RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Polityka prorodzinna to proces długoterminowy”

„Trzeba uważnie obserwować rodziny i słuchać ich” (fot. Shutterstock/Pressmaster)
„Trzeba uważnie obserwować rodziny i słuchać ich” (fot. Shutterstock/Pressmaster)

Polityka prorodzinna to proces długoterminowy; trzeba uważnie obserwować rodziny i słuchać ich; dziś istotne jest zapewnienie optymalnych warunków do powstania nowych rodzin i narodzin pierwszego dziecka – mówi w wywiadzie dla „Gazety Polskiej” minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

CBOS: Koronawirus zmienił hierarchię wartości Polaków

„Wartości w czasach zarazy” – tak nazywało się badanie przeprowadzone przez CBOS na losowo wybranej grupie Polaków. Ankietowani najczęściej...

zobacz więcej

Szefowa MRiPS oceniła w wywiadzie dla „Gazety Polskiej”, że polityka prorodzinna nie jest zadaniem zamkniętym; to proces długoterminowy. „To inwestycja długoterminowa, której owoce i efekty niekiedy nie są zauważalne w krótkim czasie. Dlatego musi być prowadzona kompleksowo, konsekwentnie, nieprzerwanie. Tym m.in. zajmujemy się w resorcie rodziny” – podkreśliła.

„Na przestrzeni lat zmieniają się priorytety, więc i działania, które prowadzimy, muszą się zmieniać. Trzeba uważnie obserwować rodziny i słuchać ich. Elastyczność i reakcja w odpowiednim czasie są bardzo ważne. Jeszcze jakiś czas temu w polityce prorodzinnej ważne było zauważenie rodzin wielodzietnych, dziś to także jest ważne, ale równie istotne jest na przykład zapewnienie optymalnych warunków do powstania nowych rodzin i narodzin pierwszego dziecka” – zaznaczyła minister.

Zdaniem Maląg, żeby polityka prorodzinna była skuteczna musi być realizowana na każdym szczeblu – wszystkie instytucje, zarówno państwowe i samorządowe powinny w tym zakresie współpracować. „Dlatego będziemy inspirować i motywować samorządowców do pełnego zaangażowania się w te działania. To oni bowiem są na pierwszej linii tworzenia rozwiązań bezpośrednio wpływających na życie rodzin na ich terenie” – zapowiedziała.

„Jeśli chcemy kontynuować zrównoważony rozwój – a jestem przekonana, że powinien on być również ważny dla gmin – to nie może być mowy o braku kontynuacji polityki prorodzinnej. Nie może być mowy o zaprzestaniu inwestowania w rodziny. Niezbędne jest jednak połączenie naszych wspólnych wysiłków” – oceniła Maląg. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej