RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nord Stream 2. Czesi zaczęli eksploatację gazociągu

Nord Stream 2 sprzeciwia się między innymi Polska (fot. Nord Stream 2/mat.pras.)
Nord Stream 2 sprzeciwia się między innymi Polska (fot. Nord Stream 2/mat.pras.)

Firma NET4GAZ, która jest operatorem systemu przesyłowego gazu w Czechach, poinformowała, że rozpoczęła eksploatację gazociągu Capasity4Gaz. Może być transportowany na południe Europy także gaz z Nord Stream 2.

Czeska spółka Grupy Orlen z inną nazwą

Unipetrol, czeska spółka Grupy Orlen, w 2021 r. będzie funkcjonować pod nazwą Orlen Unipetrol. Zapowiadając tę zmianę PKN Orlen podkreślał, iż jest...

zobacz więcej

Według komunikatu opublikowanego na stronach firmy projekt wzmacnia połączenie Czech i regionu Europy Środkowo-Wschodniej z rynkami gazu w Europie Zachodniej. W ten sposób ma być zapewniony dostęp do zróżnicowanych dostaw. Koszt całego przedsięwzięcia przekroczył 540 mln euro.

W komunikacie nie ma bezpośredniego odwołania do projektu Nord Stream 2. NET4GAZ napisał, że Capacity4Gas „jest częścią większej inicjatywy mającej na celu zapewnienie bezpiecznego i opłacalnego dostępu do dostaw gazu poprzez nowe przepustowości rurociągów, zwłaszcza na Morzu Bałtyckim”. Podkreślono, że ma być dostępna dla wszystkich zainteresowanych uczestników rynku.

Służyć będzie do transportu wszystkich rodzajów gazu ziemnego, niezależnie od ich pochodzenia, na przykład z Norwegii, Rosji czy Stanów Zjednoczonych” - stwierdza komunikat prasowy czeskiej firmy.

Gazociąg, który zaczęto eksploatować, znany jest także pod nazwą „Antylopa” i obejmuje połączenie z nowo powstałym niemieckim gazociągiem EUGAL na granicy z Saksonią i prowadzi przez Czechy do Bawarii. Biegnie równolegle z już istniejącym gazociągiem „Gazela”.

EUGAL jest odnogą od nieukończonego do tej pory gazociągu Nord Stream 2 i rozpoczyna się tam, gdzie ten gazociąg wychodzi na ląd spod dna Bałtyku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej