RAPORT

Wojna na Ukrainie

Celebryci z kolegami z TVN naruszyli prawa obywatelskie? Bodnar i jego zastępczyni o szczepieniach

Adam Bodnar i Zuzanna Rudzińska-Bluszcz (fot. arch.PAP/W.Olkuśnik, PAP/P.Nowak)
Adam Bodnar i Zuzanna Rudzińska-Bluszcz (fot. arch.PAP/W.Olkuśnik, PAP/P.Nowak)

Lista nazwisk znanych osób, które przyjęły szczepionkę przeciwko COVID-19 poza kolejnością, wydłuża się. Portal tvp.info zapytał RPO Adama Bodnara i jego zastępczynię Zuzannę Rudzińską-Bluszcz, czy w tym przypadku mogły zostać naruszone czyjeś prawa obywatelskie.

Mariusz Walter zaszczepiony? „Nie czuję się winnym”

Media obiegła informacja, że wśród celebrytów zaszczepionych poza kolejnością jest następna osoba związana z TVN – założyciel stacji Mariusz...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Od kilku dni media donoszą o kolejnych celebrytach i aktorach, którzy poza wyznaczoną kolejnością skorzystali z możliwości zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Chodzi o 18 osób.

Do tej pory wiadomo, że szczepionkę mieli przyjąć: Leszek Miller, Krystyna Janda, Wiktor Zborowski, Maria Seweryn, Andrzej Seweryn, Magda Umer, Krzysztof Materna, dyrektor programowy TVN Edward Miszczak i jego partnerka Anna Cieślak, Michał Bajor oraz założyciel stacji TVN Mariusz Walter.

Portal tvp.info zwrócił się w tej sprawie z pytaniami do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara i jego zastępczyni. Zapytaliśmy, jak ich zdaniem szczepienia znanych osób przeciw COVID-19 poza kolejką mają się do praw obywatelskich. Chcieliśmy też wiedzieć, czy – a jeśli tak, to czyje prawa zostały w tym przypadku naruszone oraz – czy i jakie działania podejmie RPO w tej sprawie.

Poprosiliśmy ponadto o komentarz do wersji sugerowanej przez redaktora naczelnego „Newsweeka” Tomasza Lisa i pisarza Mariusza Szczygła, według których cała sprawa jest prowokacją wobec artystów.

Pomimo podjętych prób kontaktu, nie otrzymaliśmy odpowiedzi od Rudzińskiej-Bluszcz. Bodnar poprosił nas o adres mailowy, na który jego biuro mogłoby wysłać odpowiedź. W odpowiedzi, którą otrzymaliśmy od Zespołu Kontaktów z Mediami i Komunikacji Społecznej Biura RPO, przesłano nam link do informacji prasowej biura ws. szczepień w WUM.

Czytamy w niej, że „Rzecznik Praw Obywatelskich z najwyższą troską podchodzi do każdego przypadku naruszenia norm prawych, społecznych i etycznych”. „Jeśli chodzi o przebieg szczepień niektórych osób na terenie WUM, to należy zauważyć, że trwają prace wyjaśniające. Odpowiednie organy, tj. władze uczelni i Minister Zdrowia (NFZ) powołały już w tym celu specjalne komisje” – podało Biuro RPO zaznaczając, że będą się tej sprawie uważnie przyglądać.

Szczepienia poza kolejką. Relacje świadków: lekarz musiał ustąpić miejsca celebrycie

„Gdy trwały szczepienia lekarzy i pracowników przeciwko COVID-19, przyszła jedna gwiazda. Aby mogła być zaszczepiona, stojący w kolejce lekarz...

zobacz więcej

„Zwrócimy się do WUM i do NFZ o przekazanie informacji o wynikach tych kontroli. Jeżeli potwierdzi się, że doszło do nieuzasadnionej preferencji w dostępie do szczepienia na COVID-19, to sprawę będziemy mogli rozpatrywać w kontekście naruszenia zasady równego dostępu do świadczeń finansowanych ze środków publicznych” – czytamy.

W informacji zaznaczono, że obecnie w przestrzeni publicznej pojawiają się nowe, często sprzeczne informacje na ten temat i dlatego „przynajmniej do czasu ogłoszenia wyników kontroli oraz poznania wszystkich faktów”, Biuro RPO stara się „ powstrzymać z oceną i komentowaniem całego zdarzenia”.

Podobne pytania zadaliśmy kandydatowi PSL i Konfederacji na urząd RPO Robertowi Gwiazdowskiemu. W odpowiedzi zaznaczył, że nie ma go obecnie w Warszawie oraz że ma słaby zasięg. „RPO nie ma żadnych instrumentów prawnych do zajmowania się szczepieniami. RPO nie powinien wdawać się w sprawy polityczne i wypowiadać o nich bez przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego – a właśnie minister zdrowia oświadczył że dane zaszczepionych są objęte ochroną RODO” – czytamy w wiadomości, którą przesłał portalowi tvp.info Gwiazdowski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej