RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Celebryci „odpokutują”, pracując w DPS-ach? Porozumienie Rezydentów zabiera głos

Szczepienie celebrytów na COVID-19. Piotr Pisula komentuje (fot. arch. PAP/Piotr Nowak, Darek Majewski/ Getty Images, PAP/Mateusz Marek, Pascal Le Segretain/Getty Images)
Szczepienie celebrytów na COVID-19. Piotr Pisula komentuje (fot. arch. PAP/Piotr Nowak, Darek Majewski/ Getty Images, PAP/Mateusz Marek, Pascal Le Segretain/Getty Images)

– Szczepienie celebrytów przed grupą 0 uważamy za oczywisty skandal – mówi portalowi tvp.info dr Piotr Pisula, przewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, który po raz pierwszy publicznie zabiera głos w tej sprawie. Odnosi się on też do pojawiających się propozycji, by zaszczepionych celebrytów skierować do pomocy w Domach Pomocy Społecznej lub faktycznie wykorzystać w akcji promowania szczepień. – Trudno powiedzieć, czy po całej tej aferze i medialnym szumie ta grupa osób stanowi autorytet w oczach społeczeństwa – ocenia.

Studenci WUM ujawniają szokujące informacje: „Rektor kłamał nam w twarz”

Władze WUM opublikowały na Facebooku kilka postów: oświadczenie rektora, wyniki prac komisji oraz stanowisko ws. zmian w zarządzie. Pod...

zobacz więcej

Portal tvp.info: Czy Porozumienie Rezydentów planuje wydać oświadczenie ws. szczepień celebrytów na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym?

Piotr Pisula: Sprawa została już szeroko skomentowana – nie planowaliśmy specjalnego oświadczenia. W ostatnich dniach zajmowaliśmy się szczepieniami od nieco innej strony. Badaliśmy, czy prawdą jest, że lekarze rzeczywiście nie chcą się szczepić, ponieważ w internecie często pojawiał się taki mit. Okazało się, że aż 92 proc. młodych lekarzy zdecydowanie jest gotowych przyjąć dawkę szczepionki przeciw COVID-19.

Zobacz także:  Koronawirus. Opozycja ostro o szczepieniu celebrytów

Z kolei samo szczepienie celebrytów przed grupą 0 uważamy za oczywisty skandal. Takie rzeczy, które wydarzyły się na WUM, należy ostro krytykować i piętnować. Nie dość, że to grono osób zostało zaszczepione przed wieloma tysiącami medyków, to jeszcze działo się to w trudnych do wyjaśnienia okolicznościach. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że jest to tylko jeden z wielu symptomów długoletnich problemów, z jakimi boryka się ochrona zdrowia w Polsce, pomimo licznych apeli, a nawet protestów środowiska medycznego.

Na oficjalnym profilu WUM na Facebooku pojawiło się wczoraj kilka oświadczeń w tej sprawie. Reakcja studentów była miażdżąca. Większość komentujących odrzuca narrację uczelni i podkreśla, że chcieliby się zaszczepić w terminie, w którym umożliwiono to celebrytom.

Lista zaszczepionych „ambasadorów” coraz dłuższa. Już 20 nazwisk

Emilia Krakowska i Grzegorz Warchoł – to nazwiska kolejnych aktorów, zaszczepionych na WUM. Łącznie na liście „ambasadorów” jest już 20 nazwisk,...

zobacz więcej

Moim zdaniem ta sytuacja jest skandaliczna z kilku powodów. Po pierwsze wiem, że studenci w wielu miastach są włączeni w udzielanie świadczeń pacjentom koronawirusowym, więc zaszczepienie kogokolwiek przed nimi jest nieuzasadnione – powinniśmy chronić osoby na pierwszej linii frontu! Absurd polega też na tym, że część studentów wraca już na uczelnie i ma zajęcia kliniczne, więc są potencjalnie narażeni na zakażenie. Studenci bez wątpienia zostali w tej sytuacji pokrzywdzeni.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak mówił, że artyści to nasze dobro narodowe i powinno się ich szczepić jak najszybciej. Czy trafiają do pana te argumenty?

Nie i jestem oburzony wypowiedzią prezydenta Jaśkowiaka. Można powiedzieć, że z perspektywy kultury aktorzy są naszym dobrem narodowym, ale czy matki i ich małe dzieci nie są nim z punktu widzenia demografii? Dla wielu mogą być większym niż utalentowani artyści – to indywidualna kwestia światopoglądowa.

Zobacz także:  Rektor WUM zagrał w serialu TVN

Potężna wpadka Platformy. Sprawa szczepionek ich pogrążyła

„Elity” związane z opozycją, kojarzone z KOD-em i anty-PiS-em wkurzyły Polaków jak nigdy wcześniej. Komentarze w sieci są dla celebrytów miażdżące,...

zobacz więcej

Jednakże tylko jedna z tych grup została w ten sposób wyróżniona. Jest wiele społeczności, które mogłyby domagać się specjalnego traktowania na tym polu. Zatem faworyzowanie akurat tej grupy – jak się zdaje – ze względu na znajomości i koneksje, jest po prostu nie na miejscu. Jeżeli ustalono jasne zasady, kolejność szczepień i przyjęto jakąś umowę społeczną w tej sprawie, to ich przekraczanie było nadużyciem. 

Zobacz także -> Starosta nyski z PiS zawieszony

Mówił pan o waszych badaniach, z których wynika, że szczepić chce się 92 proc. młodych lekarzy. Wśród wszystkich Polaków ten wynik jest jednak znacznie gorszy. Jak można go poprawić?

To trudne pytanie, ale my jako personel medyczny staramy się, by na podstawie opracowań naukowych, które znamy i dobrze rozumiemy, pokazać innym dobry przykład, idąc i sami się szczepiąc.

Gdy mamy taką szansę, staramy się objaśniać, że z punktu widzenia nauki to najlepsza dostępna obecnie forma walki z epidemią. Uważam też, że duże znaczenie mogą mieć kampanie społeczne, ale do tej pory słyszałem tylko pojedyncze spoty w tej sprawie.

Janda zaszczepiona, bo ma Złotą Palmę z Cannes? „To haniebne”

W związku ze sprawą szczepień na wtorek zwołano specjalne posiedzenie sejmowej komisji zdrowia. – Chodzi m.in. o poinformowanie posłów o...

zobacz więcej

Jest tego trochę za mało, podobnie jak na przykład w kwestii badań profilaktycznych. Czekamy na więcej. A patrząc szerzej, niż tylko przez pryzmat szczepień, wraz z innymi organizacjami lekarskimi uruchamiamy kampanię #LeczymyMimoWszystko, w której chcielibyśmy poszukać odpowiedzi na te i inne problemy polskich pacjentów i personelu.

Czy w promocję szczepień powinni się włączyć zaszczepieni na WUM celebryci? Jak można by wykorzystać ich potencjał medialny w tej sprawie? Jan Śpiewak sugerował, że powinni oni zgłosić się do Domów Pomocy Społecznej i odbyć tam krótkie wolontariaty.

Pomysł Jana Śpiewaka, choć ciekawy, jest jednak nieco kontrowersyjny. Trudno powiedzieć, czy po całej tej aferze i medialnym szumie ta grupa osób stanowi autorytet w oczach społeczeństwa.

Zobacz także:  Koronawirus. Na świecie piszą o aferze z polskimi celebrytami

Chyba lepiej, żeby przynajmniej część z nich wycofała się z blasku reflektorów. Może inni celebryci mają teraz szansę, by pokazać: nie zaszczepiłem się poza kolejnością, ale uważam, że szczepienia są dobre, czekam na swój termin i wszystkich do tego zachęcam. To z pewnością przysłużyłoby się całej sprawie.

źródło:
Zobacz więcej