RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wilk Gustav z Niemiec ustatkował się w Polsce. Ma już partnerkę

Gustav osiadł na Pomorzu (fot. Katedra Ekologii i Zoologii Kręgowców Uniwersytetu Gdańskiego)
Gustav osiadł na Pomorzu (fot. Katedra Ekologii i Zoologii Kręgowców Uniwersytetu Gdańskiego)

Młody wilk Gustav, który pokonał około 10 tysięcy kilometrów przechodząc z Niemiec do Polski, osiadł już w naszym kraju na dobre. Znalazł też sobie partnerkę.

Ma róg, a nawet sierść. Znaleziono szczątki nosorożca włochatego

Rosyjscy naukowcy badają dobrze zachowane szczątki wymarłego nosorożca włochatego, które znaleziono w ułusie abyjskim na północy Jakucji – podała w...

zobacz więcej

Portal KopalniaWiedzy.pl zwraca uwagę, że przełom zimy i wiosny to kluczowy okres dla wilków, odbywa się bowiem wówczas okres rozrodczy. Gustav wypełnił swoje zadanie i znalazł sobie partnerkę oraz został zaakceptowany, dzięki czemu mógł ustanowić swoje własne terytorium. Gdyby mu się nie udało, przez cały rok byłby samotny, a i potem nie miałby łatwo, gdyż region, w którym osiadł jest zamieszkany przez trzy watahy.

Przed Świętami dr Maciej Szewczyk i kilka magistrantek Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Uniwersytetu Gdańskiego wytropili Gustava i potwierdzili, że znalazł partnerkę. Parę namierzono na Pomorzu między Łebą a Puckiem. Zostawiła ślady na plaży i wydmach, wilki zostały również uchwycone przez fotopułapki.

Badacze informują, że zwierzęta intensywnie znakowały teren zarówno moczem jak i drapaniem ziemi. Jest to zachowanie typowe dla osiadłych wilków.

Zdaniem naukowców Gustav i jego towarzyszka osiedlili się blisko terenu innej watahy, na podstawie czego można wnioskować, że samica pochodzi właśnie stamtąd. Spokrewnione ze sobą wilki tolerują nachodzenie na siebie terytoriów, ale przypuszczenie o pochodzeniu partnerki Gustava będzie weryfikowane za pomocą badań genetycznych.

Zanim trafił do Polski, Gustav przez niemal rok krążył po Niemczech, co zarejestrowano dzięki jego nadajnikowi GPS. Podczas swojej wędrówki z okolic Dessau Saksonii-Anhalt pokonał 27 autostrad, setki dróg lokalnych i dwie rzeki.

źródło:
Zobacz więcej