RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Fundacja TVN przekazywała klinice miliony. Kierownikiem placówki był rektor WUM

Szczepienia na COVID. Prof. Zbigniew Gaciong i sprawozdania Fundacji TVN (fot. PAP/Mateusz Marek)
Szczepienia na COVID. Prof. Zbigniew Gaciong i sprawozdania Fundacji TVN (fot. PAP/Mateusz Marek)

Ze sprawozdań Fundacji TVN „nie jesteś sam” wynika, że co roku (w latach 2016-19) przekazywała ponad 1 mln zł na rzecz Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii w SPC Szpitalu Klinicznym w Warszawie. Kierownikiem tej kliniki do 2020 r. był prof. Zbigniew Gaciong – rektor uczelni, na której mieli się niedawno zaszczepić poza kolejnością założyciel TVN Mariusz Walter, członek Rady Fundacji TVN Edward Miszczak i jego partnerka Anna Cieślik.

WUM: To NFZ sugerował szczepienie aktorów. Fundusz: stanowczo dementujemy

„NFZ stanowczo dementuje, jakoby Fundusz miał sugerować szczepienie poza kolejnością osób ze świata kultury” – to odpowiedź, jaką portal tvp.info...

zobacz więcej

Gdy media obiegła informacja, że część celebrytów związanych z TVN szczepi się na koronawirusa poza kolejką, studenci Warszawskiej Uczelni Medycznej podkreślali, że ich   rektor prof. Zbigniew Gaciong jest wiceprzewodniczącym Rady Fundacji TVN.

Na stronie internetowej organizacji pozarządowej widniała również informacja, że rektor WUM jest kierownikiem Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii w SPC Szpitalu Klinicznym w Warszawie.

Z kolei ze sprawozdań finansowych Fundacji TVN „Nie jesteś sam” wynika, że mocno wspierała ona działanie tej kliniki. Już w dokumencie z 2016 r. pojawiła się informacja, że środki finansowe zebrane za pomocą 1 proc. podatku zostały przeznaczone m.in. na sfinansowanie remontu i zakup wyposażenia Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii.

W podpunkcie „Przewidywalny rozwój jednostki” wskazano, że w 2017 roku fundacja planuje m.in. zakończenie remontu kliniki. Tak się jednak nie stało.

Zobacz także:  Janda zaszczepiona, bo ma Złotą Palmę z Cannes?

Rok później w wykazie przydzielonej pomocy zaznaczono, że sam remont SPCSK w W-wie wyniósł 1 910 551,98 zł, a zakup sprzętu medycznego sięgnął 4 741,20. „Koszt 1 proc. 2016 na remont SPCSK w W-wie to 1 131 494,18 zł, a koszt 1 proc. 2017 na remont SPCSK w W-wie to 483 029,25” – napisano. Wskazano przy tym, że w 2018 r. fundacja planuje zakończenie remontu kliniki.


[Fot. Sprawozdanie merytoryczne Fundacji TVN „Nie jesteś sam” za rok 2017 (wykaz przydzielonej w 2017 r. pomocy - wyrażony w PLN) źródło: fundacja.tvn.pl]

Zakończenie remontu przesuwane co rok. Spływały kolejne miliony

Studenci WUM ujawniają szokujące informacje: „Rektor kłamał nam w twarz”

Władze WUM opublikowały na Facebooku kilka postów: oświadczenie rektora, wyniki prac komisji oraz stanowisko ws. zmian w zarządzie. Pod...

zobacz więcej

Rok później w wykazie przydzielonej pomocy znów wyszczególniono jednak remont SP Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie – i związaną z tym kwotę 68 000,00 zł – oraz wskazano, że koszt 1 proc. na rzecz tej placówki wyniósł 1 488 790,99 za 2017 i 1 208 964,34 za 2018 r. Wtedy zapowiadano, że w związku z tym, remont kliniki zakończy się w 2019 r.

„W 2020 r. fundacja zakończy remont Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii w SPC Szpitalu Klinicznym w Warszawie” – napisano z kolei w 2019 r. i wyszczególniono, że „koszt 1 proc. z 2018 r. na remont SPCSK w Warszawie to kolejne 1 662 254,51”.

Co ciekawe, w ostatnich dniach media ujawniły, że wśród zaszczepionych na WUM celebrytów był   członek Rady Fundacji TVN Edward Miszczak i jego partnerka  Anna Cieślik.

Zobacz także:  Szczepienia na COVID. Starosta nyski z PiS zawieszony

– Zostałem powiadomiony przez szpital, w którym kiedyś byłem leczony, że jest możliwość wzięcia szczepionki pod warunkiem, że stawię się w ciągu godziny. Mam 65 lat i liczne choroby współistniejące, zdecydowałem się skorzystać, będąc przekonanym, że to część akcji proszczepionkowej – tłumaczył potem w „Faktach” dyrektor programowy TVN Edward Miszczak.

Szczepienia celebrytów. Jednym jest przykro, a innym nie

Potężna wpadka Platformy. Sprawa szczepionek ich pogrążyła

„Elity” związane z opozycją, kojarzone z KOD-em i anty-PiS-em wkurzyły Polaków jak nigdy wcześniej. Komentarze w sieci są dla celebrytów miażdżące,...

zobacz więcej

Z kolei portal wpolityce.pl donosił, że wśród zaszczepionych na Warszawskiej Uczelni Medycznej było więcej osób związanych z TVN, bo również  założyciel stacji Mariusz Walter. Dziennikarze zadzwonili do niego, by zapytać, czy jest to prawda. – Nie dementuję, nie potwierdzam. Nie czuję się na tyle winnym, żebym rozważał, jak się powinienem zachować - powiedział serwisowi wirtualenmedia.pl Mariusz Walter.

W kontekście powyższych doniesień interesująca wydaje się również informacja, że   rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong kilka lat temu zagrał w serialu TVN „Lekarze”. Pomagał też przy produkcji jako konsultant medyczny. – Wystąpiłem w scenie, w której przeszczepiano wątrobę bohaterce – oznajmił w rozmowie z „Pulsem Medycyny”.

Zobacz także -> Koronawirus. Na świecie piszą o aferze z polskimi celebrytami

Rektor WUM wydał oświadczenie w sprawie szczepień celebrytów na koronawirusa poza kolejnością. „Jest mi niezmiernie przykro z powodu zaistniałej sytuacji związanej z nieprawidłowościami przy szczepieniach przeciwko COVID-19 prowadzonych przez Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, spółkę zależną od Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, którego jestem rektorem” – zaznaczył.

Zapewnił, że zawsze w swojej pracy zawodowej i w życiu prywatnym kieruje się najwyższymi zasadami moralnymi i etycznymi. „Jednocześnie informuję, że nie zaszczepiłem się w CM WUM Sp. z o.o. ani w żadnym innym ośrodku, czekam na swoją kolej. Nie zaczepiłem też swojej 91-letniej mamy ani nikogo z mojej rodziny” – stwierdził prof. Zbigniew Gaciong.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej