RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ponad 30 stopni mrozu w Polsce? Synoptyk mówi o „bestii ze wschodu”

Kiedy w Polsce spadnie śnieg i uderzy mróz? (fot. Denis Kozhevnikov\TASS via Getty Images)
Kiedy w Polsce spadnie śnieg i uderzy mróz? (fot. Denis Kozhevnikov\TASS via Getty Images)

Jeszcze w styczniu nad Europę nadciągnie wyż z Syberii, który przyniesie dotkliwe ochłodzenie temperatury także w Polsce. Mróz w naszym kraju sięgnie nawet 30 stopni Celsjusza – prognozują synoptycy mkWeather.com. W rozmowie z portalem tvp.info rzecznik Instytutu Gospodarki i Meteorologii Wodnej mówi, czy rzeczywiście – a jeśli tak to kiedy – możemy się spodziewać nadejścia „bestii ze wschodu”. Jedno jest pewne – śniegu nie zabraknie.

Zima we wsi Michale. Ostatniej nocy napadało sporo śniegu [GALERIA]

We wsi Michale w woj. kujawsko-pomorskim ostatniej nocy napadało sporo śniegu. Pani Barbara przysłała nam zdjęcia na platformę Twoje Info. U was...

zobacz więcej

Podmuch syberyjskiego zimna będzie odczuwalny szczególnie w Rosji i na terenach Skandynawii, gdzie termometry pokażą nawet od -40 do -50 stopni Celsjusza.

Potężny mróz ze Wschodu


Łagodniej „bestia” ma zaatakować Europę Zachodnią i Bałkany, gdzie słupki rtęci mogą oscylować w okolicach -20 stopni Celsjusza, zaś w Wielkiej Brytanii – „zaledwie” -15 stopni.

Według prognoz synoptyków mkWeather, ekstremalnie silne mrozy poniżej -30 stopni Celsjusza nawiedzą Polskę i Karpaty w drugiej połowie stycznia.

Zima dekady w Polsce?


W rozmowie z portalem tvp.info rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski odnosząc się do prognoz zagranicznych ekspertów przyznaje, że nad Polskę w najbliższych dniach nadciągnie ochłodzenie, jednak jeszcze niekoniecznie w takiej skali.

Zobacz także: Padł rekord mrozu. W niewielkiej wiosce termometry zszokowały meteorologów

Nasz rozmówca zaznacza przy tym, że IMGW tworzy prognozy na siedem dni, by zagwarantować jak najwyższy poziom sprawdzalności. Dłuższy okres obejmują jedynie modele, ale na ich podstawie można określić raczej tendencję niż wiarygodną prognozę.

IMGW ostrzega: śnieg w pomorskim, marznące opady na południowym wschodzie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu w województwie pomorskim. IMGW...

zobacz więcej

– Na razie tego niżu w ciągu siedmiu dni w naszych prognozach nie widzimy. Po weekendzie model GFS pokazuje napływ niższych wartości, ale to nie są te wartości -30 stopni. Tego na razie nie widzimy, i w modelu 14-dniowym także tego nie widać – mówi synoptyk.

Ferie – prognoza długoterminowa


Grzegorz Walijewski wskazuje, że dostępne prognozy IMGW pokazują, że od czwartku będzie więcej śniegu i ujemne temperatury: w dzień w okolicy zera i poniżej – a maksymalnie do -7 stopni Celsjusza. Jak dodaje, zima w Polsce dała już dzisiaj o sobie znać i nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

– Na północy kraju mamy nawet do 10 cm śniegu , a jeszcze w poniedziałek może dopadać drugie tyle. Poniedziałek i wtorek będą jeszcze „jesienno-zimowe”: w nocy będzie temperatura ujemna, a to, co spadło w dzień, po zmroku będzie przymarzać, więc na drogach będzie niebezpieczniej – przestrzega ekspert IMGW. Także od czwartku do niedzieli właściwie w całym kraju codziennie prognozowane są opady śniegu.

– Wygląda na to, że ta zima dotknie całego kraju i zostanie z nami na dłużej – dodaje nasz rozmówca, wskazując na rozpoczynające się właśnie ferie zimowe.

O co chodzi z „bestią ze wschodu”?


Pytany o „bestię ze wschodu”, czyli układ wysokiego ciśnienia nad Europą pochodzący z Syberii, Grzegorz Walijewski mówi o „toczącej się nad naszymi głowami walce”.

350 ewakuowanych po ataku zimy w Hiszpanii. Nie żyje kierowca pługa śnieżnego

Około 350 osób zostało ewakuowanych w sobotnie popołudnie z masywu górskiego Guadarrama w okolicach Madrytu z powodu nagłego pogorszenia się...

zobacz więcej

– Toczy się walka Niżu Islandzkiego i Wyżu Syberyjskiego . Jeżeli Polska jest pod wpływem tego pierwszego, to w kraju mamy cieplejszą zimę, ale trochę więcej śniegu. Zaś w przypadku drugiego – chłodniejszą zimę, przezroczyste niebo, spadki temperatur nawet poniżej -30 stopni, widoczny pył diamentowy itd. – wyjaśnia.

Zmiany klimatu – czyli „ani mrozu, ani śniegu”


W tym miejscu wchodzą jednak do gry zmiany klimatu – kontynuuje rzecznik IMGW. – Powodują, że zarówno wspomniany wyż, jak i niż rzadziej docierają do nas, a jak już docierają, to mimo wszystko w spokojniejszej formie. I taki mieliśmy grudzień – ani specjalnie mrozu, ani śniegu – konkluduje w rozmowie z portalem tvp.info ekspert.

Obecnie synoptycy IMGW pracują nad przygotowaniem modelu WRF, na podstawie którego będzie można powiedzieć nieco więcej o tendencji w dłuższym okresie niż dostępne teraz prognozy Instytutu.

źródło:
Zobacz więcej