RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zielone światło dla szczepionki Moderny w UE. Co o niej wiemy?

Szczepionka Moderny jest łatwiejsza w przechowywaniu i transporcie (fot. Craig F. Walker/The Boston Globe via Getty Images)
Szczepionka Moderny jest łatwiejsza w przechowywaniu i transporcie (fot. Craig F. Walker/The Boston Globe via Getty Images)

Europejska Agencja Leków wydała pozytywną ocenę szczepionce przeciw koronawirusowi firmy Moderna – poinformowała Agencja Reutera. Zielone światło otwiera drogę do autoryzacji preparatu i dopuszczenia na unijny rynek przez Komisję Europejską. Jest szansa, że stanie się to jeszcze w środę. Co wiemy o nowej szczepionce?

„Dobre wiadomości jeśli chodzi o nasze starania, by dostarczyć Europejczykom więcej szczepionek przeciwko koroanwirusowi. Europejska Agencja Leków uznała szczepionki Moderny za bezpieczne i skuteczne” – napisała na Twitterze Ursula von der Leyen.

Szefowa Komisji Europejskiej zapowiedziała szybkie zatwierdzenie szczepionek przeciwko COVID-19 firmy Moderna.

Kulisy manipulacji. Tak powstała fałszywa linia obrony o „akcji promocji szczepień” WUM

Po publikacjach mediów na temat celebrytów i ludzi z TVN, którzy, kosztem medyków zaszczepili się przeciw COVID-19, sprawę zaczęło wyjaśniać...

zobacz więcej

Preparat ten, podobnie jak autoryzowany wcześniej środek Pfizer-BioNTech, jest szczepionką RNA i wymaga podania dwóch dawek, ale jest znacznie dogodniejsza w transporcie i przechowywaniu. Jej skuteczność wydaje się zaś podobnie wysoka – około 95 proc.

Zasada działania szczepionek RNA


Jak wyjaśnia dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, szczepionki RNA to preparaty wykorzystujące krótki odcinek RNA, który koduje odpowiednie białko, w tym przypadku białko szczytowe S koronawirusa, które pełni kluczową rolę w mechanizmie zakażania komórek.

Obie szczepionki nie zawierają całego unieczynnionego czy osłabionego wirusa, dlatego ich podanie nie może prowadzić do zakażenia tym wirusem.

Obydwie szczepionki podawane są domięśniowo w dwóch dawkach. W przypadku preparatu Moderny druga dawka podawana jest po 28 dniach, a Pfizer-BioNTech – po trzech tygodniach.

Zobacz także: Dziesiątki pytań dot. szczepień na COVID-19. Obszerne wyjaśnienia profesora medycyny

Szczepionka Moderny przez długi czas zachowuje stabilność w temperaturze minus 20 st. C, dlatego w odróżnieniu od szczepionki Pfizer-BioNTech do transportu i przechowywania nie wymaga specjalnych urządzeń chłodniczych czy suchego lodu – wystarczy zwykła zamrażarka. Co więcej, po rozmrożeniu preparat zachowuje stabilność przez okres 30 dni w temperaturze od 2 do 8 st. C, czyli można go przechowywać w zwykłej lodówce do miesiąca bez utraty właściwości.

Remedium nie tylko na koronawirusa?

Szczepionka na COVID-19 – czy jest się czego obawiać? Komentują wirusolodzy

Porównuje się potencjalne efekty uboczne szczepionki, o których na razie nic nie wiemy, do zakażenia wirusem, o którym wiadomo, że u części osób...

zobacz więcej

Bardzo ułatwia to planowanie i realizację szczepień. Szczepionka Pfizera wymaga w czasie transportu i przechowywania temperatury minus 70 st. C, co znacznie ogranicza możliwość dystrybucji, jest też pakowana w większe opakowania zbiorcze.

Z technologią mRNA wiąże się duże nadzieje – jest szansa, że pozwoli ona stworzyć skuteczne szczepionki przeciwko różnym chorobom. Szczepionki przeciwko COVID-19 są pierwszymi szczepionkami mRNA, jaki dopuszczono do użytku u ludzi – na razie w trybie ratunkowym. Jednak technologia rozwijała się już od wielu lat.

Ekspert o nowej szczepionce na COVID-19


Jak tłumaczył dr Rzymski, „początkowo problem ze szczepionkami RNA polegał na tym, że wprowadzony odcinek RNA był niestabilny. Postęp technologiczny ostatnich lat pozwolił poradzić sobie z nim. Szczepionka Moderny wykorzystuje odcinek matrycowego RNA, który umieszczono w otoczce zbudowanej z czterech nanolipidów. Chronią one kwas nukleinowy przed szybką degradacją i zwiększają efektywność dostarczania go do komórek”.

RAPORT: Równi i równiejsi? „Elity” zaszczepione przed medykami

Gdy mRNA trafi do komórki, ulega translacji. Translacja to proces przepisania sekwencji zasad azotowych w RNA na łańcuch aminokwasowy tworzący białko. Odbywa się on poza jądrem komórki, na rybosomach. RNA wprowadzone do komórki nie jest w stanie przedostać się do jej jądra – co oznacza, że w żaden sposób nie połączy się z DNA chromosomów. Dlatego szczepionka nie ma możliwości modyfikowania genomu. Podczas badań klinicznych szczepionki Moderna, wśród 30 tys. uczestników badań 95 uległo zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, z czego 90 to osoby, które zamiast szczepionki otrzymały placebo.

Najczęstsze efekty uboczne szczepionki Moderny


Badanie nie wykazało znaczących skutków ubocznych szczepionki, z których większość była „łagodna lub umiarkowana”. Najczęstszym efektem ubocznym po pierwszej dawce był ból w miejscu wykonania zastrzyku (2,7 proc.), zaś po drugiej – zmęczenie (9,7 proc.), ból mięśni (8,9 proc.), ból stawów (5,2 proc.) i ból głowy (4,5 proc.).

Powstał kalkulator, który obliczy termin szczepienia dla danej osoby

Krakowska firma Omni Calculator stworzyła specjalne narzędzie internetowe szacujące przedział czasowy, w którym dana osoba ma szansę na otrzymanie...

zobacz więcej

Jak podaje firma, objawy te „były generalnie krótkotrwałe”. Co ciekawe, objawy uboczne występowały częściej wśród młodszych pacjentów.

Skład szczepionki


Szczepionka Moderna przeciw COVID-19 zawiera następujące składniki: matrycowy kwas rybonukleinowy (mRNA), lipidy (SM-102, glikol polietylenowy [PEG] 2000 dimyristoyl glycerol [DMG], cholesterol oraz 1,2-distearoyl-sn-glycero-3-phosphocholine [DSPC]), trometaminę, chlorowodorek trometaminy, kwas octowy (ocet), octan sodu i sacharozę (czyli zwykły cukier).

W grudniu firma Moderna zapowiedziała, że rozpocznie badania klinicznej drugiej i trzeciej fazy własnej szczepionki przeciwko COVID-19 wśród nastolatków – w USA byłyby to 3 tys. zdrowych ochotników w wieku 12-18 lat. Badania mają ocenić bezpieczeństwo i skuteczność preparatu oznaczonego symbolem mRNA-1273. Wyniki testów mają być znane wiosną 2021 r.

źródło:
Zobacz więcej