RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Studenci WUM ujawniają szokujące informacje: „Rektor kłamał nam w twarz”

Prof. Zbigniew Gaciong wydał oświadczenie ws. szczepionek (fot. arch,PAP/Mateusz Marek, FB/WUM)
Prof. Zbigniew Gaciong wydał oświadczenie ws. szczepionek (fot. arch,PAP/Mateusz Marek, FB/WUM)

Władze WUM opublikowały na Facebooku kilka postów: oświadczenie rektora, wyniki prac komisji oraz stanowisko ws. zmian w zarządzie. Pod wiadomościami pojawiła się fala negatywnych komentarzy studentów. Młodzi medycy czują się oszukani. „Byłam na spotkaniu (...) Rektor, mówiąc brzydko, kłamał nam w twarz o tym, jak walczy dla nas o szczepionki” – podkreśla jedna z uczennic. Z kolei pracownicy placówki zaznaczają, że wciąż czekają na swoją kolej, chociaż są najbardziej narażeni na zakażenie.

Janda zaszczepiona, bo ma Złotą Palmę z Cannes? „To haniebne”

W związku ze sprawą szczepień na wtorek zwołano specjalne posiedzenie sejmowej komisji zdrowia. – Chodzi m.in. o poinformowanie posłów o...

zobacz więcej

Największa liczba komentarzy pojawiła się pod postem o wynikach prac komisji. Przedstawiciele WUM zapewniali tam, że szczepienia zaproponowano „dodatkowym osobom, bo obawiano się, że nie uda się wykorzystać w pełni wszystkich dawek szczepionki w okresie świąteczno-noworocznym” i część z nich się zmarnuje.

„Tak się bali, że się zmarnują szczepionki, że uznali, iż nie ma co odzywać się do swoich studentów, którzy się zgłosili?” – zapytała pani Katarzyna.

Jakby do mnie dotarło info o szczepieniu, przyjechałabym w ciągu niespełna godziny" – dodaje pani Milena. „Jestem lekarzem zatrudnionym w UCK WUM - informacji zero" – podkreśla.

Zobacz także -> Rektor WUM: Nazwiska objęte ochroną danych osobowych

Z kolei pani Ewa zaznacza, że „jakby poszło info do studentów, to wielu pojawiłoby się w ciągu godziny czy pół”. „O lekarzach, którzy byli w szpitalach tuż obok, nie wspominając” – pisze.

Jeden z mocnych komentarzy udostępnił na Twitterze Jakub Kosikowski, były członek Porozumienia Rezydentów.

Szczepienia na COVID. Gorzkie słowa ratownika medycznego

Potężna wpadka Platformy. Sprawa szczepionek ich pogrążyła

„Elity” związane z opozycją, kojarzone z KOD-em i anty-PiS-em wkurzyły Polaków jak nigdy wcześniej. Komentarze w sieci są dla celebrytów miażdżące,...

zobacz więcej

„Przysługuje mi szczepienie jako ratownikowi medycznemu i jako studentowi WUM” – zaczyna swój wpis pan Marek. Stwierdza jednak, że mimo wpisania na listę rezerwowych i wyznaczenia wstępnego terminu szczepienia na 31 grudnia, zamiast niego zadzwoniono po „ludzi z ulicy”.

Studenci uważają, że szczepienie celebrytów zamiast pracowników służby zdrowia to absurd. Nie trafiają do nich też argumenty o tym, że poza kolejnością dawki na COVID-19 dostało tylko 18 osób – m.in. celebrytów, aktorów i biznesmenów związanych ze stacją TVN.

„My, pracownicy szpitala, byliśmy blisko, więc na pewno znalazłoby się tych kilkunastu chętnych na co dzień pracujących z chorymi i narażających się na zakażenie” – oceniła pani Lidia.

Zobacz także -> Pereira: Bo to była taka „akcja promocyjna”, że miała pozostać w tajemnicy

„Zarówno najwyższym władzom uczelni, jak i członkom Komisji, chciałbym bardzo podziękować za istotny wkład w kreowanie wizerunku zawodu lekarza w oczach społeczeństwa. Myślę, że jest bezcenny” – dodał z ironią pan Michał.


(fot. Twitter.com/NataliaRadulska)

Szczepienia na WUM. Chcą odwołania rektora

Koronawirus: Rośnie liczba osób hospitalizowanych. Nowe dane o zakażeniach i zgonach

Mamy 7642 nowe, potwierdzone zakażenia koronawirusem – poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej infekcji minionej doby odnotowano w...

zobacz więcej

Wiele komentarzy odnosi się również do fragmentu stanowiska WUM ws. rektora prof. Zbigniewa Gacionga. Przedstawiciele uczelni napisali: „Z ustaleń komisji wynika również, że rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie wywierał żadnych nacisków na zarząd spółki zależnej CM WUM Sp. z o.o. w kwestii doboru osób do szczepienia”.

„Rektor nie wywierał nacisku, ale nie zdziwiła go Janda jako »krewna lekarzy lub pacjent szpitala szczepiącego«?” – pyta studentka uczelni pani Ada. „I tak po prostu uznał, że tak miało być, bo po co reagować? Aj, wstyd” – komentuje.

Zobacz także -> Karczewski: W sprawie szczepionek opozycja krytykuje UE

„Jak ta pseudokomisja dobitnie podkreśla w swoich wnioskach pokontrolnych, że broń Boże pan rektor nie zawinił – nie wywierał żadnych nacisków i o niczym biedak nie wiedział” – zaznacza pani Joanna. „Tylko przypadkiem (?) dobry gospodarz witał przychodzących celebrytów. Oby komisja z NFZ była mniej naiwna” – stwierdza.

Z kolei studentka Zosia przyznaje, że była na spotkaniu z rektorem, na którym padały deklaracje: „Nie wiemy, kiedy będziemy mogli was szczepić, studenci, na razie nic nie wiemy”. Przyznaje, że z ujawnionych przez media informacji wynika, że „w tym samym czasie szczepiono już celebrytów i kumpli”. „Rektor, mówiąc brzydko, kłamał nam w twarz o tym, jak walczy dla nas o szczepionki” – podsumowuje.

Od Berlina po Katmandu. Głośno o aferze z polskimi celebrytami

„Zaszczepione gwiazdy – Polska bada incydent” – pisał już w weekend w internetowym wydaniu największy niemiecki tygodnik „Der Spiegel”. Afera...

zobacz więcej

Z dużą krytyką spotkał się również post, w którym władze uczelni przekazały informacje o odwołaniu ze stanowiska prezesa zarządu dr n. med. Ewy Trzepli.

„Cyrk” – napisała studentka uczelni pani Kornelia. „Co w takim razie z rektorem? Na kanwie jego ostatnich wypowiedzi widać, że prawda jest dla niego pojęciem mocno relatywistycznym” – dodał pan Włodzimierz.

„Wierzę, że prawda zwycięży. Osoby odpowiedzialne za tę aferę odpowiedzą, a rektor wyciągnie wnioski na temat przyjaciół, którzy wokół niego krążą” – stwierdziła związana z WUM pani Anna.

Rektor WUM: Nie zaszczepiłem się


Prof. Zbigniew Gaciong (rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego) wydał już oświadczenie w sprawie szczepień celebrytów na koronawirusa poza kolejnością. „Jest mi niezmiernie przykro z powodu zaistniałej sytuacji związanej z nieprawidłowościami przy szczepieniach przeciwko COVID-19 prowadzonych przez Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, spółkę zależną od Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, którego jestem rektorem” – zaznaczył.

Starosta nyski zawieszony w prawach członka PiS. Zaszczepił się przed grupą 0

Starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz, który przyjął szczepionkę przeciwko koronawirusowi przed wszystkimi medykami w powiatowym szpitalu, został...

zobacz więcej

Zapewnił, że zawsze w swojej pracy zawodowej i w życiu prywatnym kieruje się najwyższymi zasadami moralnymi i etycznymi. „Jednocześnie informuję, że nie zaszczepiłem się w CM WUM Sp. z o.o. ani w żadnym innym ośrodku, czekam na swoją kolej. Nie zaczepiłem też swojej 91-letniej mamy, ani nikogo z mojej rodziny” – stwierdził.

Janda, Miszczak, Walter, Miller


Przypomnijmy, że do przyjęcia szczepionki na COVID-19 przyznało się dotąd zaledwie kilka osób. Nazwiska pozostałych ujawniły media. Pełna lista ma się składać z co najmniej 18 nazwisk. Dotąd poznaliśmy 17 z nich:

1. Krystyna Janda
2. Krzyszof Materna
3. Andrzej Seweryn
4. Maria Seweryn
5. Magda Umer
6. Wiktor Zborowski
7. Michał Bajor
8. Prezes sieci kawiarni
9. Syn prezesa sieci kawiarni
10. Leszek Miller
11. Edward Miszczak
12. Anna Cieślak
13. Mariusz Walter
14. Radosław Pazura
15. Olgierd Łukaszewicz
16. Mariola Bojarska-Ferenc
17. Mąż Marioli Bojarskiej-Ferenc

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej