RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Święto w Korei Północnej. Pierwszy kongres PPK od 40 lat

Kim Dzong Un ma wygłosić przemówienie (fot. Kremlin.ru)
Kim Dzong Un ma wygłosić przemówienie (fot. Kremlin.ru)

Najnowsze

Popularne

W stolicy Korei Północnej Pjongjangu rozpoczął się pierwszy od 40 lat kongres rządzącej Partii Pracy Korei. W czasie kongresu mają zapaść ustalenia dotyczące nowych kierunków rozwoju: politycznych i gospodarczych – podała państwowa agencja informacyjna KCNA.

Pierwszy taki przypadek od 26 lat. Kim Dzong Un zrobił to dla obywateli

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un podziękował społeczeństwu za zaufanie i wsparcie „w trudnych czasach” i życzył całemu społeczeństwu...

zobacz więcej

Południowokoreańska agencja Yonhap poinformowała, że podczas kongresu przemówienie ma wygłosić przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un. To pierwsze od pięciu lat zgromadzenie najwyższych rangą dygnitarzy partyjnych i zarazem ósme w historii Korei Północnej.

Jak podkreślają obserwatorzy, kongres został zwołany dwa tygodnie przed objęciem stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych przez Joego Bidena. Relacje między krajami są w impasie od rozmów między Kimem Dzong Unem a Donaldem Trumpem w czerwcu 2018 r.

W październiku w Korei Północnej ogłoszono plan przyspieszenia gospodarki, który polegał na wydłużeniu godzin pracy oraz nałożeniu na pracowników dodatkowych obowiązków . Miał on na celu polepszenie wskaźników gospodarczych przed rozpoczętym właśnie kongresem.

Północnokoreański kryzys pogłębiają międzynarodowe sankcje nałożone za na prowadzone tam programy badań nad bronią jądrową, pandemia koronawirusa i katastrofalne powodzie, do których doszło latem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej