RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Amerykańska Polonia w żałobie. Nie żyje Marian Ponanta

Przyjaciele Ponanty zamówili w Polsce i USA wiele mszy św. w intencji zmarłego (fot. Shutterstock/pharuehas parnrat)
Przyjaciele Ponanty zamówili w Polsce i USA wiele mszy św. w intencji zmarłego (fot. Shutterstock/pharuehas parnrat)

Najnowsze

Popularne

Na Florydzie zmarł nagle były wiceprezes Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej (PSFCU) Marian Ponanta. Miał 63 lata.

Nie żyje twórca zespołu Papa Dance. Miał 66 lat

Nie żyje Sławomir Wesołowski – współzałożyciel zespołu Papa Dance, kompozytor oraz realizator nagrań. Muzyk odszedł w Wigilię w wieku 66 lat.

zobacz więcej

– Niespodziewanie odszedł w stosunkowo młodym wieku i dobrej kondycji zdrowotnej znany i lubiany w środowisku polonijnym Marian „Mario” Ponanta. Był m.in. wiceprezesem Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej odpowiedzialnym za marketing i PR – powiedział były dyrektor tej polonijnej instytucji finansowej dr Paweł Maciąg.

W środę 6 stycznia w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Koronie na Florydzie, gdzie mieszkał Ponanta, odbędzie się żałobna msza święta.

Według Maciąga Ponanta, który był absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, zabiegał o pomoc finansową dla kształcących się Amerykanów polskiego pochodzenia. Współuczestniczył w zarządzaniu programem stypendialnym PSFCU. W roku 2014, po przeprowadzce z Nowego Jorku roku na Florydę, kontynuował wspieranie polskiej społeczności w północno-wschodniej części stanu.

Plany stworzenia centrum polskiego


– Opowiadał mi o planach stworzenia centrum polskiego, z dużą salą koncertową w Jacksonville, największym mieście Florydy i istotnym ośrodku wojskowym. Szukał wsparcia finansowego dla tego projektu. Dla wielu przyjaciół Mariana z USA i Polski wiadomość o nagłej śmierci jest ogromnym ciosem – mówił Maciąg.

Podkreślił, że jako ówczesny radca/attache prasowy w Ambasadzie RP w Waszyngtonie bardzo wysoko ocenia współpracę z Ponantą przy organizacji wizyty prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w siedzibie głównej Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej na nowojorskim Brooklynie. Zwrócił uwagę, że były to pierwsze takie odwiedziny głowy państwa w polskiej dzielnicy.

Maciąg powiadomił też, że przyjaciele Ponanty zamówili w Polsce i USA wiele mszy św. w intencji zmarłego. W Bazylice Mariackiej w Krakowie będą jeszcze odprawione 5, 7, 8 i 9 stycznia. Zaplanowane jest też nabożeństwo w kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie, gdzie jest zlokalizowana siedziba główna PSFCU.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej