reprezentantów, w tym na mównicę, oraz do biura przewodniczącej tej izby Nancy Pelosi. Część z nich jest uzbrojona.

Kongresmenów poproszono o założenie masek gazowych i położenie się na podłodze. Zgodnie z doniesieniami pod Kapitol zmierza Gwardia Narodowa.

Amerykańskie media: Jedna osoba postrzelona


Jedna osoba na Kapitolu została postrzelona – informuje portal Fox News, powołując się na źródło w służbach bezpieczeństwa. Według telewizji CNN, powołującej się na dwa źródła, ranna jest kobieta, jej stan lekarze określają jako krytyczny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej