RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Senat na ostrzu noża. W USA znów wszyscy patrzą na liczenie głosów w Georgii

Decydujący głos w Senacie może należeć do Kamali Harris (fot. Toni L. Sandys/The Washington Post via Getty Images)
Decydujący głos w Senacie może należeć do Kamali Harris (fot. Toni L. Sandys/The Washington Post via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Republikanie są bliscy utraty kontroli nad Senatem USA. Duże szanse na wygranie dwóch wyborczych pojedynków w Georgii o miejsce w izbie wyższej amerykańskiego parlamentu mają Republikanie. Zakładając ich zwycięstwo, technicznie doprowadziłoby to do remisu 50-50, ale w praktyce władzę przejęliby Demokraci.

Posiedzenie Kongresu. Polityk zakończył modlitwę „awoman” zamiast „amen”

„Awoman” zamiast „amen” – w taki sposób przedstawiciel demokratów w Kongresie Emanuel Cleaver zakończył modlitwę otwierającą pierwszą sesję izby....

zobacz więcej

W Georgii przeliczono już ponad 98 proc. głosów z wtorkowych wyborów. Wielebny Raphael Warnock (Demokrata) prowadzi z senator Kelly Loeffler (Republikanka) o 35 tys. głosów i już ogłosił się zwycięzcą.

Bastion Demokratów w stanie Republikanów


Senator David Perdue (Republikanin) ma natomiast przewagę niecałych 2 tys. głosów nad Jonem Ossoffem (Demokrata).

W związku z tym, że do przeliczenia zostały przeważnie karty wyborcze z aglomeracji Atlanty, bastionu Partii Demokratycznej, media w USA zgodnie uznają, że obaj kandydaci tego ugrupowania są bliscy wygranej. Dziennik „New York Times” daje ponad 95 proc. szans na wyborcze zwycięstwo Warnocka i Ossoffa.

Remis? Decyduje wiceprezydent


Taki obrót spraw oznaczałby odbicie Senatu Republikanom. Technicznie byłby w nim remis 50-50, ale w takiej sytuacji decydujący głos ma wiceprezydent. A ten urząd od 20 stycznia piastować będzie Demokratka Kamala Harris. Nie wiadomo, czy wszystkie głosy w Georgii zostaną zliczone w nocy z wtorku na środę czasu miejscowego, a pozostały pakiety z głosowania wczesnego i karty wyborcze oddane w lokalach we wtorek. Prawdopodobnie na ogłoszenie wygranych przyjdzie poczekać do środy.

Amerykańska Polonia w żałobie. Nie żyje Marian Ponanta

Na Florydzie zmarł nagle były wiceprezes Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej (PSFCU) Marian Ponanta. Miał 63 lata.

zobacz więcej

Jest szansa, że proces się przedłuży, gdyż wiele wskazuje, że różnica między Perdue a Ossoffem będzie mniejsza niż pół punktu procentowego, co oznaczać będzie możliwość wnioskowania o ponowne przeliczanie głosów.

Powtórka z przeliczania głosów?


To już dwukrotnie miało miejsce po wyborach prezydenckich z 3 listopada, w których w Georgii niespodziewanie, z przewagą ponad 11 tys. głosów, wygrał Demokrata Joe Biden . Prezydent Donald Trump nie uznał swojej porażki w stanie, w którym od 1992 r. triumfowali Republikanie; utrzymuje, że w procesie wyborczym dochodziło do oszustw.

Zobacz także: Trump podsumował rok. „Ameryka nigdy nie była tak potężna”

Na tym polu przywódca USA skonfliktował się z częścią partii, w tym sekretarzem stanu Georgia Bradem Raffenspergerem i gubernatorem Brianem Kempem; zapewniają oni, że Biden zwyciężył uczciwie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej