RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

WUM: To NFZ sugerował szczepienie aktorów. Fundusz: stanowczo dementujemy

Etap „0” przewiduje szczepienia wyłącznie pracowników sektora ochrony zdrowia (fot. PAP/Leszek Szymański)
Etap „0” przewiduje szczepienia wyłącznie pracowników sektora ochrony zdrowia (fot. PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

„NFZ stanowczo dementuje, jakoby Fundusz miał sugerować szczepienie poza kolejnością osób ze świata kultury” – to odpowiedź, jaką portal tvp.info otrzymał na pytanie skierowane do NFZ w związku z informacją opublikowaną przez Warszawski Uniwersytet Medyczny. WUM napisał, że „zgodnie z sugestią NFZ szczepieniami objęto szereg osób ze świata kultury m.in. aktorów”.

Kolejne kłamstwo ws. szczepienia celebrytów. Nie było żadnej „akcji promocyjnej”

W trakcie kontroli nie znaleźliśmy żadnej umowy, deklaracji czy informacji mówiącej o przeprowadzeniu akcji promocyjnej przez Warszawski...

zobacz więcej

„NFZ stanowczo dementuje nieprawdziwe informacje zawarte w komunikacie WUM, jakoby Fundusz miał sugerować szczepienie poza kolejnością osób ze świata kultury” – czytamy w piśmie dyrektor Biura Komunikacji Społecznej NFZ, Sylwii Wądrzyk przesłanym portalowi tvp.info.

Chodzi o opublikowane przez Warszawski Uniwersytet Medyczny w internecie informacje, według których „zgodnie z sugestią NFZ szczepieniami w dniu dzisiejszym (30.12.2020 – red.) objęto też szereg osób ze świata kultury m.in. aktorów, kompozytorów, reżyserów, którzy będą promować w Polsce ideę szczepień przeciw COVID-19”.

Nasi dziennikarze spytali w związku z tym Fundusz o to, kto i kiedy zasugerował takie rozwiązanie, jak wyglądały rozmowy NFZ z celebrytami i kto za nie odpowiadał, a także o podjęte w ich trakcie decyzje, jednak, jak wynika z otrzymanej przez portal tvp.info odpowiedzi, Fundusz nie tylko niczego takiego nie sugerował, ale także nigdy nie prowadził tego typu rozmów.

„Należy podkreślić, że szczepienia są wykonywane określonej grupie osób, wskazanej w Narodowym Programie Szczepień. W etapie »0« szczepieni mogą być wyłącznie pracownicy sektora ochrony zdrowia” – wskazała przedstawicielka NFZ.

4 stycznia w Centrum Klinicznym WUM rozpoczęła się kontrola realizacji szczepień przeciw COVID-19. Narodowy Fundusz Zdrowia zapowiada przeprowadzenie podobnych kontroli również w innych placówkach, w których „pojawiły się uzasadnione wątpliwości co do złamania zasad dotyczących kolejności szczepień”.

Fundusz poinformował także, że w odpowiedzi na apel Naczelnej Izby Lekarskiej o jak najefektywniejsze wykorzystanie szczepionek dostarczonych do szpitali w okresie świąteczno-noworocznym, czyli w okresie zwiększonej absencji pracowników, do 6 stycznia dopuszczono także szczepienie pacjentów szpitali, których stan zdrowia na to pozwala oraz członków rodzin personelu.

„Szczepienia takich osób mogą być realizowane tylko i wyłącznie w przypadku wystąpienia ryzyka zmarnowania konkretnej dawki szczepionki ze względu na niezgłoszenie się na szczepienie osoby uprawnionej do szczepień w danym etapie” – dodano w piśmie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej