RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Posiedzenie Kongresu. Polityk zakończył modlitwę „awoman” zamiast „amen”

Emanuel Cleaver (fot. YouTube/Howard Mortman/C-SPAN)
Emanuel Cleaver (fot. YouTube/Howard Mortman/C-SPAN)

Najnowsze

Popularne

„Awoman” zamiast „amen” – w taki sposób przedstawiciel demokratów w Kongresie Emanuel Cleaver zakończył modlitwę otwierającą pierwszą sesję izby. Polityk został szybko skrytykowany. Oznajmiono mu, że „amen” nie jest nacechowane płciowo.

Groźba „shutdownu” odsunięta przez Kongres na dwa dni

Kongres przyjął w piątek ustawę, która o dwa dni odsuwa groźbę „shutdownu”, czyli „zamknięcia” części federalnej administracji. Parlamentarzyści w...

zobacz więcej

W niedzielę w Waszyngtonie odbyło się pierwsze posiedzenie nowego Kongresu USA. Po wyborach z 3 listopada w Izbie Reprezentantów Demokraci utrzymali większość, ale kontrola nad Senatem zależy od rezultatów dwóch wtorkowych wyborczych dogrywek w Georgii.

Demokraci, aby mieć przewagę także w izbie wyższej amerykańskiego parlamentu, muszą zwyciężyć w obu tych pojedynkach. Jeśli im się to nie uda, to większość wciąż mieć w niej będą Republikanie.

Podczas pierwszego posiedzenia Kongresu miała miejsce nietypowa sytuacja. Reprezentujący Missouri przedstawiciel demokratów Emanuel Cleaver modlitwę wygłoszoną przed zebranymi kongresmenami zakończył nie słowem „amen”, lecz „awoman”.

Polityk został skrytykowany w mediach społecznościowych przez przedstawicieli Republikanów. Pisali oni, że słowo amen po łacinie oznacza „niech tak będzie”. „To nie jest słowo nacechowane płciowo. Niestety, fakty są nieistotne dla postępowców” – napisał republikanin Guy Reschenthaler.Cleaver jest pastorem Zjednoczonych Metodystów i został wyznaczony do poprowadzenia modlitwy otwierającej nową sesję Kongresu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej