RAPORT

Pogarda

Szczepienia celebrytów. Adwokaci też liczą na priorytetowy termin

Przekazanie dokumentacji i wizyta w sądzie – to argumenty stołecznej palestry (fot. PAP/Mateusz Marek)
Przekazanie dokumentacji i wizyta w sądzie – to argumenty stołecznej palestry (fot. PAP/Mateusz Marek)

Najnowsze

Popularne

„W imieniu adwokatów Izby Adwokackiej w Warszawie, zwracam się o uwzględnienie adwokatów w grupie osób uprawnionych do zaliczenia do priorytetowej grupy »zero« do szczepień przeciw COVID-19” – to fragment pisma skierowanego do Ministerstwa Zdrowia przez dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. – To chyba jakiś żart! Nie widziałam, żeby chodzili w kombinezonach i opiekowali się na pełen etat chorymi na COVID-19! – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info terapeutka zakwalifikowana przez resort zdrowia do grupy „zero”, która czeka na szczepienie.

Starosta z PSL też się zaszczepił. „Nie złamał procedur”

– Będziemy wyjaśniać tę sprawę, ale z tego, co udało nam się ustalić, nie zostały złamane procedury i pewnie nie będzie konsekwencji – to odpowiedź...

zobacz więcej

Dziekan stołecznej ORA, mec. Mikołaj Pietrzak wyjaśnia w swoim piśmie do min. Niedzielskiego, że uzyskanie pomocy prawnej „nie zawsze jest możliwe w systemie pomocy zdalnej” i na dowód konieczności kontaktów osobistych wskazuje takie potrzeby, jak „przekazanie dokumentacji, wymiana korespondencji, osobista rozmowa, wizyta w sądzie”.

Przypomina także, że adwokaci spotykają się również z klientami osadzonymi w zakładach karnych.

– Albo to jest żart, albo ogromna niesprawiedliwość. Grupa „zero” obejmuje osoby kontaktujące się bezpośrednio z chorymi. Nie widziałam aktorów i prawników zakładających na cały dzień pracy szczelny kombinezon, by opiekować się chorymi na COVID-19. W placówkach takich jak np. domy pomocy społecznej często zakażenia transmitowane są od pracowników, nieraz zarażających nieświadomie, ale to chorzy, nasi podopieczni, zapadają na COVID-19 masowo. I masowo umierają. Dlatego bardzo ważne jest, żeby nie tylko podopieczni, ale także pracownicy, którzy mają większy kontakt ze światem zewnętrznym, byli zaszczepieni jak najszybciej – mówi w rozmowie z portalem tvp.info pani Ewa, instruktorka terapii w jednym z mazowieckich DPS-ów.

Portal tvp.info zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o odniesienie się do wniosku stołecznej palestry. Resort potwierdził, że otrzymał takie pismo. „Oczywiście minister zdrowia Adam Niedzielski odniesie się do niego, jednak nie przewidujemy wprowadzania do etapu „zero” innych niż medyczne grup zawodowych. Proszę pamiętać, że na swoją kolej w dalszych etapach Narodowego Programu Sczepień czekają tak ważne służby jak choćby funkcjonariusze policji czy straży pożarnej oraz wojsko” – czytamy w odpowiedzi przesłanej nam z Ministerstwa Zdrowia.

Szczepienia przeciw COVID-19, chorobie powodowanej przez wirusa Sars-CoV-2, rozpoczęły się w Polsce i wielu krajach Europy 27 grudnia 2020 r. W RP jako pierwsi szczepienia otrzymują pracownicy sektora ochrony zdrowia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej