RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Janda zaszczepiona, bo ma Złotą Palmę z Cannes? „To haniebne”

Koronawirus. Krystyna Janda zaszczepiona na COVID-19 (fot. arch. PAP/Mateusz Marek)
Koronawirus. Krystyna Janda zaszczepiona na COVID-19 (fot. arch. PAP/Mateusz Marek)

W związku ze sprawą szczepień na wtorek zwołano specjalne posiedzenie sejmowej komisji zdrowia. – Chodzi m.in. o poinformowanie posłów o szczegółach sprawy szczepienia celebrytów – mówi portalowi tvp.info wiceszefowa komisji Anna Kwiecień (PiS). Podkreśla, że celebryci nie tylko złamali zasady, ale „wepchnęli się m.in. przed lekarzy, pielęgniarki, farmaceutów, analityków medycznych, ratowników, oraz bardzo ciężko pracujące salowe”.

Celebryci dostaną drugą dawkę? Szef komisji zdrowia komentuje

Polacy są oburzeni faktem, że dzięki znajomościom niektórzy celebryci zaszczepili się na COVID-19 poza ustaloną kolejnością. Część internautów...

zobacz więcej

Ja chcę powiedzieć, żeby jedna rzecz była jasna – z nas wszystkich słuchających pani, to pani ma Złotą Palmę z Cannes, a nikt inny –  argumentował dziennikarz TVN Piotr Kraśko w rozmowie z aktorką Krystyną Jandą, która zaszczepiła się przeciw COVID-19 poza kolejnością.

– To, co się wydarzyło, jest skandaliczne, haniebne. Reakcja niektórych osób pokazuje, że uważają się za posiadających większe prawa i przywileje niż pozostali obywatele – mówi portalowi tvp.info Anna Kwiecień.

Szczepienia celebrytów. Medycy muszą poczekać

Internauci bezlitośni dla Ochojskiej. Duża wpadka ws. szczepień

Szczepionki na COVID-19 poza kolejnością mieli już przyjąć m.in. założyciel TVN, dyrektor programowy TVN i jego partnerka. Z kolei rektor WUM jest...

zobacz więcej

Wiceprzewodnicząca komisji zdrowia zaznacza, że jeszcze we wtorek komisja zbierze się, by uzyskać szczegółowe informacje także w tej sprawie.

Zaznacza, że media ujawniły nie tylko łamanie przepisów, ale również fakt, że pewne grupa osób „wepchnęła się przed m.in. lekarzy, pielęgniarki, farmaceutów, analityków medycznych, ratowników, czy bardzo ciężko pracujące salowe”. – Oni wszyscy mają kontakt z zakażonymi i to oni w pierwszej kolejności powinni dostać dawki na COVID-19, a nie ci, którzy przypisują sobie jakieś nadzwyczajne przywileje – zaznacza.

Zobacz także -> Karczewski: W sprawie szczepionek opozycja krytykuje UE

Anna Kwieceń uważa, że cała sprawa „obnażyła hipokryzję tej grupy osób, ale skompromitowali się nie tylko celebryci, bo również władze uczelni, gdzie doszło do szczepień”.

– W sieci jest coraz więcej dowodów, że pracujący w tej placówce medycy nie dostali informacji o możliwości nagłych szczepień, a dostali je celebryci i aktorzy czy osoby związane z TVN – zaznacza.

„Rektor WUM powinien być odwołany”

Kontrola w WUM. Minister: Celebryci wpisani na listę szczepień jako personel niemedyczny

Znane osoby zaszczepione poza kolejnością w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym zostały wpisane na listę szczepień jako personel niemedyczny...

zobacz więcej

W rozmowie z portalem tvp.info Anna Kwiecień zaznacza, że odwołanie przez radę nadzorczą prezes spółki Centrum Medyczne WUM nie zamyka sprawy.

Rektor WUM mijał się z prawdą. Twierdził, że była to jakaś akcja promocyjna, a każda kolejna nowa informacja potwierdzała, że to wierutne kłamstwo. Stracił więc na wiarygodności – zaznacza.

Posłanka PiS ocenia, że gdyby prof. Zbigniew Gaciong „miał elementarną przyzwoitość, sam podałby się do dymisji”. – Jeśli tego nie zrobi, powinno się wyciągnąć wobec niego konsekwencje i powinien być odwołany – stwierdza.

Zobacz także -> Koronawirus. Oto lista celebrytów po szczepionce na COVID-19

Wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia zaznacza, że „szczepionki to walka o zdrowie i życie”.

– Wszyscy się boimy o siebie i swoich bliskich. Ma miejsce szczególna walka, więc wymaga się szczególnie etycznej postawy. Każdy obywatel, a szczególnie tak znane osoby, powinny stanąć na wysokości zadania. Nie można zachowywać się jak na przysłowiowym Titanicu, gdzie pierwsza do szalup pakowała się elita, wypychając dzieci i starszych – mówię to oczywiście w cudzysłowie – podkreśla.

Posłanka apeluje, by w czasie kryzysu epidemicznego zachowywać się wyjątkowo etycznie, a w pierwszej kolejności zadbać o tych, którzy ratują zdrowie i życie Polaków. – W drugiej kolejności powinno się zabezpieczyć tych najbardziej zagrożonych, a nie – jak donoszą media – na przykład dwie dość młode aktorki – stwierdza.

Koronawirus. Rośnie lista zaszczepionych celebrytów

Szczepienia w rodzinie Millera. Europoseł KO przyznaje, że nie był jedyny [WIDEO]

Były premier Leszek Miller, który jako pierwszy przyznał, że zaszczepił się na COVID-19 w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym poza kolejnością,...

zobacz więcej

Warszawski Uniwersytet Medyczny przyznał, że chociaż etap zerowy szczepień obejmuje personel medyczny, to z puli dodatkowych 450 dawek szczepionek zaszczepił – oprócz m.in. 300 pracowników szpitali WUM oraz grupy 150 osób, obejmującej rodziny pracowników, pacjentów będących pod opieką szpitali i placówek WUM  – 18 znanych osób, w tym przedstawicieli kultury i sztuki.

Do przyjęcia szczepionki na COVID-19 przyznało się zaledwie kilka osób. Nazwiska pozostałych ujawniły media.

1. Krystyna Janda
2. Krzyszof Materna
3. Andrzej Seweryn
4. Maria Seweryn
5. Magda Umer
6. Wiktor Zborowski
7. Michał Bajor
8. Prezes sieci kawiarni
9. Syn prezesa sieci kawiarni
10. Leszek Miller
11. Edward Miszczak
12. Anna Cieślak
13. Mariusz Walter
14. Radosław Pazura
15. Olgierd Łukaszewicz

KORONAWIRUS – RAPORT

Oznacza to, że wciąż nie znamy co najmniej trzech nazwisk osób, które przyjęły szczepionkę na koronawirusa poza kolejnością.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej