
Pierwotne czarne dziury uformowane krótko po Wielkim Wybuchu mogą przynajmniej częściowo tłumaczyć istnienie tzw. ciemnej materii i wyjaśniać inne niezwykłe zjawiska. Z wnętrza niektórych czarnych dziur tego typu widziałoby się przy tym inny, rozszerzający się wszechświat.
NASA i jej partnerzy opracowują nowy napęd dla pojazdów kosmicznych. Opiera się na energii atomowej. Wprawdzie pomysł na takie silniki pojawił się...
zobacz więcej
Roger Penrose, Reinhard Genzel i Andrea Ghez otrzymali w 2020 r. Nagrodę Nobla za prace potwierdzające istnienie czarnych dziur. Naukowcy z Kavli Institute for the Physics and Mathematics of the Universe na łamach „Physical Review Letters” twierdzą, że tzw. pierwotne czarne dziury mogą wyjaśnić kilka kosmicznych zagadek.
Badacze wyjaśniają, że we wczesnym wszechświecie zachodziły różne procesy, które sprzyjały powstawaniu czarnych dziur.
Badacze z Uniwersytetu w Bernie odkryli zaskakujący układ dwóch młodych planet krążących wokół wspólnego środka masy. Ustalono, że choć oba obiekty...
zobacz więcej
Jeszcze bardziej niezwykły los czekał większe wszechświaty niemowlęce. Z ich wnętrza widziałoby się bowiem rozszerzający się wszechświat, ale obserwator z zewnątrz widziałby właśnie czarną dziurę.
Badacze przeanalizowali ponownie możliwe mechanizmy powstawania tego typu czarnych dziur i doszli do kilku wniosków.
Po pierwsze pierwotne czarne dziury mogą stanowić tzw. ciemną materię lub jej część. Mowa o hipotetycznej materii, za której istnieniem przemawiają efekty grawitacyjne, ale której nie można wykryć zwykłymi metodami.
Znalezione w odchodach wielorybów metabolity hormonów pozwalają naukowcom ocenić poziom stresu tych morskich ssaków, a także zebrać dane na temat...
zobacz więcej
Mogą także brać udział w syntezie ciężkich pierwiastków. Zderzając się z gwiazdami neutronowymi, miałyby je niszczyć i uwalniać w przestrzeń bogaty w neutrony materiał.
Według autorów publikacji pierwotne czarne dziury można pośrednio zaobserwować z pomocą Teleskopu Subaru, działającego w hawajskim obserwatorium Mauna Kea.
Im dłużej śpimy i im późniejsza pora nocy, tym bardziej prawdopodobne jest, że będziemy mieć „dziwne” sny – odkryli naukowcy z University of East...
zobacz więcej
Czas tego rozjaśnienia zdradza informację o masie czarnej dziury. Z pomocą teleskopu Subaru można więc jednocześnie oglądać miliony gwiazd, co mocno zwiększa szanse na wykrycie czarnej dziury.
Wykonane już obserwacje wskazują już na wydarzenie tego rodzaju, z udziałem czarnej dziury o masie mniejszej niż masa Księżyca.
Prowadzone kolejne badania z użyciem Subaru mają sprawdzić przedstawioną teorię.