RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Chaos na Kapitolu. Godzina policyjna w Waszyngtonie, Harris i Pence ewakuowani [WIDEO]

Zamieszki w stolicy Stanów Zjednoczonych. Zwolennicy Donalda Trumpa wdarli się do Kapitolu, gdzie trwa procedura zatwierdzania zwycięstwa Joe Bidena w wyborach prezydenckich. Z budynku Kongresu ewakuowano obecnego wiceprezydenta Mike Pence'a i przyszłą wiceprezydent Kamalę Harris. Władze Waszyngtonu ogłosiły wprowadzenie godziny policyjnej o 18 czasu lokalnego.

Donald Trump: Nigdy się nie poddamy i nie ustąpimy

Nigdy się nie poddamy i nigdy nie ustąpimy – oświadczył w środę przed Białym Domem prezydent USA Donald Trump. Dodał, że jeśli wiceprezydent Mike...

zobacz więcej

Burmistrz Waszyngtonu Muriel Bowser od godziny 18 czasu miejscowego w środę (od północy w Polsce) ogłosiła godzinę policyjną w mieście. Kapitol, w którym zebrały się obie izby Kongresu Stanów Zjednoczonych, otoczony jest przez sympatyków prezydenta USA Donalda Trumpa. Tłum wokół budynku gęstnieje.

Posiedzenie Kongresu mające zatwierdzić głosowanie Kolegium Elektorów, w którym wygrał Joe Bidena zostało przerwane. Do środka Kapitolu wtargnęli sympatycy prezydenta Donalda Trumpa, którzy uważają, że wybory prezydenckie z 3 listopada 2020 roku zostały sfałszowane.

CNN: Policja użyła gazu łzawiącego


Budynek amerykańskiego Kongresu jest zablokowany w związku z trwającymi na zewnątrz zamieszkami. „Z powodu zagrożenia bezpieczeństwa nikt nie może wejść, ani opuścić budynku Kongresu Stanów Zjednoczonych. Siły policyjne Kapitolu poprosiły o wsparcie inne jednostki porządkowe, w tym służby federalne –informuje CNN, powołując się na swoje źródła. Stacja podaje, że mundurowi użyli gazu łzawiącego.

CNN podaje, że komunikat wygłaszany wewnątrz budynku amerykańskiego Kongresu brzmi: „W związku z wewnętrznym zagrożeniem bezpieczeństwa w budynku należy schronić się w najbliższym biurze i zachować ciszę”.

„Protestujący zwolennicy ustępującego prezydenta, którzy licznie zebrali się przed Kapitolem, przerwali metalowe ogrodzenia ustawione przed budynkiem i starli się z policją” – relacjonuje z kolei agencja Associated Press.

Trump krytykuje Pence’a


W środę Trump skrytykował swojego zastępcę Mike Pence'a za „brak odwagi” i poprosił o wspieranie straży Kapitolu.

„Mike Pence nie miał odwagi zrobić tego, co należało zrobić, aby chronić nasz kraj i naszą konstytucję, dając stanom szansę certyfikowania skorygowanego zestawu faktów, a nie tych fałszywych lub niedokładnych, o których poświadczenie poproszono je wcześniej. Stany Zjednoczone domagają się prawdy!” - napisał na Twitterze. „Proszę wspierajcie naszą straż Kapitolu oraz służby bezpieczeństwa. Oni naprawdę są po stronie naszego kraju. Zachowujcie spokój!” – dodał w drugim z tweetów Trump. Kongres przerwał obrady, wiceprezydent Pence, który przewodniczył posiedzeniu, został zaprowadzony w bezpieczne miejsce.

Pod Kapitol zmierza Gwardia Narodowa


Demonstrujący zwolennicy prezydenta Trumpa wdarli się do sali obrad Izby Reprezentantów, w tym na mównicę, oraz do biura przewodniczącej tej izby Nancy Pelosi. Część z nich jest uzbrojona.

Kongresmenów poproszono o założenie masek gazowych i położenie się na podłodze. Zgodnie z doniesieniami pod Kapitol zmierza Gwardia Narodowa.

Amerykańskie media: Jedna osoba postrzelona


Jedna osoba na Kapitolu została postrzelona – informuje portal Fox News, powołując się na źródło w służbach bezpieczeństwa. Według telewizji CNN, powołującej się na dwa źródła, ranna jest kobieta, jej stan lekarze określają jako krytyczny.

źródło:
Zobacz więcej