
Jeszcze w styczniu nad Europę nadciągnie wyż z Syberii, który przyniesie dotkliwe ochłodzenie temperatury także w Polsce. Mróz w naszym kraju sięgnie nawet 30 stopni Celsjusza – prognozują synoptycy mkWeather.com. W rozmowie z portalem tvp.info rzecznik Instytutu Gospodarki i Meteorologii Wodnej mówi, czy rzeczywiście – a jeśli tak to kiedy – możemy się spodziewać nadejścia „bestii ze wschodu”. Jedno jest pewne – śniegu nie zabraknie.
We wsi Michale w woj. kujawsko-pomorskim ostatniej nocy napadało sporo śniegu. Pani Barbara przysłała nam zdjęcia na platformę Twoje Info. U was...
zobacz więcej
Podmuch syberyjskiego zimna będzie odczuwalny szczególnie w Rosji i na terenach Skandynawii, gdzie termometry pokażą nawet od -40 do -50 stopni Celsjusza.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu w województwie pomorskim. IMGW...
zobacz więcej
– Na razie tego niżu w ciągu siedmiu dni w naszych prognozach nie widzimy. Po weekendzie model GFS pokazuje napływ niższych wartości, ale to nie są te wartości -30 stopni. Tego na razie nie widzimy, i w modelu 14-dniowym także tego nie widać – mówi synoptyk.
Poniedziałek i wtorek będą jeszcze „jesienno-zimowe”: w nocy będzie temperatura ujemna, a to, co spadło w dzień, po zmroku będzie przymarzać, więc na drogach będzie niebezpieczniej – przestrzega ekspert IMGW.��O godz. 8:00 największą grubość pokrywy śnieżnej obserwator zanotował na stacji:
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) January 4, 2021
❄️#Śnieżka - 20 cm;
❄️#KasprowyWierch - 14 cm;
❄️#Elbląg - 11 cm;
❄️#Chojnice - 10 cm;
❄️#Słubice, #Szczecin - 6 cm;
❄️#ZielonaGóra, #GorzówWielkopolski #Piła - 4cm.#IMGWmeteo #meteo #śnieg #zima pic.twitter.com/35ewIveLir
Około 350 osób zostało ewakuowanych w sobotnie popołudnie z masywu górskiego Guadarrama w okolicach Madrytu z powodu nagłego pogorszenia się...
zobacz więcej
– Toczy się walka Niżu Islandzkiego i Wyżu Syberyjskiego . Jeżeli Polska jest pod wpływem tego pierwszego, to w kraju mamy cieplejszą zimę, ale trochę więcej śniegu. Zaś w przypadku drugiego – chłodniejszą zimę, przezroczyste niebo, spadki temperatur nawet poniżej -30 stopni, widoczny pył diamentowy itd. – wyjaśnia.