RAPORT

Wojna na Ukrainie

Fundacja Batorego przegrała w sądzie z Ordo Iuris. Ma ujawnić informacje

Spór między Ordo Iuris a Fundacją Batorego trwa od sierpnia 2017 roku (fot. Materiały prasowe)
Spór między Ordo Iuris a Fundacją Batorego trwa od sierpnia 2017 roku (fot. Materiały prasowe)

Od ponad trzech lat toczyła się batalia między Instytutem Ordo Iuris a Fundacją Batorego o ujawnienie przez nią informacji na temat sposobu rozdysponowania środków z tak zwanych Funduszy Norweskich. Teraz wyrok w tej sprawie wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, nakazując Fundacji Batorego udzielenie żądanych informacji.

Miliony od Sorosa. Fundacja Batorego opublikowała sprawozdanie

70 proc. zagranicznego wsparcia dla Fundacji Batorego pochodzi od instytucji związanych z George'em Sorosem, miliarderem znanym z promowania...

zobacz więcej

Jak wyjaśnia na swojej stronie internetowej Ordo Iuris, organizacja będzie musiała ujawnić m.in. zasady, na jakich przyznaje fundusze oraz nazwiska osób, które za to odpowiadają i szczegóły współpracy z nimi. Wyrok zapadł po kilkuletnim ignorowaniu przez Fundację wniosku w tej sprawie skierowanego przez Instytut.

Skrywane informacje Fundacji Batorego


Sprawa zaczęła się w sierpniu 2017 r. od złożenia wniosku o udzielenie informacji publicznej, na który Fundacja Batorego odpowiedziała negatywnie twierdząc, że sprawa Funduszy Norweskich nie dotyczy informacji publicznej w myśl ustawy.

Inne zdanie miał sąd.

Środki z Funduszy Norweskich


– W uzasadnieniu wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sposób kategoryczny stwierdził, że kwestia wydatkowania środków z funduszy EOG stanowi informację publiczną. Fundacja Batorego została zobowiązana do rozpatrzenia wniosku o udostępnienie informacji publicznej. Czekamy na dalsze kroki Fundacji Batorego, która swego czasu na swojej stronie internetowej zamieściła nawet poradnik dotyczący prawa dostępu do informacji publicznej – mówi cytowany w komunikacie Instytutu adwokat Tomasz Chudziński z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris. Do informacji, które będzie musiała udostępnić organizacja, należy m.in. treść umów między Fundacją Batorego, a firmami i osobami fizycznymi zawieranych w ramach podziału funduszy. „Fundacja musi również ujawnić nazwiska, wysokość wynagrodzenia i zakres obowiązków członków gremium dokonującego wyboru projektów uzyskujących dofinansowanie oraz ekspertów uczestniczących w ocenie projektów. Organizacja została też zobowiązana do podania dokładnych kryteriów przyznawania funduszy” – wyjaśnia Ordo Iuris.

Zobacz także: USA wycofały grant dla fundacji Ludmiły Kozłowskiej

Ważny precedens


Wyrok nie jest prawomocny, a Fundacja Batorego może się od niego odwołać.

„(Wyrok) będzie precedensem, o którym powinien pamiętać w przyszłości każdy prywatny operator środków publicznych” – ocenia dr Tymoteusz Zych, wiceprezes Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej